Tryb postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasady i warunki ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 26 lutego 1965 r.
w sprawie trybu postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasad i warunków ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie § 2 i § 3 pkt 1 uchwały nr 146 Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1951 r. w sprawie powołania Pełnomocnika Rządu do Spraw Wczasów dla Dzieci i Młodzieży (Monitor Polski Nr A-30, poz. 379) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o wydziałach oświaty i kultury - należy przez to rozumieć wydziały oświaty i kultury, wydziały oświaty oraz inspektoraty oświaty prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
o obiektach szkolnych - należy przez to rozumieć budynki szkół podległych Ministrowi Oświaty oraz Ministrom: Zdrowia i Opieki Społecznej, Kultury i Sztuki, Górnictwa i Energetyki, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Ciężkiego, Rolnictwa, Żeglugi, Komunikacji, jak również prowadzonych przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy i Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - wraz z urządzeniami i przynależnymi terenami - które mogą być wykorzystane na potrzeby wczasów dziecięcych i młodzieżowych bez uszczerbku dla ich zasadniczego przeznaczenia;
3)
o organizatorach - należy przez to rozumieć zakłady pracy, szkoły, komitety rodzicielskie, instytucje, organizacje społeczne i młodzieżowe, zamierzające uruchomić lub prowadzące placówki wczasów dla dzieci i młodzieży,
4)
o szkole - należy przez to rozumieć także inne placówki oświatowo-wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze.
§  2.
1.
W sprawach uregulowanych niniejszym zarządzeniem wydział oświaty i kultury działa:
1)
w stosunku do obiektów lub terenów zarządzanych bezpośrednio przez siebie oraz za zgodą prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w stosunku do obiektów zarządzanych przez inny wydział tego prezydium;
2)
w porozumieniu z kuratorium okręgu szkolnego:
a)
w stosunku do obiektów lub terenów wczasowych zarządzanych bezpośrednio przez kuratorium,
b)
w stosunku do obiektów szkolnych lub terenów wczasowych zarządzanych bezpośrednio przez inne niż kuratorium komórki organizacyjne prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
3)
w porozumieniu z Ministerstwem Oświaty:
a)
w stosunku do obiektów szkolnych bezpośrednio podległych Ministrowi Oświaty,
b)
w stosunku do obiektów szkolnych bezpośrednio podległych innym ministrom niż Minister Oświaty lub podległych Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Kuratorium okręgu szkolnego działa w porozumieniu z zainteresowanymi komórkami organizacyjnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 lit. b), a Ministerstwo Oświaty w porozumieniu z zainteresowanymi ministerstwami i związkami spółdzielczymi w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 3 lit. b).
§  3.
Decyzje o przyznaniu organizatorowi prawa użytkowania danego obiektu na cele wczasów dla dzieci i młodzieży mogą odnosić się tylko do tych obiektów wymienionych w § 1 pkt 2, które zostały objęte siecią obiektów i terenów wczasowych.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie prawa użytkowania obiektu szkolnego na cele wczasów dla dzieci i młodzieży składają organizatorzy bezpośrednio w tym wydziale oświaty i kultury, na którego terenie znajduje się obiekt.
2.
Fundatorzy "szkół-pomników Tysiąclecia", którzy w umowie fundacyjnej zastrzegli sobie prawo użytkowania wybudowanego własnymi środkami obiektu szkolnego na wczasy wakacyjne dla dzieci swych pracowników, zwolnieni są - na okres trwania umowy - od obowiązku składania wniosków, o których mowa w ust. 1.
3.
Obiekty przedszkolne mogą być przydzielone jedynie dla dzieci w wieku przedszkolnym, a w razie niezbędnej potrzeby również dla uczniów w wieku 7-8 lat.
§  5.
Wnioski, o których mowa w § 4 ust. 1, powinny być składane najpóźniej na cztery miesiące przed terminem rozpoczęcia wczasów w okresie ferii szkolnych i powinny zawierać następujące dane:
1)
adres obiektu lub też ogólnie wskazywać jego lokalizację na terenie powiatu (miasta, dzielnicy);
2)
projektowaną liczbę dzieci i personelu do zakwaterowania;
3)
