Zezwolenie dewizowe dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO i FINANSÓW
z dnia 4 stycznia 1962 r.
w sprawie zezwolenia dewizowego dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.

Na podstawie art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 1 i 2 oraz art. 23 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zarządzenie dotyczy dzieł sztuki z zakresu plastyki o niepowtarzalnym charakterze, wykonanych przez artystów plastyków członków Związku Polskich Artystów Plastyków lub osoby posiadające zezwolenie Ministra Kultury i Sztuki na wykonywanie zawodu artysty plastyka.
§  2.
Zezwala się artystom-plastykom na sprzedaż w obrocie z zagranicą dzieł sztuki stanowiących przedmiot ich własnej twórczości oraz na dysponowanie należnościami z tego tytułu - w granicach i na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Sprzedaż przez artystów-plastyków w obrocie z zagranicą dzieł sztuki posiadanych w kraju może nastąpić tylko za pośrednictwem przedsiębiorstwa państwowego "Desa" - Biuro Handlu Zagranicznego, zwanego dalej "BHZ-Desa".
2.
Dzieła sztuki wykonane przez artystę-plastyka w czasie jego pobytu za granicą mogą być przez niego bezpośrednio sprzedane nabywcom zagranicznym pod warunkiem, że każda umowa sprzedaży zostanie zgłoszona BHZ-Desa dla dokonania rozliczeń na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie sprzedaży przez artystę-plastyka w czasie jego pobytu za granicą dzieł sztuki wywiezionych przez niego na podstawie odprawy celnej warunkowej.
§  4.
1.
Wszystkie rozliczenia z zagranicznym nabywcą z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 1 powinny być dokonywane wyłącznie przez BHZ-Desa.
2.
Rozliczenia z zagranicznym nabywcą z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3 mogą być dokonywane bezpośrednio przez artystę-plastyka, z tym że na zaspokojenie należności artysty-plastyka mogą być przyjęte wyłącznie zagraniczne środki płatnicze.
§  5.
1. 2
Zagraniczne środki płatnicze, o których mowa w § 4 ust. 2, mogą być przez artystę plastyka wydatkowane za granicą do wysokości 50% kwoty uzyskanej z każdej transakcji zawartej w czasie każdorazowego pobytu artysty plastyka za granicą.
2.
Zagraniczne środki płatnicze z każdej transakcji sprzedaży dzieła w części nie dopuszczonej do wydatkowania ich za granicą powinny być przez artystę-plastyka przekazane na rachunek BHZ-Desa w terminie dni 14 licząc od daty sprzedaży.
§  6.
1.
BHZ-Desa dokonuje rozliczeń z artystami-plastykami z tytułu sprzedaży ich dzieł sztuki z zastosowaniem następujących zasad i trybu według wyboru artysty-plastyka:
1)
50% kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży dzieł sztuki BHZ-Desa przekazuje na rachunek specjalny artysty-plastyka, prowadzony w złotych w Banku Handlowym w Warszawie, pozostałą zaś część kwoty wypłaca w złotych według obowiązującego kursu specjalnego lub podstawowego z dopłatą albo
2)
BHZ-Desa wypłaca w złotych cenę krajową dzieła sztuki, stosownie do umowy zawartej pomiędzy BHZ-Desa a artystą-plastykiem.

W razie wykorzystania w całości lub w części przez artystę-plastyka zezwolenia przewidzianego w § 5 rozliczenie z artystą-plastykiem może być dokonane tylko według przepisu pkt 1.

2.
Przy dokonywaniu rozliczeń z tytułu sprzedaży dzieł sztuki w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3 BHZ-Desa zalicza sumy wydatkowane za granicą na poczet kwoty, która podlega przekazaniu na rachunek specjalny artysty-plastyka (ust. 1 pkt 1).
§  7.
Środkami płatniczymi na rachunku specjalnym artysty-plastyka, wpłacanymi w trybie określonym w § 6 ust. 1 pkt 1, wolno dysponować bez potrzeby uzyskiwania indywidualnego zezwolenia:
1) 3
na zakup dewiz w walucie wpływu należności zagranicznych lub w walucie uznanej przez bank za równorzędną na koszty utrzymania w czasie każdorazowego pobytu za granicą artysty plastyka i osób będących na jego utrzymaniu oraz na wydatki związane z zakupem materiałów i urządzeń potrzebnych do wykonywania zawodu,
2)
na pokrycie w kraju kosztów przewozu osób wymienionych w pkt 1 na trasach zagranicznych, jeżeli wpływ kwoty na rachunek nastąpił w walucie kraju, z którym Polska nie rozlicza się w clearingu rublowym,
3)
na wykorzystanie w eksporcie wewnętrznym, jeżeli waluta, w jakiej nastąpił wpływ na rachunek, jest przyjmowana na zapłatę w tym eksporcie.
§  8.
Dokonywanie przez artystów-plastyków sprzedaży dzieł sztuki w obrocie zagranicznym na warunkach innych niż wymienione w niniejszym zarządzeniu wymaga indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  9.
Dysponowanie zagranicznymi środkami płatniczymi przez artystów-plastyków z tytułu umów o dzieło lub o świadczenie innych usług plastycznych (honorariami) w obrocie z zagranicą reguluje zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 sierpnia 1958 r. w sprawie zezwolenia na dysponowanie częścią zagranicznych środków płatniczych uzyskiwanych przez osoby fizyczne za niektóre prace wykonywane w obrocie z zagranicą (Monitor Polski Nr 69, poz. 402).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.
3 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 16 marca 1973 r. (M.P.73.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 marca 1973 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.9.31

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dewizowe dla artystów-plastyków na sprzedaż niektórych dzieł sztuki w obrocie z zagranicą oraz dysponowanie należnościami z tego tytułu.
Data aktu: 04/01/1962
Data ogłoszenia: 01/02/1962
Data wejścia w życie: 01/02/1962