Organizacja służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych.

UCHWAŁA Nr 52
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie organizacji służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych.

Na podstawie art. 70 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Służba weterynaryjna jest organizowana w ramach zakładów weterynarii podległych prezydiom rad narodowych.
2.
Wojewódzkie zakłady weterynarii są organizowane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych. Powiatowe zakłady weterynarii są organizowane przez prezydia powiatowych rad narodowych.
3.
Za zgodą Ministra Rolnictwa działającego w porozumieniu z Ministrem Finansów prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa lub prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat może utworzyć miejski zakład weterynarii.
§  2.
1.
Wojewódzki zakład weterynarii działa na obszarze województwa, powiatowy zakład weterynarii - na obszarze powiatu, a miejski zakład weterynarii - na obszarze miasta wyłączonego z województwa lub miasta stanowiącego powiat.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej stosownie do potrzeb lokalnych może rozszerzyć terytorialny zakres działania:
1)
wojewódzkiego zakładu weterynarii na obszar miasta wyłączonego z województwa - za zgodą prezydium rady narodowej tego miasta,
2)
powiatowego (miejskiego) zakładu weterynarii na obszary sąsiednich miast stanowiących powiaty lub na dzielnice w miastach wyłączonych z województw - za zgodą prezydiów zainteresowanych rad narodowych.
§  3.
1.
W skład wojewódzkiego zakładu weterynarii wchodzą w szczególności:
1)
zakład higieny weterynaryjnej,
2)
ośrodki specjalistyczne,
3)
kolumna dezynfekcyjna,
4)
wojewódzki weterynaryjny inspektorat sanitarny,
5)
weterynaryjne inspektoraty sanitarne,
6)
graniczny (portowy) lekarz weterynarii.
2.
W skład powiatowego zakładu weterynarii wchodzą w szczególności:
1)
państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt (lecznice i przychodnie dla zwierząt oraz punkty weterynaryjne),
2)
powiatowy weterynaryjny inspektorat sanitarny,
3)
ekipy dezynfekcyjne w powiatach określonych przez kierownika wojewódzkiego zakładu weterynarii.
§  4.
1.
Do zakresu działania wojewódzkiego zakładu weterynarii należy w szczególności:
1)
organizowanie profilaktyki, lecznictwa weterynaryjnego i opieki weterynaryjnej nad hodowlą na terenie województwa,
2)
przeprowadzanie dla potrzeb weterynaryjnych i nadzoru sanitarno-weterynaryjnego badań laboratoryjnych i badań rozpoznawczych oraz prowadzenie pod kierunkiem naukowym Instytutu Weterynarii badań w zakresie zagadnień weterynaryjnych ważnych dla danego terenu,
3)
organizowanie lub wykonywanie specjalistycznych czynności weterynaryjnych, sprawowanie specjalistycznej opieki weterynaryjnej nad niektórymi państwowymi gospodarstwami rolnymi określonymi przez Ministra Rolnictwa oraz organizowanie akcji o charakterze specjalnym, jak zwalczanie gruźlicy i brucelozy u bydła, zwalczanie u zwierząt chorób przenoszących się na ludzi, a w szczególności włośnicy, zwalczanie chorób pasożytniczych, zwalczanie niepłodności zwierząt, chorób przychówka oraz chorób wymienia,
4)
organizowanie lub przeprowadzanie odkażania sposobem mechanicznym miejsc postoju lub spędu zwierząt, środków transportu do przewożenia zwierząt oraz innych obiektów wymagających odkażenia ze względów sanitarno-weterynaryjnych,
5)
wykonywanie nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, w zakresie określonym odrębnymi przepisami, w przedsiębiorstwach przemysłu kluczowego,
6)
badanie artykułów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych na eksport, w zakresie określonym odrębnymi przepisami, w przedsiębiorstwach przemysłu kluczowego,
7)
organizowanie badania zwierząt rzeźnych i mięsa na terenie województwa i przeprowadzanie urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa w przedsiębiorstwach przemysłu kluczowego,
8)
przeprowadzanie kontroli weterynaryjnej w portach i na stacjach granicznych,
9)
instruktaż i nadzór nad działalnością powiatowych zakładów weterynarii oraz miejskich zakładów weterynarii w miastach stanowiących powiaty.
2.
Do zakresu działania zakładów weterynarii mających swą siedzibę w miastach, w których są wydziały weterynaryjne wyższych szkół rolniczych lub zakłady naukowe Instytutu Weterynarii, mogą należeć, stosownie do wytycznych Ministrów Rolnictwa oraz Szkolnictwa Wyższego, również zadania związane z doskonaleniem lekarzy weterynarii lub ze szkoleniem studentów wydziałów weterynaryjnych.
§  5.
Do zakresu działania powiatowego zakładu weterynarii należy w szczególności:
1)
realizowanie zadań z zakresu profilaktyki weterynaryjnej, przeprowadzanie masowych zabiegów profilaktycznych, leczenie zwierząt oraz zwalczanie chorób hodowlanych i pasożytniczych zgodnie z odrębnymi przepisami,
2)
przeprowadzanie odkażania sposobem mechanicznym obiektów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 4,
3)
wykonywanie zadań określonych w § 4 ust. 1 pkt 5-7 w zakresie nie należącym do wojewódzkich zakładów weterynarii, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
§  6.
Kierownikiem wojewódzkiego zakładu weterynaryjnego jest wojewódzki lekarz weterynarii, a kierownikiem powiatowego zakładu weterynarii - powiatowy lekarz weterynarii.
§  7.
Przepisy §§ 2-6 stosuje się odpowiednio do miejskich zakładów weterynarii.
§  8.
1.
Organami nadrzędnymi nad zakładami weterynarii są wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów właściwych rad narodowych.
2.
Działalność zakładów weterynarii podlega nadzorowi Ministra Rolnictwa.
§  9.
Szczegółową organizację i zakres działania zakładów weterynarii ustalają prezydia właściwych rad narodowych na podstawie wytycznych Ministra Rolnictwa.
§  10.
Traci moc uchwała nr 360 Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych (Monitor Polski Nr 75, poz. 440).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.10.66

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja służby weterynaryjnej podległej prezydiom rad narodowych.
Data aktu: 01/03/1966
Data ogłoszenia: 16/03/1966
Data wejścia w życie: 16/03/1966