wiek i płeć dzieci oraz miejsce stałego ich zamieszkania;
4)
dokładny okres użytkowania;
5)
imię, nazwisko i adres osoby upoważnionej do występowania w imieniu organizatora;
6)
poświadczenie wydziału oświaty i kultury właściwego dla siedziby organizatora, stwierdzające, że organizator figuruje w rejestrze organizatorów, oraz opinię tego wydziału w sprawie samego wniosku;
7)
inne dane, jeżeli zażąda ich wydział oświaty i kultury.
§  6.
1.
Szczegółowe warunki użytkowania obiektu (terenu) określa umowa zawarta pomiędzy wydziałem oświaty i kultury a organizatorem, sporządzona według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Umową może być objęty również pozostający w zarządzie i użytkowaniu szkoły inwentarz ruchomy. W sprawie użytkowania inwentarza ruchomego organizator zawiera umowę według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  7.
Po zawarciu umów określonych w § 6 wydział oświaty i kultury zobowiązany jest doręczyć organizatorowi kartę kwalifikacyjną obiektu (według wzoru określonego przez Ministerstwo Oświaty) oraz wprowadzić organizatora w użytkowanie obiektu, a kierownik (dyrektor) szkoły zobowiązany jest wprowadzić organizatora w użytkowanie ruchomości.
§  8.
1.
Umowa w sprawie użytkowania obiektu (terenu) wczasowego powinna przewidywać najwyżej 5-letni okres użytkowania wyłącznie w czasie ferii szkolnych.
2.
Umowa o użytkowanie obiektu (terenu) przedszkolnego powinna przewidywać jednorazowe jego użytkowanie w okresie przerwy w zajęciach w przedszkolu.
§  9.
Jeżeli z ważnych przyczyn nie można w danym roku kalendarzowym wprowadzić organizatora w użytkowanie obiektu, wydział oświaty i kultury obowiązany jest wskazać organizatorowi inny obiekt szkolny co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem uruchomienia placówki. Zastępczy obiekt powinien pomieścić tę samą liczbę dzieci, jaka była przewidziana w obiekcie objętym umową.
§  10.
1.
Przed każdorazowym przejęciem obiektu szkolnego w użytkowanie należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, podpisany przez upoważnionego przedstawiciela organizatora oraz kierownika (dyrektora) szkoły. Jeżeli przedmiotem użytkowania ma być również inwentarz ruchomy, należy go objąć protokołem zdawczo-odbiorczym.
2.
W protokole zdawczo-odbiorczym należy podać wartość przekazywanego majątku, ustaloną na podstawie spisu z natury i księgi inwentarzowej. Spis z natury sporządza się w obecności upoważnionych osób w oddzielnych zestawieniach dla nieruchomości i w oddzielnych dla inwentarza ruchomego. W uwagach do poszczególnych pozycji spisu z natury należy również podawać cechy szczególne przekazywanych nieruchomości, pomieszczeń, środków trwałych, inwentarza, dotyczące np. stanu zniszczenia, stopnia używalności, braków itp.
3.
Protokół zdawczo-odbiorczy, sporządzony przed wejściem organizatora w posiadanie obiektu i inwentarza ruchomego, jest jednocześnie podstawowym dokumentem przy zdawaniu majątku szkole po zakończeniu wczasów dziecięcych.
4.
Wszelkie wycenione różnice na niekorzyść szkoły między ilością lub jakością przejętego na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego majątku szkoły a ilością lub jakością tego majątku zdanego na podstawie tego protokołu po zakończeniu turnusu wczasowego - powinny być wyrównane przez organizatora w naturze, na jego koszt i jego staraniem, w terminie umożliwiającym normalne rozpoczęcie zajęć szkolnych. Organizator zobowiązany jest również do wykonania w obiekcie prac porządkowych w celu umożliwienia podjęcia przez szkołę normalnych zajęć po feriach szkolnych.
§  11.
1.
Umowy o użytkowanie obiektów (terenów) wczasowych, zawarte przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia, pozostają w mocy do czasu ich wygaśnięcia, a ewentualne wpływy, które szkoła otrzyma na podstawie tych umów, powinny być zarachowane na dochód budżetowy właściwej rady narodowej.
2.
Uregulowany niniejszym zarządzeniem tryb postępowania przy przyznawaniu organizatorom prawa użytkowania obiektów i terenów na cele wczasów dla dzieci i młodzieży oraz zasady i warunki ich użytkowania należy wprowadzać w miarę wygasania umów zawartych przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia oraz zakończyć do dnia 1 stycznia 1970 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

