Zasady i warunki prowadzenia niepaństwowych szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 lutego 1965 r.
w sprawie zasad i warunków prowadzenia niepaństwowych szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Zezwolenie na prowadzenie przez organizacje zawodowe, młodzieżowe, instytucje społeczne oraz inne organizacje i instytucje, osoby prawne lub fizyczne szkół, placówek oświatowych, wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych oraz innych zakładów lub placówek szkolących, w których prowadzona jest stale lub w określonym czasie działalność o charakterze oświatowym, wychowawczym lub opiekuńczo-wychowawczym, zwanych w dalszym ciągu "placówkami", wydaje Minister Oświaty i Wychowania.
2.
Jeżeli wniosek o zezwolenie dotyczy placówek prowadzących szkolenie w zakresie spraw należących do kompetencji innego resortu, Minister Oświaty i Wychowania wydaje zezwolenie w uzgodnieniu z zainteresowanym ministrem (kierownikiem urzędu centralnego).
§  2.
Organizacje, instytucje oraz osoby prawne mogą prowadzić tylko takie rodzaje placówek i w takich specjalnościach, które są zgodne z zakresem ich działania, określonym statutem lub innym aktem prawnym.
§  3.
1.
Ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie placówek składa wniosek uzasadniający ich celowość i przydatność społeczną.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
statut lub inny akt prawny normujący podstawy istnienia oraz zakres działania instytucji, organizacji lub osoby prawnej, a jeżeli ubiegającym się o zezwolenie jest osoba fizyczna - udokumentowane dane personalne (imię i nazwisko, wiek, zawód, źródło utrzymania, wykształcenie, adres);
2)
ramowy program działalności oświatowej, wychowawczej lub opiekuńczo-wychowawczej, odpowiadający zasadom wymienionym w art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) oraz określający:
a)
cele, plan oraz program nauczania i wychowania,
b)
podstawowe formy i metody działalności dydaktycznej i wychowawczej,
c)
formy oraz zakres opieki i świadczeń materialnych dla uczniów (słuchaczy);
3)
projekt statutu (regulaminu) placówki, określający:
a)
charakter, zadania i przeznaczenie placówek,
b)
zasady przyjmowania kandydatów oraz warunki korzystania z placówek, a ponadto - jeżeli wniosek dotyczy szkół, kursów lub innych placówek szkolących - zasady klasyfikowania i wydawania świadectw (zaświadczeń),
c)
organizację wewnętrzną placówek (zasady podziału na klasy, oddziały lub grupy, maksymalna liczba uczestników),
d)
czas pracy placówek (w ciągu roku, tygodnia, dnia),
e)
obowiązki i uprawnienia kierownika i personelu,
f)
obowiązki i uprawnienia organizatora;
4)
ogólne dane o kwalifikacjach personelu pedagogicznego;
5)
dane dotyczące sposobu finansowania placówek;
6)
dane o projektowanej liczbie i rozmieszczeniu placówek;
7)
jeżeli wniosek dotyczy zezwolenia na prowadzenie pojedynczej placówki - również dane i dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 1-8.
3. 2
Minister Oświaty i Wychowania może zażądać od wnioskodawcy innych danych lub zwolnić od przedstawienia niektórych danych, o których mowa w ust. 2.
4. 3
Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Centralny Związek Spółdzielczości Pracy oraz Związek Zakładów Doskonalenia Zawodowego do wniosku o zezwolenie na prowadzenie szkół dołączają jedynie dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 1 oraz opinię kuratorium okręgu szkolnego o celowości i przydatności społecznej oraz gospodarczej szkoły.
§  4.
1.
Zezwolenie na prowadzenie placówek może być wydane na czas określony lub nieokreślony. Ważność zezwolenia na czas określony może być na wniosek ubiegającego się przedłużona.
2. 4
Minister Oświaty i Wychowania w wydanym zezwoleniu wyznacza organ administracji szkolnej prezydium rady narodowej właściwy do sprawowania nadzoru nad działalnością oświatową organizacji, osób prawnych i fizycznych otrzymujących zezwolenie na prowadzenie tej działalności oraz nad placówkami prowadzonymi przez te organizacje, osoby prawne lub fizyczne.
