Uprawnienia i obowiązki Komitetu do Spraw Techniki w dziedzinie nadawania ogólnego kierunku oraz koordynowania programów i metodyki prac biur projektów w zakresie postępu technicznego i technologicznego.

ZARZĄDZENIE Nr 103
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1962 r.
w sprawie uprawnień i obowiązków Komitetu do Spraw Techniki w dziedzinie nadawania ogólnego kierunku oraz koordynowania programów i metodyki prac biur projektów w zakresie postępu technicznego i technologicznego.

W wykonaniu § 3 pkt 1 uchwały nr 275 Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1961 r. w sprawie warunków realizacji zadań postępu technicznego w biurach projektów (Monitor Polski Nr 65, poz. 281) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do Komitetu do Spraw Techniki należy nadawanie ogólnego kierunku, koordynowanie programów i metodyki prac biur projektów w zakresie postępu technicznego w projektowaniu technologii, organizacji produkcji, doboru maszyn, urządzeń i instalacji, służących dla produkcji przemysłowej.
2.
Obowiązki wynikające z realizacji zadań w zakresie ustalonym w ust. 1 Komitet do Spraw Techniki wykonuje przez:
a)
opiniowanie planowanych zadań postępu technicznego,
b)
przeprowadzanie analizy poziomu technicznego i ekonomicznego opracowań projektowych i studiów ważnych dla gospodarki narodowej,
c)
wydawanie wytycznych oraz koordynację i zatwierdzanie resortowych planów typizacji,
d)
wydawanie wytycznych co do zasad wprowadzania postępu technicznego i podnoszenia efektywności rozwiązań projektowych,
e)
wydawanie wytycznych dla usprawnienia metody projektowania i wprowadzających nowe metody projektowania,
f)
wydawanie wytycznych co do merytorycznej współpracy biur projektów z instytucjami naukowymi, inwestorami, wykonawcami i zainteresowanymi gałęziami przemysłu,
g)
wydawanie wytycznych co do potrzeby rozwoju poszczególnych zagadnień projektowych w biurach projektów,
h)
wydawanie wytycznych dla doskonalenia zawodowego projektantów i specjalistów.
3.
Realizacja zadań wynikających z ust. 2 lit. e), f), g) oraz h) następuje w porozumieniu z Komitetem Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
§  2.
W zagadnieniach należących do zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Komitet do Spraw Techniki współpracuje z Komitetem Budownictwa, Urbanistyki i Architektury przy:
a)
ustalaniu podstawowych zasad tworzenia, rejonizacji i specjalizacji jednostek projektowania oraz zasad organizacji i metod pracy tych jednostek,
b)
koordynacji cenników dotyczących projektów technologii produkcji przemysłowej,
c)
ustalaniu zasad dotyczących kwalifikacji fachowych osób zatrudnionych przy projektowaniu,
d)
ustalaniu cykli normatywnych projektowania w zakresie technologii produkcji przemysłowej,
e)
ustalaniu zasad organizacji i działalności komórek studiów i zaplecza technicznego w biurach projektów,
f)
ustalaniu zasad i wytycznych udzielania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania technologii produkcji przemysłowej,
g)
ustalaniu zasad sprawowania nadzoru autorskiego,
h)
ustalaniu zasad planowania środków na prace projektowe oraz ustalaniu zasad wynagradzania pracowników w tych jednostkach.
§  3.
Ministerstwa (urzędy centralne) i podległe im jednostki organizacyjne mają obowiązek przesyłania Komitetowi do Spraw Techniki materiałów oraz udzielania wyjaśnień dotyczących zagadnień wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
Przepisy niniejszego zarządzenia ustalające właściwość Komitetu do Spraw Techniki nie naruszają uprawnień Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w zakresie organizacji projektowania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.77.356

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uprawnienia i obowiązki Komitetu do Spraw Techniki w dziedzinie nadawania ogólnego kierunku oraz koordynowania programów i metodyki prac biur projektów w zakresie postępu technicznego i technologicznego.
Data aktu: 13/10/1962
Data ogłoszenia: 29/10/1962
Data wejścia w życie: 29/10/1962