(Wzór)

UMOWA

zawarta w dniu ................... 19... r. pomiędzy Wydziałem

Oświaty i Kultury Prezydium ................... Rady Narodowej

w ................. reprezentowanym przez ....................

a organizatorem wczasów dla dzieci i młodzieży ...............

..............................................................

(wymienić jego pełną nazwę i adres)

reprezentowanym przez ........................................

w sprawie przyznania prawa użytkowania .......................

..............................................................

(pełna nazwa i adres obiektu szkolnego)

na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.

§ 1. Wydział Oświaty i Kultury przekazuje, a ..............

..............................................................

(nazwa organizatora)

przejmuje w użytkowanie ......................................

(nazwa i adres obiektu szkolnego)

z następującymi pomieszczeniami i otoczeniem (określić

budynki, pomieszczenia i otoczenie):

1) ...........................................................

2) ...........................................................

3) ...........................................................

4) ...........................................................

§ 2. Umowa niniejsza zawarta zostaje na niżej wymienione

okresy:

1) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

2) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

3) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

4) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

5) rok szkolny 19.........., ferie szkolne ...................

§  3.
Szczegółowe dane o liczbie miejsc, pomieszczeń i minimum wymagań sanitarnych określa "karta kwalifikacyjna obiektu (terenu) wczasowego" i dołączony do niej protokół kwalifikacji, jakie każdorazowo zostaną przesłane organizatorowi najpóźniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem wczasów.
§  4.
Wydział Oświaty i Kultury zobowiązuje się umożliwić organizatorowi wczasów terminowe wejście w użytkowanie umownych pomieszczeń i terenów szkolnych, oddając je w stanie czystym i pod względem sanitarnym bez zastrzeżeń. Jeżeli z ważnych przyczyn organizator nie zostanie wprowadzony w użytkowanie obiektu, Wydział Oświaty i Kultury zobowiązuje się wskazać organizatorowi inny obiekt szkolny co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem uruchomienia placówki. Obiekt ten powinien pomieścić tę samą liczbę dzieci, jaka była przewidziana w obiekcie objętym umową.
§  5.
Przygotowanie obiektu szkolnego do użytkowania go na cele wczasów dziecięcych (zebranie i zmagazynowanie sprzętu szkolnego, ustawienie sprzętu kolonijnego), jak też przygotowanie obiektu szkolnego po zakończeniu wczasów do rozpoczęcia zajęć szkolnych odbywa się całkowicie staraniem i na koszt organizatora.
§  6.
Organizator wczasów dziecięcych zobowiązuje się do wykonania własnym staraniem i na własny koszt wszelkich drobnych remontów i adaptacji wymaganych przepisami sanitarnymi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny ogólnej w zakresie niezbędnym do prowadzenia wczasów dla dzieci i młodzieży.

Wymienione remonty i ewentualne adaptacje określa protokół kwalifikacyjny dołączony do karty kwalifikacyjnej obiektu (terenu) wczasowego.

§  7.
Organizator wczasów dziecięcych pokrywa wszystkie koszty związane z eksploatacją obiektu szkolnego na wczasy dziecięce, jak koszty zużycia energii elektrycznej, gazu, wody, wywozu śmieci, za okres trwania wczasów.
§  8.
W pozostałych sprawach związanych z trybem postępowania i warunkami użytkowania obiektu szkolnego na wczasy dziecięce obie strony obowiązują przepisy zawarte w zarządzeniach Ministra Oświaty z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie kwalifikacji obiektów i zasad tworzenia powiatowych sieci obiektów i terenów wczasowych na cele sezonowych placówek wczasów dla dzieci i młodzieży (Monitor Polski Nr 12, poz. 45) oraz z dnia 26 lutego 1965 r. w sprawie trybu postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasad i warunków ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży (Monitor Polski Nr 12, poz. 46).

Sprawy sporne, jakie wyniknąć mogą na tle wykonywania niniejszej umowy, rozstrzygają komisje arbitrażowe lub sądy powszechne w zakresie ich właściwości.

§  9.
Umowa może być wypowiedziana przez każdą ze stron, nie później jednak niż na 6 miesięcy przed terminem rozpoczęcia wczasów.
§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla: Kierownictwa (Dyrekcji) Szkoły ....... Wydziału Oświaty i Kultury ...... oraz organizatora .......

Pieczęć i podpisy: Pieczęć i podpisy

1) Wydział Oświaty i Kultury organizatora wczasów.

............................ ......................

2) Kierownik (dyrektor) szkoły ......................

.............................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(Wzór)

UMOWA

zawarta w dniu ............. pomiędzy Kierownictwem (Dyrekcją)

Szkoły .............. reprezentowanym przez Ob. .............,

a organizatorem wczasów dla dzieci i młodzieży ..............,

reprezentowanym przez Ob. ....................................

w sprawie użytkowania inwentarza ruchomego szkolnego

przez uczestników placówki wczasowej.

§ 1. Kierownictwo (Dyrekcja) Szkoły oddaje, a

.............. przyjmuje w użytkowanie na okres od .............. do ................ inwentarz ruchomy szkolny objęty załącznikiem do niniejszej umowy.

§ 2. Organizator zobowiązuje się zwrócić Kierownictwu

(Dyrekcji) Szkoły objęte załącznikiem środki trwałe i

inwentarz szkolny w ilości przyjętej i w stanie nie gorszym od

przyjętego.

Podpis Podpis organizatora

kierownika (dyrektora) szkoły ........................

............................ ........................

Załącznik 1.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.12.46

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy stawianiu wniosków o przyznanie prawa użytkowania obiektów szkolnych oraz zasady i warunki ich użytkowania na cele wczasów dla dzieci i młodzieży.
Data aktu: 26/02/1965
Data ogłoszenia: 09/03/1965
Data wejścia w życie: 09/03/1965