Komisje kwalifikacyjne dla przyznawania kredytu bankowego na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie komisji kwalifikacyjnych dla przyznawania kredytu bankowego na budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

Na podstawie § 11 ust. 3 uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140), po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisje kwalifikacyjne są powoływane przez prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty i dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych.
2. 1
Za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej komisja kwalifikacyjna może być powołana również przy prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, lecz będącego siedzibą organów administracji państwowej stopnia powiatowego.
3. 2
W mieście wyłączonym z województwa może być powołana jedna komisja kwalifikacyjna przy prezydium rady narodowej tego miasta.
§  2.
1.
Komisja kwalifikacyjna składa się z 5 członków. W skład komisji wchodzą:
1)
trzej przedstawiciele prezydium właściwej rady narodowej, w tym jeden pracownik organu finansowego,
2)
jeden przedstawiciel właściwego terenowo oddziału Banku Inwestycyjnego,
3)
jeden przedstawiciel właściwej powiatowej lub wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
2.
Spośród członków, wymienionych w ust. 1 pkt 1, prezydium właściwej rady narodowej wyznacza przewodniczącego i sekretarza komisji kwalifikacyjnej.
3.
Członkowie komisji kwalifikacyjnej powoływani są na okres dwóch lat.
4.
W posiedzeniach komisji kwalifikacyjnej mogą brać również udział z głosem doradczym przedstawiciele:
1)
prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, osiedla lub gromady, na których terenie ma być realizowana budowa (przebudowa, rozbudowa), odbudowa lub kapitalny remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych,
2)
zakładu pracy, którego pracownicy zamierzają przystąpić do budowy przy pomocy kredytowej Państwa zespołu domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych.
5.
Obsługę biurową komisji kwalifikacyjnej prowadzi organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej.
§  3.
Do zakresu działania komisji kwalifikacyjnej należy rozpatrywanie i kwalifikowanie wniosków osób fizycznych o przyznanie kredytu bankowego na budowę (przebudowę, rozbudowę), odbudowę lub kapitalny remont domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.
§  4.
1.
Komisja kwalifikacyjna rozpatruje i kwalifikuje wnioski na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego komisji.
2.
Do ważności opinii komisji kwalifikacyjnej konieczna jest obecność przewodniczącego oraz co najmniej dwóch członków komisji. Opinie są ustalane w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
3.
Opinie komisji kwalifikacyjnej podpisują przewodniczący oraz wszyscy biorący udział w posiedzeniu członkowie komisji.
4.
Posiedzenia komisji kwalifikacyjnej są protokołowane. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz komisji.
§  5.
Przedstawiciel Banku Inwestycyjnego, biorący udział w posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej, może zgłosić do protokołu posiedzenia sprzeciw odnośnie do poszczególnych opinii komisji z równoczesnym podaniem odpowiedniego uzasadnienia.
§  6.
1.
Wykaz osób zakwalifikowanych przez komisję kwalifikacyjną do korzystania z pomocy kredytowej Państwa powinien być podany do publicznej wiadomości.
2.
Podanie wykazu do publicznej wiadomości następuje przez wywieszenie go na przeznaczonej na ten cel tablicy, znajdującej się w budynku będącym siedzibą prezydium.
3.
W ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia wykazu mogą być składane do komisji kwalifikacyjnej uwagi i zastrzeżenia co do opinii komisji do poszczególnych wniosków.
§  7.
1.
Komisja kwalifikacyjna rozpatruje uwagi i zastrzeżenia, o których mowa w § 6 ust. 3.
2.
Na podstawie opinii komisji kwalifikacyjnej, uwzględniających wyniki rozpatrzenia uwag i zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej wydaje decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu bankowego.
3.
Decyzja organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej nie może być sprzeczna z opinią komisji kwalifikacyjnej.
4.
Wnioski zaopiniowane przez komisję kwalifikacyjną pozytywnie mimo sprzeciwu zgłoszonego do protokołu przez przedstawiciela Banku Inwestycyjnego (§ 5) są przedstawiane do decyzji wojewódzkiego zarządu dyrekcji budowy osiedli robotniczych (jednostki równorzędnej).
§  8.
Decyzje o przyznaniu kredytu bankowego są doręczane wnioskodawcom i właściwemu oddziałowi Banku Inwestycyjnego. Do decyzji kierowanych do oddziału Banku Inwestycyjnego załącza się wnioski o przyznanie kredytu bankowego wraz ze wszystkimi załącznikami. Decyzje o odmowie przyznania kredytu bankowego doręcza się tylko wnioskodawcom. W aktach komisji kwalifikacyjnej pozostają protokół posiedzenia i opinie komisji oraz kopie decyzji organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej lub decyzji wojewódzkiego zarządu dyrekcji budowy osiedli robotniczych (jednostki równorzędnej).
§  9.
1.
Do obowiązków organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej w ramach obsługi biurowej komisji kwalifikacyjnej należy w szczególności:
1)
przyjmowanie wniosków o przyznanie kredytu bankowego,
2)
prowadzenie rejestru wniosków,
3)
sprawdzanie prawidłowości wyliczenia podanej w projekcie wielkości powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego (lokalu w małym domu mieszkalnym),
4)
sprawdzanie wiarogodności składanych przez wnioskodawców następujących dokumentów:
a)
specyfikacji posiadanych materiałów budowlanych wraz z wyceną ich wartości,
b)
wykazu wykonanych przed uzyskaniem kredytu robót wraz z wyceną ich wartości,
c)
wyceny wartości innych środków, przeznaczonych po ich spieniężeniu na budowę, odbudowę lub kapitalny remont,
5)
wykonywanie innych czynności, związanych z działalnością komisji kwalifikacyjnej.
2.
Przy wykonywaniu czynności, określonych w ust. 1 pkt 3 i 4, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej może korzystać z nieodpłatnej pomocy ze strony właściwej terenowo dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
§  10.
Przewodniczący i członkowie komisji kwalifikacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenia w wysokości i na zasadach określonych w § 5 ust. 1, 2, 3 i 4 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
§  11.
Wzory wniosku o przyznanie kredytu bankowego, opinii komisji kwalifikacyjnej oraz decyzji organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej zostaną ustalone odrębnie.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.
1 § 1 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 września 1966 r. (M.P.66.53.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1966 r.
2 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 września 1966 r. (M.P.66.53.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1966 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024