Szczegółowe zasady i tryb gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.

Na podstawie § 34 uchwały nr 35 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1963 r. Nr 12, poz. 63 i z 1965 r. Nr 61, poz. 321) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki funduszu rezerwowego, o których mowa w § 10 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), przedsiębiorstwa przekazują wynikowo w oparciu o kwartalne rozliczenie funduszu rezerwowego na podstawie sprawozdawczości finansowej w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzane kwartalne sprawozdanie.
2.
Wysokość środków, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa ustalają w ten sposób, że od funduszu rezerwowego wynikającego z dokonanych na koniec kwartału (roku) odpisów odejmują 8% planowanego rocznego osobowego funduszu płac. Różnica stanowi nadwyżkę funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa przypadającą do przekazania na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia.
3.
Wpłaty kwartalne na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia są rozliczane ostatecznie niezależnie od wyniku działalności przedsiębiorstwa według zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
4.
W razie gdy zysk prawidłowy przedsiębiorstwa według zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy, nie wystarcza na odprowadzenie nadwyżki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa ustalonej według zasad podanych w ust. 2 i 3, odprowadzeniu podlega kwota zysku bilansowego po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy. Nadpłacone kwoty w ciągu roku podlegają wówczas zwrotowi przedsiębiorstwu z rachunku funduszu rezerwowego zjednoczenia.
5.
Przedsiębiorstwa, dokonując wpłat funduszu rezerwowego, przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) zawiadomienia o wysokości wpłaty nadwyżki funduszu rezerwowego.
§  2.
1.
Zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa i zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwo odprowadza na rachunek funduszu rezerwowego właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej):
1)
wstępnie - w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzone roczne sprawozdanie finansowe,
2)
ostatecznie - w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Zjednoczenie (jednostka równorzędna) w porozumieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zobowiązać przedsiębiorstwo do odprowadzenia na fundusz rezerwowy zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i zysku nieprawidłowego według wstępnych ustaleń, na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych.
3.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa i nieprawidłowego przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) pokrywają:
1)
straty niezależne od działalności przedsiębiorstwa na indywidualne wnioski przedsiębiorstw zaopiniowane przez wydziały finansowe prezydiów właściwych rad narodowych i właściwe komórki zjednoczeń,
2)
koszty przedsiębiorstw związane z budową prototypów, oprzyrządowaniem, rozruchem produkcji przeznaczonej na eksport lub zastępującej import oraz z organizacją nowej produkcji, gdy koszty te zostały poniesione w związku z decyzją oraz w granicach określonych przez zjednoczenie i nie zostały one pokryte z funduszu postępu technicznego; wnioski w sprawie sfinansowania wymienionych kosztów składają przedsiębiorstwa zjednoczeniom wraz ze szczegółowym uzasadnieniem,
3)
różnice cen między ceną wyrobu obowiązującą przy sprzedaży na rynek krajowy a ceną tego wyrobu przy sprzedaży na eksport ustaloną co najmniej w wysokości kosztu własnego przedsiębiorstwa na wniosek przedsiębiorstwa wraz z opinią właściwej centrali handlu zagranicznego.
2.
Udzielane ze środków funduszu rezerwowego zjednoczenia dotacje na cele, o których mowa w ust. 1, korygują wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
3.
Wykorzystanie środków funduszu rezerwowego zjednoczenia na uzupełnienie środków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw następuje z inicjatywy zjednoczeń lub zainteresowanych jednostek.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK 

........................... ..........................

(nazwa i adres (datownik banku

przedsiębiorstwa) stwierdzający dokonanie

przelewu)

ZAWIADOMIENIE

..............................................................

(nazwa i adres przedsiębiorstwa)

że w dniu ................. 196.... r. przesłano na rachunek

funduszu rezerwowego Zjednoczenia (jednostki równorzędnej) ...

..............................................................

........... w ............... do Oddziału ....................

Banku ................................. w ....................

na konto nr ....... kwotę zł .................................

tytułem zysku niezależnego - nieprawidłowego za kwartał - rok.

................, dnia ............ 196... r.

..................... ...........................

(główny księgowy) (dyrektor przedsiębiorstwa)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024