Wzór i zasady sporządzania spisów wyborców dla wyborów do Sejmu i rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 lutego 1965 r.
w sprawie wzoru i zasad sporządzania spisów wyborców dla wyborów do Sejmu i rad narodowych.

Na podstawie art. 29 ust. 3 i art. 33 Ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1960 r. Nr 58, poz. 325 i z 1963 r. Nr 57, poz. 307), art. 34 ust. 1 i art. 37 ust. 4 Ordynacji wyborczej do rad narodowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 58, poz. 326 i z 1963 r. Nr 57, poz. 307) oraz w związku z art. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 22 grudnia 1960 r. o uzupełnieniu i zmianie niektórych przepisów prawa wyborczego (Dz. U. Nr 57, poz. 323) zarządza się, co następuje:
§  1.
W spisie wyborców umieszcza się obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat. W spisach wyborców umieszcza się również osoby, których obywatelstwo polskie nie zostało stwierdzone, jeżeli stale zamieszkują w Polsce i nie są obywatelami innego państwa.
§  2.
1.
W spisach wyborców nie umieszcza się osób:
a)
pozbawionych zdolności do czynności prawnych lub w niej ograniczonych z powodu choroby umysłowej,
b)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, ale tylko w czasie trwania pozbawienia praw.
2.
W spisach wyborców nie umieszcza się również osób:
a)
odbywających karę pozbawienia wolności,
b)
tymczasowo aresztowanych,
c)
przebywających w zakładach dla psychicznie chorych.
§  3.
1.
Spisy wyborców sporządzają prezydia rad narodowych miejskich, dzielnicowych, osiedli i gromadzkich.
2.
Prezydia miejskich rad narodowych sporządzają spisy wyborców w miastach nie podzielonych na dzielnice.
3.
Prezydia dzielnicowych rad narodowych sporządzają spisy wyborców w miastach podzielonych na dzielnice (dzielnicach).
4.
Prezydia rad narodowych osiedli sporządzają spisy wyborców w osiedlach.
5.
Prezydia gromadzkich rad narodowych sporządzają spisy wyborców w gromadach.
§  4.
Te same spisy wyborców służą dla wyborów do Sejmu i rad narodowych.
§  5.
Prezydia rad narodowych w miastach, dzielnicach, osiedlach i gromadach sporządzają spisy wyborców na podstawie rejestrów mieszkańców i ewidencji osób przebywających czasowo.
§  6.
W spisach wyborców umieszcza się osoby:
a)
zamieszkałe w danej gromadzie, osiedlu, mieście lub dzielnicy oprócz osób, które zgłosiły czasową nieobecność w miejscu zamieszkania, mającą trwać do dnia wyborów włącznie,
b)
zameldowane na pobyt czasowy w danej gromadzie, osiedlu, mieście lub dzielnicy, jeżeli pobyt ma trwać do dnia wyborów włącznie.
§  7.
1.
W spisach wyborców sporządzanych przez prezydia rad narodowych nie umieszcza się osób, które wprawdzie nie zostały wymeldowane ze swego miejsca zamieszkania, lecz faktycznie tam nie przebywają w związku z odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń wojskowych rezerwy. Nie umieszcza się w tych spisach osób zakwaterowanych lub zamieszkałych na terenie zamkniętym jednostek wojskowych.
2.
W spisach wyborców sporządzanych przez prezydia rad narodowych nie umieszcza się również osób zamieszkałych w wojskowych lokalach mieszkalnych poza terenem zamkniętym jednostek wojskowych, w razie gdy władze wojskowe tworzące obwody głosowania dla składu jednostek wojskowych powiadomią właściwe prezydia rad narodowych o zamieszczeniu tych osób w spisach wyborców sporządzanych dla tych obwodów.
§  8.
Dla każdego obwodu głosowania sporządza się oddzielny spis wyborców. Jeżeli obwód obejmuje więcej niż jeden okręg wyborczy dla wyboru rady narodowej gromadzkiej, osiedla lub miasta nie stanowiącego powiatu, sporządza się oddzielny spis wyborców dla każdego z tych okręgów.
§  9.
1.
Spisy wyborców sporządza się:

- według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym,

- w obrębie danej ulicy - według kolejnych numerów domów,

- w obrębie danego domu - według kolejnych numerów mieszkań.