3. 5
Minister Oświaty i Wychowania może w zezwoleniu zastrzec, że zezwolenie zostanie cofnięte lub ograniczone do określonego terenu, a jeśli zezwolenie obejmuje kilka rodzajów placówek - ograniczone do określonego rodzaju placówek, jeżeli prowadzący placówki nie będzie się stosował do obowiązujących przepisów i zaleceń organów administracji szkolnej lub jeżeli zostanie stwierdzony nieodpowiedni poziom nauczania, wychowania lub opieki lub też jeżeli dalsze istnienie placówki nie jest uzasadnione społecznie lub gospodarczo.
4. 6
Minister Oświaty i Wychowania może w zezwoleniu zastrzec wydawanie organizatorom placówek poleceń w sprawie programów, podręczników, pomocy naukowych, egzaminów, nadzoru pedagogicznego, kwalifikacji oraz doskonalenia kadry pedagogicznej w komórkach zarządzania, nadzoru i w placówkach oświatowo-wychowawczych.
§  5. 7
1.
W zezwoleniu Ministra Oświaty i Wychowania zostanie zamieszczone postanowienie, uzależniające uruchomienie placówki od zgody właściwego organu administracji szkolnej (§ 6). W wypadkach określonych w § 1 ust. 2 organ ten podejmuje decyzje w sprawie uruchomienia placówki w porozumieniu z organem administracji zainteresowanego resortu.
2.
W wypadku określonym w § 3 ust. 2 pkt 7 udzielenie zezwolenia przez Ministra Oświaty i Wychowania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na uruchomienie danej placówki.
§  6.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na uruchomienie placówki ubiegający się powinien przedstawić właściwemu organowi administracji szkolnej (§ 4 ust. 2).
2. 8
Wniosek powinien zawierać:
1)
projekt nazwy i szczegółowej lokalizacji placówki;
2)
szczegółowy program nauczania i wychowania;
3)
dane dotyczące personelu:
a)
dane personalne o osobie kierownika (dyrektora) placówki,
b)
liczbę, kwalifikacje i przydział czynności nauczycieli i wychowawców,
c)
liczbę i funkcje personelu pomocniczego;
4)
przewidzianą liczbę osób, które mają korzystać z placówki, oraz warunki rekrutacji (wiek, płeć, wykształcenie);
5)
dane dotyczące pomieszczenia (lokalu, terenu) oraz wyposażenia w sprzęt, urządzenia, pomoce naukowe i wychowawcze;
6)
preliminarz budżetowy placówki,
7)
projektowany termin uruchomienia placówki;
8)
inne dane, których zażąda właściwy organ administracji szkolnej.
3. 9
Organ administracji szkolnej może zwolnić wnioskodawcę od przedstawienia niektórych danych określonych w ust. 2.
4. 10
Zmiana na stanowisku kierownika (dyrektora) placówki wymaga zgody organu administracji szkolnej.
§  6a. 11
1.
Organ administracji szkolnej, o którym mowa w § 4 ust. 2, może odstąpić od wymagań określonych w § 6 ust. 2 i wyrazić zgodę na zgłoszenie przez organizację zbiorczego wniosku zawierającego wykaz placówek przewidzianych do uruchomienia w określonym czasie (np. w okresie roku lub półrocza).
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać niezbędne dane charakteryzujące poszczególne placówki, a w szczególności:
1)
projekt nazwy i szczegółowej lokalizacji placówki;
2)
poziom (stopień) kursu i liczbę godzin programowych;
3)
liczbę pracowników oraz ich kwalifikacje;
4)
przewidywaną liczbę słuchaczy;
5)
przewidywany termin uruchomienia i zamknięcia placówki;
6)
preliminarz (koszty podstawowe, narzut).
3.
Zbiorczy wniosek po zatwierdzeniu przez organ administracji szkolnej, o którym mowa w § 4 ust. 2, przy zachowaniu wymagań określonych w § 5 ust. 1 oraz w § 7 stanowi podstawę do uruchomienia wymienionych w nim placówek.
4.
Do przedstawiania zbiorczych wniosków mogą być upoważnione te organizacje, które według oceny organu administracji szkolnej (§ 4 ust. 2) zapewniają prawidłowy przebieg pracy placówek.
5.
