Przygotowanie pomieszczeń zastępczych dla osób usuwanych z lokali mieszkalnych na podstawie prawomocnych orzeczeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 3 sierpnia 1962 r.
w sprawie przygotowania pomieszczeń zastępczych dla osób usuwanych z lokali mieszkalnych na podstawie prawomocnych orzeczeń.

W wykonaniu uchwały nr 228 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1959 r. w sprawie przygotowania pomieszczeń zastępczych dla osób usuwanych z lokali mieszkalnych na podstawie prawomocnych orzeczeń (Monitor Polski Nr 58, poz. 280), zwanej w dalszym ciągu uchwałą nr 228, zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla prawidłowego wykonania uchwały nr 228 ustala się wytyczne stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
W razie braku dostatecznej ilości obiektów mogących służyć do wykorzystania ich na pomieszczenia zastępcze, obiekty takie mogą być realizowane według dokumentacji istniejącej lub nowo opracowanej przy uwzględnieniu następujących warunków:
1)
budynki nowo projektowane należy przewidywać o wysokości do trzech kondygnacji, nie podpiwniczone, o dachu płaskim (stropodachu), przy zastosowaniu w budynku komunikacji wewnętrznej systemu korytarzowego;
2)
w miejscowościach posiadających sieć wodociągową i kanalizacyjną urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne powinny się łączyć w zespoły usytuowane w korytarzu każdej kondygnacji mieszkalnej; zespół sanitarny powinien być wyposażony w jeden kran czerpalny, jeden zlew i jeden ustęp (w.c.) o dwu oczkach klozetowych najwyżej na 8 pomieszczeń zastępczych; łazienek i natrysków nie należy projektować;
3)
w miejscowościach nie posiadających sieci wodociągowej i kanalizacyjnej urządzenia do zaopatrzenia w wodę i ustępy należy projektować poza budynkiem; ustępy należy łączyć w takie zespoły, by jedna kabina ustępowa przypadała najwyżej na 3 pomieszczenia zastępcze;
4)
nowo wznoszone budynki, w których mają się mieścić pomieszczenia zastępcze, nie powinny być budowane w skupienia i tworzyć osiedli;
5)
dla celów przygotowania pomieszczeń zastępczych mogą być wykorzystywane istniejące projekty typowe awaryjnych baraków mieszkalnych z płyt trzcinowych, opracowane przez Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego w Warszawie.
§  3.
Pomieszczenie zastępcze w nowo wznoszonych budynkach powinno ograniczać się do 1 izby, która nie powinna przekraczać 25 m2 powierzchni użytkowej. Pomieszczenie zastępcze powinno być wyposażone w urządzenia do gotowania posiłków, ogrzewania i w źródło światła, jeżeli miejscowość jest zelektryfikowana.
§  4.
Wykończenie budynków mieszkalnych i mieszkań, o których mowa w § 2, powinno być możliwie skromne i wykonane z materiałów niedeficytowych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE PRZYGOTOWANIA POMIESZCZEŃ ZASTĘPCZYCH DLA OSÓB USUWANYCH Z LOKALI MIESZKALNYCH NA PODSTAWIE ORZECZEŃ