Przykład: Obwód nr 12
1) Jankowski Andrzej ul. Asnyka nr 1 mieszk. 1
2) Jankowska Teresa
3) Jankowski Wacław
4) Żywulski Jan
5) Żywulska Maria
6) Brodziński Juliusz ul. Asnyka nr 1 mieszk. 2
7) Brodzińska Klara
8) Brodziński Stefan
9) Gurgiel Stanisław ul. Asnyka nr 2 mieszk. 1
10) Gurgiel Zofia
itd.
154) Starski Eugeniusz ul. Bednarska nr 1 mieszk. 1
155) Starski Jan
156) Starska Weronika
157) Wyrwacz Kazimierz
158) Albinowski Adam ul. Bednarska nr 1 mieszk. 2
itd.
2.
Spisy wyborców w gromadach sporządza się:

- według poszczególnych miejscowości (wsi, przysiółków, kolonii itp.) wymienionych w porządku alfabetycznym,

- w obrębie danej miejscowości - według kolejnych numerów domów, a jeżeli w danej miejscowości są ulice - według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych numerów domów.

Przykład:
Okręg wyborczy nr 2 dla wyboru gromadzkiej rady narodowej.
Obwód głosowania nr 15 w gromadzie Jeżowice
1) Kobus Adam Górki nr 1
2) Kobus Genowefa
3) Kobus Wacław
4) Arczyński Jan Górki nr 2
5) Arczyńska Klara
6) Malewska Maria Górki nr 3
itd.
155) Węgrowska Aniela Szklary, ul. Jasna 1
156) Węgrowski Marian
157) Węgrowski Stanisław
158) Stanisławska Janina Szklary, ul. Jasna 2
159) Stanisławski Wiktor
160) Stanisławski Zenon
itd.
198) Jankowska Maria Zarzecze nr 1
199) Jankowski Piotr
200) Jankowski Stanisław
201) Jarmoliński Adam Zarzecze nr 2
202) Jarmolińska Krystyna
203) Babicki Henryk Zarzecze nr 3
204) Babicka Janina
itd.
§  10.
Dla obwodów głosowania utworzonych w szpitalach, sanatoriach i innych zakładach służby zdrowia oraz w zakładach pomocy społecznej i zakładach inwalidzkich prezydia rad narodowych sporządzają spisy wyborców na podstawie wykazów dostarczonych przez kierowników tych zakładów.
§  11.
Spisy wyborców sporządza się wyłącznie na formularzach, których wzór ustala załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  12.
1.
W spisie wyborców wymienia się zgodnie z rubrykami formularza: liczbę porządkową, nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia (dzień, miesiąc, rok) i miejsce zamieszkania wyborcy (w miastach: ulicę, numer domu i numer mieszkania, a w gromadach: miejscowość - wieś, przysiółek, kolonię itp., ulicę, jeżeli w danej miejscowości są ulice, oraz numer domu).
2.
W rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację o podstawie skreślenia ze spisu wyborców (np. "wyjechał", "zmarł", "wyrok z dnia ......" itp.).
§  13.
1.
W nagłówku każdej karty spisu wymienia się prezydium rady narodowej sporządzające spis, numer obwodu głosowania oraz gromadę, osiedle lub miasto, w którym znajduje się obwód głosowania. W spisach obejmujących wyborców zamieszkałych w gromadach, osiedlach i miasteczkach wymienia się ponadto numer okręgu wyborczego utworzonego dla wyboru gromadzkiej (osiedla, miejskiej) rady narodowej.
2.
Formularz spisowy zapisuje się dwustronnie.
§  14.
1.
Spisy sporządza się w trzech egzemplarzach. Mogą one być wykonane pismem maszynowym, sposobem mechanicznym "ADREMA" lub pismem ręcznym - atramentem, zależnie od miejscowych możliwości.
2.
W razie sporządzania spisu sposobem mechanicznym "ADREMA" można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zachowania wszystkich rubryk w tym wzorze przewidzianych.
§  15.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisują przewodniczący i sekretarz prezydium rady narodowej (sekretarz gromadzki), po czym spis zaopatruje się w urzędową pieczęć prezydium rady narodowej. Ponadto każdy arkusz spisu powinien być zaopatrzony w pieczęć prezydium i parafowany przez sekretarza prezydium (sekretarza gromadzkiego).
§  16.
Dwa egzemplarze spisu wyborców prezydium rady narodowej przesyła przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych. Trzeci egzemplarz spisu prezydium rady narodowej zachowuje u siebie.
§  17.
1.
Prezydia rad narodowych aktualizują sporządzone spisy wyborców sporządzając:
a)
co 20 dni dodatkowe spisy wyborców, tak aby ostatni dodatkowy spis był sporządzony w przeddzień wyborów; spisy te obejmują wyborców, którzy z powodu ruchu ludności lub innych przyczyn wymienionych w niniejszym zarządzeniu powinni być objęci spisem sporządzonym dla danego obwodu głosowania,
b)
co 10 dni wykazy osób, które z powodu ruchu ludności lub innych przyczyn wymienionych w niniejszym zarządzeniu powinny być skreślone ze spisu wyborców sporządzonego dla danego obwodu głosowania.
2.
Prezydia rad narodowych przesyłają dwa egzemplarze dodatkowych spisów wyborców i jeden egzemplarz wykazu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych.
§  18.
1.
Jeżeli wyborca po sporządzeniu spisu wyborców zmienia miejsce pobytu, otrzymuje na swoje żądanie od prezydium, które sporządziło spis, zaświadczenie o prawie głosowania. Wydając to zaświadczenie prezydium skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "wyjechał".
2.
Za okazaniem tego zaświadczenia wyborca zostaje przez obwodową komisję wyborczą swego nowego miejsca pobytu wpisany do spisu wyborców i dopuszczony do głosowania. Wciągając wyborcę do spisu komisja odbiera od niego zaświadczenie i załącza je do swoich akt.
3.
Wzór zaświadczenia o prawie głosowania ustala załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  19.
Zaświadczenie o prawie głosowania przysługuje również wyborcom, którzy ze względu na wykonywanie prac wyborczych w innym obwodzie głosowania nie mogą oddać głosu w swoim obwodzie głosowania (np. dlatego, że wchodzą w skład komisji wyborczej w innym obwodzie).
§  20.
1.
Spisy wyborców należy sporządzić na 41 dni przed dniem wyborów.
2.
Prezydia rad narodowych powinny przesłać 2 egzemplarze spisów wyborców przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych (§ 16) najpóźniej 38 dnia przed dniem wyborów.
§  21.
Zasady sporządzania spisów wyborców w jednostkach wojskowych, na statkach oraz za granicą określają odrębne zarządzenia.
§  22.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 stycznia 1961 r. w sprawie wzoru i zasad sporządzania spisów wyborców dla wyborów do Sejmu i do rad narodowych (Monitor Polski Nr 4, poz. 24).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 19 lutego 1965 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Prezydium .......... Rady Narodowej