Do placówek uruchamianych na podstawie zbiorczego wniosku mają zastosowanie wszystkie przepisy dotyczące placówek uruchamianych na podstawie indywidualnych zgłoszeń, z wyjątkiem wymagań zawartych w § 6 ust. 2.
§  7.
Decyzję w sprawie uruchomienia placówki, która prowadzi szkolenie zawodowo, organ administracji szkolnej wydaje po zasięgnięciu opinii właściwego miejscowo wydziału zatrudnienia.
§  8.
1.
Organ administracji szkolnej, o którym mowa w § 4 ust. 2:
1)
wydaje decyzję w sprawie uruchomienia placówki (§ 5 ust. 1);
2)
prowadzi rejestr uruchomionych placówek (§ 11);
3) 12
kontroluje i ocenia działalność oświatowo-wychowawczą organizacji i osób prawnych lub fizycznych oraz pracę placówek;
4) 13
udziela personelowi organizacji i placówek instruktażu metodycznego i innej pomocy w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczo-opiekuńczych;
5)
określa najpóźniej na 2 miesiące przed rozpoczęciem nauki, a jeżeli zajęcia w placówce trwają bez przerwy przez cały rok - najpóźniej na 2 miesiące przed początkiem roku kalendarzowego, najwyższą liczbę osób, które mogą być przyjęte na naukę lub wychowanie;
6) 14
udziela lub odmawia zgody na zatrudnienie określonych osób w nadzorze pedagogicznym oraz na stanowiskach nauczycielskich i wychowawczych;
7)
wykonuje inne czynności związane ze sprawowaniem bezpośredniego nadzoru nad placówkami.
2.
W wypadku, o którym mowa w § 1 ust. 2, bezpośredni nadzór nad placówkami w zakresie fachowego szkolenia sprawuje organ administracji zainteresowanego resortu w porozumieniu z właściwym organem administracji szkolnej.
§  9.
1.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostanie zastrzeżone, że organ administracji szkolnej może cofnąć zgodę na uruchomienie placówki lub zarządzić zamknięcie placówki, jeżeli:
1)
placówka nie podjęła działalności w ciągu dwóch miesięcy od dnia uzyskania zgody na jej uruchomienie lub była nieczynna przez dwa miesiące bez usprawiedliwionej przyczyny;
2)
działalność placówki jest niezgodna z przepisami ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania;
3)
poziom placówki w zakresie nauczania, wychowania lub opieki jest niezadowalający;
4)
w placówce nie są przestrzegane obowiązujące przepisy, zalecenia organów administracji szkolnej lub postanowienia statutu (regulaminu) placówki.
2.
Organ administracji szkolnej, przed powzięciem decyzji o cofnięciu wydanej przez siebie zgody na uruchomienie placówki lub o zamknięciu placówki w wypadkach wymienionych w ust. 1, może wyznaczyć prowadzącemu placówkę odpowiedni termin do udzielenia wyjaśnień i usunięcia stwierdzonych uchybień.
3.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostania również zastrzeżone, że organ administracji szkolnej może zarządzić zamknięcie placówki w wypadku, gdy przestały istnieć społeczno-gospodarcze potrzeby prowadzenia takiej placówki.
4.
Organ administracji szkolnej ustalając termin zamknięcia placówki obowiązany jest w miarę możności zabezpieczyć uzasadnione interesy osób korzystających z placówki.
§  10.
1.
W decyzji w sprawie uruchomienia placówki zostanie zamieszczone postanowienie, że prowadzący placówkę może zamknąć placówkę jedynie po uzgodnieniu terminu i warunków z właściwym organem administracji szkolnej.
2. 15
Akta likwidowanych szkół i innych placówek szkolących przechowują w okresie prowadzenia działalności oświatowej organizatorzy tych szkół i placówek. W razie zaprzestania działalności oświatowej przez organizację społeczną, instytucję oraz osobę prawną lub fizyczną akta uczestników dotyczące przebiegu i wyników nauczania oraz pieczęcie zlikwidowanych placówek należy przekazać organowi administracji szkolnej, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  11. 16
Organizacje, instytucje oraz osoby prawne lub fizyczne, upoważnione do prowadzenia placówek, obowiązane są do zgłoszenia placówki właściwemu organowi administracji szkolnej co najmniej na 7 dni przed jej uruchomieniem.
§  12.
1.
