Wzmożenie kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 6 lipca 1962 r.
w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn.

Na podstawie § 7 uchwały Rady Ministrów nr 189 z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy inwestorów nadzorowanych przez Ministrów:
1)
Przemysłu Ciężkiego,
2)
Przemysłu Chemicznego,
3)
Górnictwa i Energetyki,
4)
Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
5)
Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
6)
Przemysłu Lekkiego,
7)
Przemysłu Spożywczego i Skupu,
8)
Łączności,
9)
Komunikacji,
10)
Żeglugi.
§  2.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
"maszyny" - należy rozumieć maszyny, urządzenia i środki transportu zarówno indywidualne, jak i stanowiące wyposażenie kompletnych obiektów,
2)
"banki" - należy rozumieć właściwe banki finansujące inwestycje.
§  3.
1.
Opiniowaniu przez banki podlegają wnioski o zakup za granicą maszyn dla celów inwestycyjnych, o wartości planowanej jednej maszyny przekraczającej 200 tys. złotych dewizowych, składane przedsiębiorstwom handlu zagranicznego od dnia wejścia w życie uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249), zwanej dalej "uchwałą". Nie podlegają opiniowaniu przez banki zakupy za granicą maszyn i urządzeń zamawianych centralnie.
2.
Inwestor zamawiający składa we właściwym oddziale banku wniosek z dokumentami uzasadniającymi potrzebę zakupu i żądany termin dostawy. W razie składania zamówień na podstawie specyfikacji zawartych w zatwierdzonych założeniach inwestycji, banki są uprawnione do żądania od inwestora oświadczenia, potwierdzonego przez jego jednostkę nadrzędną, określającego rok, w którym inwestycja będzie wprowadzona do planu inwestycyjnego, oraz rok i kwartał, w którym zamawiane maszyny będą przekazane do montażu. W razie zamawiania maszyn nie wymagających dokumentacji projektowo-kosztorysowej (np. wymiana maszyn) banki wydają opinię na podstawie krótkiego uzasadnienia inwestora.
3.
Bank opiniując wniosek o zakup bada:
1)
czy inwestor posiada dla danej inwestycji dokumentację uzasadniającą potrzebę zamówienia maszyn objętych wnioskiem,
2)
czy żądane w zamówieniu terminy dostaw są zharmonizowane z terminami, w których - zgodnie z harmonogramami realizacji inwestycji - inwestor będzie miał warunki do zamontowania i uruchomienia maszyny zgodnie z przeznaczeniem.
4.
Bank przesyła zaopiniowany wniosek w terminie do 14 dni inwestorowi do wykorzystania przy zasięgnięciu opinii właściwej komisji branżowej kwalifikującej zamówienia do realizacji za granicą (§ 5 uchwały) i przy składaniu zamówienia w centrali handlu zagranicznego.
§  4.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego mogą realizować zamówienia na zakup za granicą maszyn dla celów inwestycyjnych tylko po uprzednim przedłożeniu przez inwestora zamawiającego opinii banku oraz - w obowiązującym zakresie - opinii właściwej komisji branżowej zawierającej omówienie stanowiska właściwego banku (§ 8 uchwały), jeżeli opinia banku jest wymagana.
§  5.
1.
W związku z wprowadzeniem obowiązku przestrzegania normatywów czasowych przekazywania dostarczonych maszyn do montażu i eksploatacji, inwestorzy zakupujący maszyny objęte tymi normatywami zobowiązani są do prowadzenia ewidencji uwzględniającej terminy otrzymania maszyn oraz terminy przekazywania maszyn do montażu i eksploatacji.
2.
Zobowiązuje się inwestorów do prowadzenia ewidencji narastających odsetek za zwłokę, o których mowa w §§ 11 i 12 uchwały, i przekazywania ich w terminie 30 dni po zakończeniu kwartału na rachunek budżetu Państwa w oddziale banku finansującego inwestycje.
3.
Banki uprawnione są do kontrolowania prawidłowości prowadzonych ewidencji oraz naliczenia odsetek za zwłokę.
4.
Sposób prowadzenia ewidencji, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala załącznik do zarządzenia.
§  6.
1.
Podwojenia odsetek za zwłokę, o którym mowa w § 12 ust. 1 uchwały, banki finansujące inwestycje dokonują przez obciążenie rachunku inwestycyjnego lub rozliczeniowego inwestora. Jeżeli rachunek rozliczeniowy inwestora nie jest prowadzony przez bank finansujący inwestycje bank prowadzący rachunek rozliczeniowy inwestora zobowiązany jest dokonać obciążenia tego rachunku zgodnie z notą wystawioną przez bank finansujący inwestycje.
2.
W razie nieodprowadzenia przez inwestorów odsetek za zwłokę w obowiązujących terminach, banki finansujące inwestycje są uprawnione do przymusowego ich ściągania w trybie ustalonym w ust. 1.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Karta ewidencji

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024