Dalszy rozwój oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności.

UCHWAŁA Nr 125
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 1965 r.
w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności. 1

Przyśpieszenie poprawy warunków mieszkaniowych ludności, zwłaszcza w drodze rozwoju budownictwa spółdzielczego, wymaga systematycznego gromadzenia przez zainteresowanych w uzyskaniu mieszkania środków pieniężnych na ten cel. Dla ułatwienia osiągnięcia tego celu i stworzenia zachęty do systematycznego gromadzenia wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechych kas oszczędności Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje: 2
§  1. 3
Na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych powszechnych kas oszczędności mogą być gromadzone środki pieniężne na wkład mieszkaniowy lub budowlany do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego oraz na wkład własny przez osoby zamierzające budować indywidualnie domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych.
§  2.
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych oprocentowane są w wysokości 3% w stosunku rocznym. Oprocentowanie to dopisywane jest do wkładu przy likwidacji książeczki.
§  3. 4
Spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym powszechne kasy oszczędności wypłacać będą na finansowanie działalności społeczno-wychowawczej 1,5% w stosunku rocznym od wkładów na mieszkania spółdzielcze, zgromadzonych na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych. Oprocentowanie to przelewane będzie na rzecz spółdzielni po zadysponowaniu przez oszczędzającego przelewu jego wkładu z mieszkaniowej książeczki oszczędnościowej na rachunek spółdzielni w banku.
§  4.
1. 5
Wkłady gromadzone na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych objęte są gwarancją realnej wartości kosztów budowy mieszkania o powierzchni użytkowej do 44 m2. Gwarancja realizowana jest przez powszechne kasy oszczędności w drodze udzielania premii gwarancyjnej.
2.
Warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej jest:
1)
gromadzenie i utrzymywanie wkładu na książeczce przez okres co najmniej dwóch lat,
2)
wykorzystanie wkładu na budownictwo mieszkaniowe w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych właściciela książeczki.
§  5. 6
1.
Dla obliczenia premii gwarancyjnej Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska będzie za każdy rok ustalać i ogłaszać w Monitorze Polskim, najpóźniej do dnia 15 lutego roku następnego, cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Cenę tę ustala się na podstawie kosztorysu sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych. Przy ustaleniu i ogłoszeniu ceny 1 m2 za 1965 r. zostaną podane zasady i podstawy kalkulacji tej ceny.
2.
Powszechne kasy oszczędności przeliczać będą wniesiony w każdym roku wkład oszczędnościowy na ilość m2 według ceny ustalonej zgodnie z ust. 1.
3.
Podstawę do obliczenia premii gwarancyjnej stanowi ostatnia, ogłoszona przed dniem zadysponowania wkładem, cena 1 m2. Jeżeli cena ta jest wyższa aniżeli cena 1 m2 z okresu oszczędzania, powszechna kasa oszczędności dopisuje tę różnicę do wkładu w formie premii gwarancyjnej.
4. 7
Gdyby cena 1 m2 ogłoszona za rok, w którym zadysponowano wkładem przeznaczonym na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, okazała się wyższa od ceny przyjętej za podstawę do obliczenia premii gwarancyjnej, powszechna kasa oszczędności wypłaci tę różnicę uprawnionemu.
5. 8
Gdyby cena 1 m2 ogłoszona za rok, w którym oszczędzający uzyskał przydział mieszkania spółdzielczego, okazała się wyższa od ceny przyjętej za podstawę do obliczenia premii gwarancyjnej, powszechna kasa oszczędności wypłaci tę różnicę uprawnionemu.
6. 9
Przepis ust. 5 nie ma zastosowania do członków spółdzielni, którzy otrzymali przydział mieszkań w budynkach oddanych do użytku przed dniem wejścia w życie uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 60, poz. 398).
§  6. 10
1.
Pracownikom uspołecznionych zakładów pracy, którzy upoważnią na piśmie swój zakład pracy, aby z ich zarobków odprowadzał co miesiąc do powszechnej kasy oszczędności zadeklarowaną kwotę, nie niższą niż 200 zł, z przeznaczeniem na wkład mieszkaniowy lub budowlany w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego, lub którzy dokonują bezpośrednio wpłat na mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe w tej wysokości, przysługuje prawo do premii za systematyczne oszczędzanie.
2.
Przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 1, prawo do premii za systematyczne oszczędzanie przysługuje również w razie gromadzenia wkładów mieszkaniowych lub budowlanych na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych wystawionych dla małoletnich dzieci bądź dla kształcącej się młodzieży przez:
1)
rodziców i opiekunów zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy,
2)
dalszych krewnych, jeżeli co najmniej jedno z rodziców dziecka jest zatrudnione w uspołecznionym zakładzie pracy.
3. 11
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do członków związków twórczych, osób pobierających rentę lub emeryturę z tytułu zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy, osób zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o pracę nakładczą oraz do uczestników studiów doktoranckich odbywających studia z oderwaniem od pracy.