1.
Organy do spraw lokalowych i organy do spraw mieszkaniowych prezydiów rad narodowych mają obowiązek przygotowania realizacji przez prezydia rad narodowych uchwały nr 228 regulującej sprawę zapewnienia pomieszczeń zastępczych dla osób przekwaterowywanych na podstawie wyroków sądowych i orzeczeń administracyjnych. Realizacja tej uchwały jest konieczna, ponieważ wymienione osoby zajmują bezprawnie lokale mieszkalne. Wyroki sądowe w tych przypadkach dotyczą osób, które dopuszczały się wybryków wywołujących uzasadnione zgorszenie u innych najemców, wykraczały w sposób rażący przeciw porządkowi domowemu, dopuszczały się znacznego niszczenia lokalu albo też zalegały z zapłatą czynszu - co uzasadniało eksmisję takich osób z ich mieszkań. Decyzje organów kwaterunkowych orzekające przekwaterowanie do pomieszczeń zastępczych wydawane były w razie wdarcia się do lokalu lub samowolnego zajęcia lokalu bez przydziału oraz w razie utraty prawa do zajmowanego lokalu, a więc np. w razie porzucenia pracy (rozwiązania umowy) przez pracownika, który zajmowa1 mieszkanie służbowe, lub rozwiązania umowy o pracę przez zakład pracy z winy pracownika.
2.
Uchwała nr 228 powinna być realizowana w tych miastach i osiedlach, w których zakłady pracy i prezydia rad narodowych nie mają możliwości dostarczenia z posiadanych zasobów mieszkaniowych niezbędnej ilości pomieszczeń zastępczych na dokonanie przekwaterowań wymienionych w ust. 1.
3.
Organy do spraw lokalowych powinny ustalić ilość pomieszczeń zastępczych niezbędnych do wykonania orzeczeń i wyroków z podziałem na ilość potrzebną zakładom pracy dla dokonania przekwaterowań z mieszkań służbowych oraz na ilość potrzebną prezydiom rad narodowych dla dokonania przekwaterowań z lokali mieszkalnych pozostających do dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych.
4.
Ustalone ilości niezbędnych pomieszczeń zastępczych organy do spraw lokalowych w porozumieniu z organami do spraw mieszkaniowych podają corocznie prezydiom miejskich rad narodowych (rad narodowych osiedli) ze wskazaniem - oddzielnie dla zakładów pracy i oddzielnie dla prezydiów rad narodowych - ilości pomieszczeń zastępczych, które można uzyskać:
1)
w drodze przeprowadzenia kapitalnych remontów,
2)
w drodze wykorzystania lokali w budynkach dowolnego typu, w tym w budynkach o niekompletnym wyposażeniu technicznym,
3)
w drodze przystosowania istniejących baraków na cele mieszkalne,
4)
w drodze budowy nowych domów z pomieszczeniami zastępczymi.

Przy wskazywaniu poszczególnych źródeł uzyskania pomieszczeń zastępczych należy podawać wysokość środków potrzebnych do przygotowania (adaptacji, budowy) pomieszczeń dla zakładów pracy i dla prezydiów rad narodowych.

5.
Prezydia rad narodowych ustalą program wykorzystania źródeł wymienionych w ust. 4 oraz ilość pomieszczeń zastępczych, które zostaną przeznaczone z poszczególnych źródeł na rzecz zakładów pracy.
6.
Organy do spraw mieszkaniowych kierując się ustaleniami prezydium rady narodowej uzgodnią z zainteresowanymi zakładami pracy wysokość kosztów przygotowania na ich rzecz pomieszczeń zastępczych i termin przekazania środków finansowych.
7.
Budowa nowych budynków z pomieszczeniami zastępczymi powinna być realizowana bez pomniejszenia zadań budownictwa mieszkaniowego rad narodowych ustalonych w narodowym planie gospodarczym, a limit na ich budowę powinien mieścić się w limicie planu terenowego województwa.
8.
Zlecenie wykonania robót niezbędnych do przygotowania pomieszczeń zastępczych na rzecz zakładów pracy (roboty adaptacyjne, odbudowa, domy nowo wznoszone) następuje po uzgodnieniu warunków wymienionych w ust. 6.
9.
Pomieszczenia zastępcze, przygotowane ze środków przekazanych przez zakłady pracy, służą do przekwaterowania do nich osób zajmujących mieszkania służbowe tych zakładów pracy.
10.
Przy wznoszeniu nowych budynków funkcje inwestora powinny pełnić dyrekcje budowy osiedli robotniczych.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.69.321

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przygotowanie pomieszczeń zastępczych dla osób usuwanych z lokali mieszkalnych na podstawie prawomocnych orzeczeń.
Data aktu: 03/08/1962
Data ogłoszenia: 13/09/1962
Data wejścia w życie: 13/09/1962