Usuwanie nieczystości z zakładów lecznictwa zamkniętego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 czerwca 1962 r.
w sprawie usuwania nieczystości z zakładów lecznictwa zamkniętego.

Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"zakład" - szpital, klinikę, sanatorium, prewentorium, izbę porodową albo inny zakład lub jego część przeznaczoną do udzielania świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej zamkniętej, a także zakład medycyny sądowej, anatomii, patologii lub anatomii patologicznej,
2)
"nieczystości" - wszelkie odpadki i zanieczyszczenia o konsystencji ciał stałych bądź płynnych, powstające w zakładzie w związku z jego działalnością podstawową,
3)
"nieczystości stałe" - nieczystości o konsystencji ciał stałych, a w szczególności zużytą watę, bandaże, gazę, opatrunki gipsowe, zwłoki drobnych zwierząt laboratoryjnych, zmiotki ze sprzątania pomieszczeń zakładu oraz resztki jedzenia pozostawione przez chorych na choroby zakaźne,
4)
"nieczystości płynne" - nieczystości o konsystencji ciał płynnych, a w szczególności wydzieliny i wydaliny ludzkie oraz zwierząt doświadczalnych, płyny zużyte do celów laboratoryjnych oraz wodę zużytą w zakładzie do utrzymania czystości i higieny osobistej chorych, personelu i pomieszczeń oraz do mycia naczyń i prania bielizny.
§  2.
1.
Do gromadzenia nieczystości stałych w miejscu ich powstawania należy instalować zbiorniki przenośne z pedałowym urządzeniem do otwierania i zamykania, które powinny być szczelne i opatrzone szczelnie przylegającą pokrywą oraz wykonane z materiałów trwałych, nienasiąkliwych, łatwych do czyszczenia, mycia i dezynfekowania.
2.
Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, należy opróżniać w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na dzień.
§  3.
Po opróżnieniu zbiorników, o których mowa w § 2, nieczystości stałe należy gromadzić w metalowych zbiornikach przenośnych, szczelnych i opatrzonych szczelnie przylegającą pokrywą.
§  4.
Zbiorniki określone w §§ 2 i 3 należy:
1)
napełniać nieczystościami jedynie do 2/3 ich objętości,
2)
po każdorazowym opróżnieniu dokładnie oczyszczać oraz
3)
okresowo myć i dezynfekować roztworem wapna chlorowanego lub innym podobnie działającym środkiem dezynfekcyjnym.
§  5.
Pomieszczenie wewnątrz budynku przeznaczone do ustawiania określonych w § 3 zbiorników z nieczystościami powinno:
1)
być izolowane od sąsiednich pomieszczeń oraz zabezpieczone przed dostępem osób postronnych i zwierząt,
2)
posiadać taką powierzchnię, aby co najmniej 50% podłogi było wolne,
3)
mieć ściany i podłogi gładkie, wykonane z materiału nadającego się do łatwego oczyszczania i zmywania; podłoga powinna być wodoszczelna i posiadać kratkę ściekową kanalizacyjną,
4)
posiadać wentylację zapewniającą co najmniej 2-3-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny oraz dostateczne oświetlenie naturalne i w miarę potrzeby elektryczne,
5)
być wyposażone w sprawnie działające urządzenie kanalizacyjne i w wodę bieżącą.
§  6.
Miejsce na placu, na którym ustawia się określone w § 3 zbiorniki z nieczystościami, powinno:
1)
być izolowane od otoczenia ściankami osłaniającymi bądź gęstymi krzewami, z tym że odległość placu od okien pomieszczeń, w których przebywają ludzie, nie może być mniejsza niż 10 m, a od studzien i zdrojów wykorzystywanych do poboru wody nie mniejsza niż 20 m,
2)
posiadać dogodne dojście i dojazd oraz zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych i zwierząt,
3)
znajdować się w pobliżu odpływu kanalizacyjnego lub neutralizatora,
4)
posiadać nawierzchnię betonową lub inną trwałą, nienasiąkliwą (np. z płyt chodnikowych), umożliwiającą łatwe oczyszczenie i spłukiwanie oraz dezynfekowanie zbiorników i ich najbliższego otoczenia,
5)
być zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem słońca i opadów atmosferycznych.
§  7.
Przenoszenie lub przewożenie nieczystości stałych powinno odbywać się jedynie w szczelnie zamkniętych zbiornikach i nie może powodować zanieczyszczenia drogi i otoczenia oraz powietrza.
§  8.
1.
Każdą ilość nieczystości stałych pochodzących z zakładów przeznaczonych dla chorych na choroby zakaźne bądź chorych na gruźlicę należy unieszkodliwiać przez spalanie.
2.
Nieczystości stałe pochodzące z innych zakładów niż określone w ust. 1 powinny być unieszkodliwiane przez spalanie, jeżeli ich ilość przekracza 0,5 m3 na dobę.
3.
Spalanie nieczystości stałych powinno odbywać się w piecach przystosowanych do tego celu i urządzonych w pomieszczeniach kotłowni, z tym że gazy spalinowe powinny być wydalane przez komin kotłowni.
4.
Pomieszczenie, w którym znajduje się piec do spalania nieczystości stałych, powinno posiadać oddzielne wejście z zewnątrz budynku oraz odpowiadać warunkom określonym w § 5.
5.
Za zgodą organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej i na warunkach ustalonych przez ten organ nieczystości stałe pochodzące z innych zakładów niż określone w ust. 1 mogą być spalane w kotłach centralnego ogrzewania.
6.
