Zm.: uchwała w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

UCHWAŁA Nr 281
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 1965 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

Na podstawie art. 25 pkt 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 35 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie zasad organizacji i finansowania zjednoczeń przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 12, poz. 63) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 17 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zjednoczenia, za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, mogą również tworzyć i dysponować funduszem przedsięwzięć gospodarczych oraz innymi funduszami tworzonymi na podstawie odrębnych przepisów.";

2)
w § 18:
a)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) zyski niezależne od działalności przedsiębiorstw oraz zyski nieprawidłowe",

b)
dodaje się nowy pkt 5 w brzmieniu:

"5) część funduszu rezerwowego przedsiębiorstw",

c)
dotychczasowy pkt 5 otrzymuje kolejną numerację "6";
3)
§ 22 otrzymuje brzmienie:

"§ 22. 1. Fundusz rezerwowy jest tworzony:

1) z części funduszu rezerwowego przedsiębiorstw,

2) z zysków nieprawidłowych i niezależnych od działalności gospodarczej przedsiębiorstw,

3) z nadwyżek funduszu administracyjnego zjednoczenia,

4) z nadwyżek funduszu przedsięwzięć gospodarczych,

5) z innych środków określonych odrębnymi przepisami.

2. Fundusz rezerwowy jest przeznaczony na:

1) finansowanie strat przedsiębiorstw niezależnych od ich działalności gospodarczej,

2) finansowanie kosztów przedsiębiorstw związanych z budową prototypów i oprzyrządowania, z rozruchem produkcji przeznaczonej na eksport lub zastępującej import oraz z organizacją nowej produkcji - jeżeli zadania te podjęte zostały na zlecenie zjednoczeń i nie zostały one pokryte z funduszu postępu techniczno-ekonomicznego,

3) uzupełnienie środków funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw, przeznaczonych w szczególności na sfinansowanie inwestycji własnych przedsiębiorstw związanych z rozwojem usług dla ludności oraz produkcji nakładczej przeznaczonej na zaopatrzenie rynku,

4) pokrywanie przedsiębiorstwom eksportującym wyroby rynkowe różnicy między ceną wyrobu obowiązującą przy sprzedaży na rynek krajowy a ceną tego wyrobu przy sprzedaży na eksport, ustaloną co najmniej w wysokości kosztu własnego przedsiębiorstwa.

3. Środki funduszu rezerwowego mogą być zasilane:

1) dotacjami ze środków własnych wojewódzkich i powiatowych rad narodowych,

2) dotacjami celowymi z budżetu centralnego z przeznaczeniem na cele wymienione w ust. 2 pkt 1 i 4, jeżeli decyzje w tym zakresie podjęte zostały przez organy centralne w porozumieniu z Ministrem Finansów,

3) dotacjami ze środków celowych funduszów branży zjednoczeń wiodących z przeznaczeniem na cele wymienione w ust. 2 pkt 2.";

4)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. 1. Fundusz przedsięwzięć gospodarczych, o którym mowa w § 17 ust. 2, jest tworzony:

1) z dokonanych przez przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniu wpłat środków przewidzianych ich planami na odpowiednie cele eksploatacyjne, w wysokości uzgodnionej między przedsiębiorstwami a zjednoczeniem,

2) z wpływów za odpłatnie świadczone w ramach przedsięwzięć gospodarczych dostawy, roboty i usługi,

3) z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.

2. W razie przejściowego braku środków na rachunku funduszu przedsięwzięć gospodarczych bank jest uprawniony do udzielania kredytów na poczet przyszłych wpływów funduszu.

3. Fundusz przedsięwzięć gospodarczych służy na finansowanie wydatków eksploatacyjnych związanych z prowadzeniem przez zjednoczenia przedsięwzięć, mających na celu ułatwienie wykonania przedsiębiorstwom zgrupowanym w zjednoczeniu ich zadań planowych. Przedsięwzięcia te mogą być realizowane za pośrednictwem własnych komórek organizacyjnych zjednoczenia, specjalnie powołanych do tego celu zakładów własnych zjednoczenia, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, bądź wyznaczonych przez zjednoczenia przedsiębiorstw. Do zakładów realizujących przedsięwzięcia gospodarcze, prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego, mają zastosowanie zasady gospodarki finansowej ustalone dla przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego.

4. Środki funduszu przedsięwzięć gospodarczych są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Pozostałości środków na rachunku na koniec roku przechodzą na następny rok.

5. Osobowy i bezosobowy fundusz płac, wchodzący w skład kosztów przedsięwzięć gospodarczych realizowanych:

1) za pośrednictwem własnych komórek organizacyjnych zjednoczenia, może być planowany jedynie w ramach kwoty zatwierdzonego funduszu płac zjednoczenia,

2) za pośrednictwem zakładów działających według zasad rozrachunku gospodarczego, może być planowany w ramach funduszu płac zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw.

6. W razie realizacji przedsięwzięć gospodarczych przez jedno ze zgrupowanych w zjednoczeniu przedsiębiorstw, wykonujące to przedsięwzięcie z polecenia zjednoczenia inne jednostki biorące udział w tym przedsięwzięciu mogą za zgodą prezydium właściwej rady narodowej odstąpić na jego rzecz część swego funduszu płac i limitu zatrudnienia.

7. Wyniki likwidacji przedsięwziąć gospodarczych są rozliczane z funduszem rezerwowym zjednoczenia.";

5)
§ 30 otrzymuje brzmienie:

"§ 30. 1. Działalność zjednoczeń, realizujących jako jednostki wiodące porozumienia branżowe (utrzymanie stałego sekretariatu porozumienia branżowego, wspólne szkolenia kadr, wspólne prace nad postępem technicznym, organizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych itp.) jest finansowana z wpłat uczestników porozumienia, gromadzonych na rachunku funduszu branży.

2. Wpłaty uczestników porozumienia branżowego na fundusz branży obciążają ich koszty własne lub fundusze specjalne przeznaczone na określony rodzaj działalności.

3. Pozostałość nie wykorzystanych na koniec roku środków pieniężnych na rachunku funduszu branży przechodzi na rok następny.

4. Gospodarka funduszem własnym branży prowadzona jest na podstawie planu uchwalonego przez komisję branżową.

5. Zatrudnienie i fundusz płac stałego sekretariatu porozumienia branżowego objęte są odrębną pozycją planu i nie mogą być wykorzystane na inne cele.

6. Zatrudnienie i fundusz płac, o którym mowa w ust. 5, powinny być uwzględnione w ramach etatów i funduszu płac ustalonych dla zjednoczenia.

7. W razie realizacji przedsięwzięć branżowych przez jedno z przedsiębiorstw będących uczestnikami porozumienia branżowego ma odpowiednie zastosowanie przepis § 28 ust. 6.";

6)
po § 32 dodaje się nowy § 33 w brzmieniu:

"§ 33. Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami może odpowiednio dostosować i rozciągnąć przepisy uchwały na inne zjednoczenia (jednostki równorzędne) przedsiębiorstw objętych planowaniem terenowym.";

7)
dotychczasowe §§ 33-38 otrzymują kolejną numerację 34-39.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024