Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie zakresu i zasad pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

Na podstawie art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1965 r. o zaopatrywaniu rolnictwa i wsi w wodę (Dz. U. Nr 51, poz. 314) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy uchwały dotyczące budowy urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę stosuje się odpowiednio do odbudowy i rozbudowy takich urządzeń.

Rozdział  2.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie przez zrzeszenia urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

§  2.
Zakres pomocy Państwa przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę podejmowanej przez kółka rolnicze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne odpowiednie zrzeszenia, zwane dalej "zrzeszeniami", obejmuje pomoc organizacyjno-techniczną, materiałową i finansową.
§  3.
1.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej udzielają zrzeszeniom właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Pomoc organizacyjno-techniczna obejmuje:
1)
zapewnienie wykonania niezbędnych badań, dokumentacji prawnej, dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w załatwianiu spraw związanych z działalnością inwestycyjną w zakresie realizowanej budowy urządzeń,
3)
ułatwienie w razie potrzeby:
a)
wspólnej budowy urządzeń zaopatrywania w wodę tak ludności, jak i jednostek gospodarki uspołecznionej,
b)
wykorzystania przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę urządzeń należących do jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli jest możliwość uzyskania z tych urządzeń odpowiednich nadwyżek wody,
4)
ułatwienie ulokowania zleceń budowy we właściwym przedsiębiorstwie wykonawczym,
5)
zapewnienie nadzoru inwestorskiego.
3.
Pomoc materiałowa obejmuje ułatwianie pozyskania lub w uzasadnionych wypadkach produkcji niezbędnych materiałów budowlanych oraz ułatwianie nabycia lub wydzierżawiania sprzętu niezbędnego do prac budowlanych wykonywanych przez zrzeszenia systemem gospodarczym.
§  4.
1.
Pomoc finansowa Państwa udzielana jest zrzeszeniu przez pokrycie kosztów badań i niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
2.
Pomoc finansowa Państwa może być również udzielana w postaci dotacji na pokrycie kosztów budowy urządzeń podstawowych i półpodstawowych, po zgromadzeniu przez zrzeszenie środków własnych w wysokości co najmniej 30% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 50% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
3.
Udział właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości będących osobami fizycznymi w środkach własnych zrzeszenia zgromadzonych stosownie do ust. 2 nie może być mniejszy niż 15% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 25% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
4.
Dotacja nie może przekroczyć 70% wartości kosztorysowej budowy urządzeń podstawowych i 50% wartości kosztorysowej urządzeń półpodstawowych, nie wliczając w to kosztów badań i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
5.
Zrzeszenie realizujące budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę może korzystać z pomocy finansowej Państwa pod warunkiem posiadania osobowości prawnej.
6.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne korzystają ze zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych stosownie do uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285), także w razie poniesienia nakładów z tytułu udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.
§  5.
Do środków własnych zrzeszenia, o których mowa w § 4 ust. 2, zalicza się między innymi:
1)
wpływy pieniężne lub świadczenia w naturze właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości, na których został nałożony obowiązek udziału w budowie urządzeń, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę oraz opłat za wodę pobieraną z tych urządzeń (Dz. U. Nr 9, poz. 57),
2)
udziały pieniężne i świadczenia w naturze wnoszone przez zrzeszenia na cele budowy w myśl statutu lub uchwał walnych zebrań oraz dochody z imprez i przedsięwzięć gospodarczych,
3)
środki funduszu rozwoju rolnictwa, przekazano zrzeszeniu w trybie i na zasadach określonych w przepisach o gospodarowaniu tym funduszem,
4)
subwencje jednostek spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, spółdzielczości mleczarskiej, ogrodniczej i innej oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej,
5)
dobrowolne ofiary i świadczenia,
6)
kredyty bankowe.
§  6.
Pomoc finansowa Państwa w postaci dotacji może obejmować w szczególności:
1)
dotacje budżetowe rad narodowych,
2)
dotacje z nadwyżek budżetowych wojewódzkich rad narodowych oraz dotacje ze środków przeznaczonych na popieranie czynów społecznych,
3)
dotacje ze środków funduszu gromadzkiego, przeznaczonych na budowę urządzeń komunalnych i przeciwpożarowych, oraz ze środków uzyskanych z wpływów z mienia gromadzkiego,
4)
pomoc z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  7.
1.
O udzieleniu zrzeszeniu dotacji określonych w § 6 pkt 1 i 2 decyduje prezydium rady narodowej, ustalając zarazem warunki wykorzystania tej dotacji stosownie do przepisów o udzielaniu dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji. Dotacja może być udzielona po stwierdzeniu, że zrzeszenie ma zapewnioną dostawę materiałów na cele budowy urządzeń zaopatrywania w wodę.
2.
W razie niedotrzymania przez zrzeszenie postawionych mu warunków prezydium rady narodowej może cofnąć dotację oraz żądać zwrotu wypłaconych już kwot.
§  8.
1.
Pomoc finansowa Państwa w postaci kredytów bankowych może być udzielana zrzeszeniom podejmującym budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę na pokrycie kosztów tej budowy oraz innym zrzeszeniom, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym na pokrycie w pełnej wysokości udziałów pieniężnych, wnoszonych na cele budowy wymienionych urządzeń.
2.
Do wniosku zrzeszenia podejmującego budowę o udzielenie kredytu powinna być dołączona uchwała prezydium powiatowej rady narodowej o wyrażeniu zgody na budowę urządzeń.
3.
Do wniosku zrzeszenia, jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizycznej o udzielenie kredytu powinno być dołączone zaświadczenie zrzeszenia podejmującego budowę o wysokości udziału pieniężnego wnioskodawcy, podlegającego wniesieniu na cele budowy urządzeń.
4.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustala w zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą zasady udzielania kredytu bankowego na budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

Rozdział  3.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.

§  9.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę w gospodarstwach rolnych oraz w zabudowaniach i na działkach przyzagrodowych członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych udzielają właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych.
§  10.
Pomoc organizacyjno-techniczna przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje:
1)
dostarczanie za opłatą typowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub ułatwianie uzyskania innej niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w zakresie budowy studzien lub innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę,
3)
ułatwianie uzyskania usług budowlanych.
§  11.
Pomoc materiałowa przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje zapewnienie zaopatrzenia w materiały budowlane oraz artykuły przemysłowe potrzebne do budowy urządzeń zaopatrywania w wodę, występujące w obrocie rynkowym i rozprowadzane przez jednostki handlowe spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub inne jednostki handlowe.
§  12.
1.
Pomoc finansowa może być udzielana w formie kredytów bankowych na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.
2.
Jeżeli na wsi podjęta została zespołowa budowa indywidualnych urządzeń zaopatrywania w wodę lub jeżeli budowa takich urządzeń wykonana została w wyniku przeprowadzonej przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej planowej akcji indywidualnego zaopatrywania w wodę gospodarstw rolnych na określonych terenach, część kredytów bankowych zaciągniętych na budowę urządzeń indywidualnych w granicach do 20% podlega umorzeniu na wniosek wymienionego organu prezydium powiatowej rady narodowej. Należność banku odpowiadającą umorzonej części kredytu pokrywa się w tym wypadku ze środków jednostkowego budżetu rady narodowej.
3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi zasady udzielania kredytu na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę oraz okresy spłat i ulgi w spłatach tych kredytów.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 16 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.10.67

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.
Data aktu: 01/03/1966
Data ogłoszenia: 16/03/1966
Data wejścia w życie: 16/03/1966