Organizacja zjazdów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych.

ZARZĄDZENIE Nr 116
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1962 r.
w sprawie organizacji zjazdów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych.

W celu zapewnienia dogodniejszych warunków dla recepcji turystów w niektórych miejscowościach turystyczno-wypoczynkowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wykaz miejscowości turystyczno-wypoczynkowych, stanowiący załącznik do zarządzenia, w których zjazdy nie mogą być organizowane w okresie sezonu turystycznego poza wyjątkami przewidzianymi w § 3 i § 5.
2.
Przez zjazdy należy rozumieć konferencje, narady, kursy szkoleniowe oraz inne zjazdy, których zorganizowanie zmniejsza o ponad 10 miejsc noclegowych możliwości recepcyjne hoteli lub innych zakładów świadczących usługi noclegowe w miejscowości będącej siedzibą zjazdu.
§  2.
Ograniczenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, obowiązuje:
1)
w sezonie letnim - w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia,
2)
w sezonie zimowym - w okresie od 20 grudnia do 28 lutego.
§  3.
1.
Zjazdy z udziałem obywateli państw obcych mogą być organizowane w okresie sezonu turystycznego w miejscowościach objętych wykazem wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach przepis ust. 1 może być stosowany do zjazdów bez udziału obywateli państw obcych.
§  4.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do organizacji zjazdów we wszystkich schroniskach na terenie województw krakowskiego i katowickiego.
§  5.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą zjazdów organizowanych:
1)
na terenie Gdańska, Gdyni i Krakowa - przez prezydia rad narodowych oraz urzędy mające siedzibę w tych miastach;
2)
w miejscowościach objętych wykazem - przez organy administracji szkolnej, jeżeli uczestnicy tych zjazdów korzystają z noclegów w budynkach szkolnych lub internatach;
3)
w miejscowościach objętych wykazem - przez organy państwowe, instytucje i organizacje we własnych ośrodkach szkoleniowych.
2.
Instytucje i organizacje o zasięgu wojewódzkim oraz wojewódzkie oddziały instytucji i organizacji mające siedzibę w miastach określonych w ust. 1 pkt 1 mogą organizować w tych miastach zjazdy w okresie sezonu turystycznego wyłącznie za zgodą komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNO-WYPOCZYNKOWYCH, W KTÓRYCH ZJAZDY NIE MOGĄ BYĆ ORGANIZOWANE W OKRESIE SEZONU TURYSTYCZNEGO

A. Sezon letni.
1. Województwo białostockie: Augustów.
2. Województwo bydgoskie: Ciechocinek.
3. Województwo gdańskie: Gdańsk,
Gdynia,
Jastarnia,
Jastrzębia Góra,
Jurata,
Krynica Morska,
Łeba,
Sopot.
4. Województwo katowickie: Częstochowa,
Jastrzębie-Zdrój,
Szczyrk,
Wisła.
5. Województwo koszalińskie: Darłowo,
Darłówko,
Kołobrzeg,
Mielno,
Ustka,
Ustronie Morskie.
6. Miasto Kraków.
7. Województwo krakowskie: Krynica,
Rabka,
Szczawnica,
Zakopane,
Żegiestów.
8. Województwo lubelskie: Nałęczów.
9. Województwo łódzkie: Spała.
10. Województwo olsztyńskie: Giżycko,
Mikołajki,
Ruciane.
11. Województwo szczecińskie: Kamień Pomorski,
Międzyzdroje,
Świnoujście.
12. Województwo wrocławskie: Cieplice Śląskie-Zdrój,
Kudowa-Zdrój,
Polanica-Zdrój,
Jelenia Góra.
B. Sezon zimowy.
1. Województwo krakowskie: Krynica,
Rabka,
Zakopane.
2. Województwo katowickie: Szczyrk,
Wisła.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024