w ................................. Obwód głosowania nr ....

w ......................

Okręg wyborczy nr ....*)

SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko Imię ojca Data urodzenia (dzień, miesiąc, rok) Miejsce zamieszkania Uwagi
wieś, przysiółek, kolonia itp., ulica nr domu nr mieszkania

*) Rubrykę tę wypełnia się tylko w gromadach (osiedlach, miasteczkach), wymieniając numer okręgu wyborczego utworzonego dla wyboru gromadzkiej (osiedla, miejskiej) rady narodowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

Prezydium Miejskiej (Dzielnicowej,

Osiedla, gromadzkiej)*) Rady Narodowej

w ....................................

Nr ....

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE GŁOSOWANIA

Obywatel(ka) ..................... syn(córka) ................

(imię i nazwisko) (imię ojca)

urodzony(a) ..................................................

(dzień, miesiąc, rok)

zamieszkały(a) w .............................................

(podać dokładny adres)

był(a) zamieszczony(a) w spisie wyborców w ...................

(miejscowość)

i w związku ze zmianą miejsca pobytu (w związku z

zatrudnieniem w innej komisji wyborczej*)) otrzymuje niniejsze

zaświadczenie na podstawie art. 33 Ordynacji wyborczej do

Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i art. 37 Ordynacji

wyborczej do rad narodowych.

m.p.

..............................

(podpis i stanowisko służbowe)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024