Szkołom i kursom mogą być przyznane uprawnienia szkół lub kursów państwowych.
2.
Nadanie uprawnień, o których mowa w ust. 1, może nastąpić, jeżeli szkoła lub kurs:
1)
prowadzona jest na zasadach organizacyjnych i programowych, analogicznych jak odpowiedniego typu szkoły i kursy państwowe;
2)
osiąga wyniki nauczania i wychowania, uznane przez organ administracji szkolnej za zadowalające i odpowiadające potrzebom Państwa;
3)
posiada dyrektora (kierownika) oraz zespół nauczycieli mających:
a)
przepisane kwalifikacje lub zezwolenie na nauczanie,
b)
zezwolenie na zatrudnienie w danej szkole, wydana przez właściwy organ administracji szkolnej;
4)
przestrzega zarządzeń organów administracji szkolnej.
§  13. 17
Uprawnienia szkół i kursów państwowych nadaje Minister Oświaty i Wychowania na wniosek prowadzącego placówkę, przedstawiony i zaopiniowany przez organ administracji szkolnej sprawujący nadzór nad szkołą lub kursem (§ 4 ust. 2).
§  14.
1.
Szkołom i kursom nadaje się uprawnienia, o których mowa w § 12, na czas określony lub do odwołania. Decyzja w tej sprawie powinna być wydana w pierwszej połowie okresu przewidzianego na naukę w danym roku szkolnym.
2.
W decyzji zostanie zamieszczone postanowienie, że decyzja może być cofnięta, jeżeli szkoła lub kurs przestały czynić zadość wymaganiom określonym w § 12.
§  15.
1.
Nadanie szkołom lub kursom uprawnień, o których mowa w § 12, powoduje uznanie wydanych przez nie świadectw i zaświadczeń za równorzędne ze świadectwami lub zaświadczeniami odpowiedniej szkoły lub kursu państwowego.
2.
Szkoły lub kursy, które uzyskały uprawnienia, o których mowa w ust. 1, umieszczają na świadectwach i zaświadczeniach klauzulę o treści ustalonej przez Ministerstwo Oświaty.
3. 18
Egzaminy końcowe w szkołach i na kursach, o których mowa w ust. 2, są przeprowadzane przez państwową komisję egzaminacyjną na zasadach określonych przez Ministra Oświaty i Wychowania.
§  16.
1. 19
W wypadkach określonych w § 4 ust. 3 i 4, § 13 oraz § 14 ust. 2 Minister Oświaty i Wychowania podejmuje decyzje w porozumieniu z zainteresowanym ministrem (kierownikiem urzędu centralnego).
2.
W wypadkach określonych w § 6 ust. 3 i § 9 organ administracji szkolnej podejmuje decyzję w porozumieniu z organem administracji zainteresowanego resortu.
§  17.
1.
Organizacje zawodowe, młodzieżowe, instytucje społeczne oraz inne organizacje i instytucje, osoby prawne lub fizyczne, które w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia prowadzą placówki, powinny w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia wypełnić warunki określone w § 3.
2. 20
Minister Oświaty i Wychowania może zwolnić organizacje określone w ust. 1 na ich wniosek od obowiązku przedstawienia niektórych dokumentów wymienionych w § 3. Wniosek ten powinien być złożony przed upływem terminu określonego w ust. 1.
§  18.
Przepisy zarządzenia, z wyjątkiem § 17, dotyczą również seminariów i szkół duchownych.
§  19. 21
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
placówek prowadzonych przez Centralną Radę Związków Zawodowych;
2)
kursów prowadzonych przez organizacje spółdzielcze i społeczne na zlecenie państwowych jednostek organizacyjnych na podstawie uchwały nr 239 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1964 r. w sprawie niektórych zasad dotyczących prowadzenia i finansowania kursowego szkolenia lub doskonalenia zawodowego (Monitor Polski Nr 58, poz. 274 z późniejszymi zmianami);
3)
sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży;
4)
punktów katechetycznych.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
3 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
5 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
8 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
9 § 6 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
10 § 6 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
11 § 6a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
12 § 8 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
13 § 8 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
14 § 8 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
15 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
16 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
17 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 9 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
18 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
19 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
20 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.
21 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 14 kwietnia 1972 r. (M.P.72.28.156) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024