§  7.
1. 12
Premia za systematyczne oszczędzanie, o której mowa w § 6, wynosi 75 zł od każdej wpłaty miesięcznej.
2.
Warunkiem uzyskania premii za systematyczne oszczędzanie jest gromadzenie oszczędności w sposób określony w § 6 przez okres nie krótszy niż 4 lata. Przerwa w systematycznym oszczędzaniu, dłuższa niż 3 miesiące, powoduje utratę prawa do uzyskania premii. W uzasadnionych i udokumentowanych wypadkach na wniosek oszczędzającego prawo to może mu być przywrócone, z tym jednak, że przerwy w systematycznym oszczędzaniu przedłużają odpowiednio okres czteroletni.
3.
Do czteroletniego okresu oszczędzania, o którym mowa w ust. 2, zalicza się również okres systematycznego oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie niniejszej uchwały. Premia za systematyczne oszczędzanie obliczana będzie w tych wypadkach tylko od wpłat wniesionych po wejściu w życie niniejszej uchwały.
4.
Jeżeli osoby, które gromadziły lub na rzecz których gromadzono w trybie określonym w § 6 ust. 1 wkłady mieszkaniowe lub budowlane na dwóch odrębnych mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych, zawarły związek małżeński i przeznaczyły swoje oszczędności na jeden wkład mieszkaniowy lub budowlany - premia za systematyczne oszczędzanie przysługuje:
1)
jednemu współmałżonkowi za cały okres gromadzenia oszczędności pod warunkiem gromadzenia oszczędności przez okres nie krótszy niż 4 lata,
2)
drugiemu współmałżonkowi za okres gromadzenia oszczędności do zawarcia związku małżeńskiego.
5. 13
Premię za systematyczne oszczędzanie od wszystkich wpłat wniesionych zgodnie z § 6 dopisuje się w mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej przy likwidacji książeczki, w związku z przelewem odpowiedniej kwoty oszczędności na wkład mieszkaniowy lub zaliczkę na wkład budowlany w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego.
6. 14
W razie śmierci osoby, na której zlecenie odprowadzane były kwoty do powszechnych kas oszczędności w sposób określony w § 6, kontynuowanie systematycznego oszczędzania przez współmałżonka lub innego członka rodziny nie pozbawia ich prawa do uzyskania premii za systematyczne oszczędzanie.
§  8.
Premie za systematyczne oszczędzanie i premie gwarancyjne pokrywane będą z budżetu Państwa.
§  9. 15
Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych wystawionych przed jej wejściem w życie. Właściciele mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69), którym przysługuje prawo do udziału w półrocznych losowaniach premii z funduszu premiowego, zachowują nadal to prawo. Do ich wkładów nie ma zastosowania § 3 uchwały, chyba że wyrażą zgodę, ażeby zamiast prawa do udziału w losowaniach premii powszechne kasy oszczędności przelewały 1,5% na rzecz spółdzielni.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 210 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie ustalania ceny 1 m2 budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 51, poz. 233 i z 1963 r. Nr 13, poz. 69),
2)
uchwała nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69), z tym że przepisy §§ 4, 5 i 8 tej uchwały pozostają nadal w mocy co do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych wystawionych przed wejściem w życie niniejszej uchwały osobom, które przedstawiły porozumienia (umowy) z zakładami pracy w sprawie przybliżonego terminu i innych warunków uzyskania mieszkania (książeczki specjalnie oznaczone).
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
2 Wstęp zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
3 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
4 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 284 z dnia 10 grudnia 1971 r. (M.P.71.60.400) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1972 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.

5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
7 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 284 z dnia 10 grudnia 1971 r. (M.P.71.60.400) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1972 r.
8 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 284 z dnia 10 grudnia 1971 r. (M.P.71.60.400) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1972 r.
9 § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 284 z dnia 10 grudnia 1971 r. (M.P.71.60.400) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1972 r.
10 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
11 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 243 z dnia 18 grudnia 1976 r. (M.P.76.43.214) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 grudnia 1976 r.
12 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
13 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 uchwały nr 142 z dnia 17 lipca 1981 r. (M.P.81.19.169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1981 r.
14 § 7 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.
15 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 207 z dnia 5 listopada 1975 r. (M.P.75.35.212) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024