Opatrunki gipsowe, stłuczki przedmiotów szklanych, plastykowych i inne przedmioty, które ze względu na rodzaj nie nadają się do spalania, należy unieszkodliwiać przez dezynfekcję środkami chemicznymi.
§  9.
1.
Jeżeli w zakładzie nie można zorganizować unieszkodliwiania nieczystości przez spalanie, należy je unieszkodliwiać w komorach biotermicznych lub przez odkażanie za pomocą środków chemicznych.
2.
Komory biotermiczne oraz miejsca do odkażania za pomocą środków chemicznych powinny znajdować się na terenie zakładu i powinny być izolowane pasem zieleni o szerokości co najmniej 20 m od budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz od miejsc przeznaczonych do odpoczynku lub spaceru chorych, pracowników i osób postronnych, a także od dróg i placów publicznych.
3.
Unieszkodliwianie w komorach biotermicznych należy przeprowadzać zgodnie z warunkami technicznymi przewidzianymi dla tych komór. Przy odkażaniu za pomocą środków chemicznych należy uwzględniać rodzaj użytego środka oraz jego stężenie i czas działania.
§  10.
Jeżeli na terenie zakładu z powodu braku miejsca nie można zlokalizować komory biotermicznej bądź miejsca do odkażania za pomocą środków chemicznych, kierownik zakładu powinien wystąpić do właściwego do spraw gospodarki komunalnej organu prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej za pośrednictwem właściwego do spraw zdrowia i opieki społecznej organu tego prezydium z wnioskiem o przydzielenie odpowiedniego na ten cel placu.
2.
Szczegółowe zasady postępowania z nieczystościami w przypadkach, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik zakładu po uprzednim uzgodnieniu z właściwym inspektorem sanitarnym i organem do spraw gospodarki komunalnej prezydium właściwej rady narodowej.
§  11.
Unieszkodliwione nieczystości stałe należy usuwać z terenu zakładu przy zachowaniu przepisów ogólnych dotyczących usuwania nieczystości na obszarze miast i osiedli.
§  12.
1.
Do usuwania nieczystości płynnych powinna w każdym zakładzie służyć wewnętrzna sieć kanalizacyjna.
2.
Urządzenia wewnętrznej sieci kanalizacyjnej powinny odpowiadać wymaganiom określonym w normatywach technicznych projektowania i Polskich Normach.
§  13.
1.
Baseny i inne naczynia na fekalia powinny być przechowywane w zakładzie w specjalnie do tego celu przystosowanych pomieszczeniach.
2.
Naczynia te należy natychmiast po opróżnieniu dokładnie wymyć i wydezynfekować.
3.
W zakładach przeznaczonych dla chorych zakaźnie naczynia z wydalinami należy przed opróżnieniem zalać na 2 godziny roztworem wapna chlorowanego bądź innym odpowiednim środkiem dezynfekcyjnym.
§  14.
Spluwaczki należy codziennie opróżniać, wymywać i dezynfekować.
§  15.
1.
Nieczystości płynne, pochodzące z zakładów przeznaczonych dla chorych na ostre choroby zakaźne, zakładów medycyny sądowej, anatomii lub anatomii patologicznej oraz z laboratoriów bakteriologicznych, powinny być unieszkodliwione na terenie zakładu przez oczyszczenie mechaniczne i następnie przez odkażenie przy użyciu środków chemicznych bądź innych skutecznych środków.
2.
Nieczystości z zakładów przeciwgruźliczych unieszkodliwia się przez odkażenie po uprzednim oczyszczeniu mechanicznym i biologicznym.
3.
Od zasad określonych w ust. 1 i 2 mogą być wprowadzone wyjątki na warunkach określonych przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego (inspektora sanitarnego miasta wyłączonego z województwa):
1)
w odniesieniu do liczących nie więcej niż 20 łóżek oddziałów przeznaczonych dla osób chorych na choroby zakaźne bądź chorych na gruźlicę,
2)
w odniesieniu do zakładów liczących do 100 łóżek dla chorych na choroby zakaźne bądź na gruźlicę, jeżeli nieczystości są rozcieńczane nie mniej niż 500-krotnie przed odprowadzeniem ich do odbiornika przy pomocy sieci kanalizacyjnej wyposażonej w oczyszczalnię ścieków.
§  16.
Nieczystości płynne pochodzące z innych zakładów niż określone w § 15 ust. 1 i 2 poddaje się oczyszczeniu i odkażeniu w zakresie, jaki jest niezbędny dla zachowania warunków wymaganych w myśl przepisów dotyczących norm zanieczyszczeń i warunków, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do wody i do ziemi.
§  17.
Osady gromadzące się w urządzeniach kanalizacyjnych i oczyszczalniach należy unieszkodliwiać i usuwać stosując odpowiednio przepisy §§ 8-11.
§  18.
1.
Eksploatację i konserwację urządzeń do usuwania i unieszkodliwiania nieczystości w zakładzie należy powierzać odpowiednio przeszkolonym pracownikom.
2.
Pracownicy ci powinni być zaopatrzeni w odpowiednią instrukcję obsługi urządzeń oraz wyposażeni w niezbędne środki do zachowania warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  19.
Kierownicy zakładów obowiązani są uzgadniać z właściwymi miejscowo powiatowymi (miejskimi, dzielnicowymi) inspektorami sanitarnymi sprawy dotyczące unieszkodliwiania nieczystości, lokalizacji urządzeń przeznaczonych do tego celu, a także inne sprawy związane z gromadzeniem i usuwaniem nieczystości.
§  20.
Wojewódzcy inspektorzy sanitarni (inspektorzy sanitarni miast wyłączonych z województw) mogą w przypadkach uzasadnionych warunkami miejscowymi zezwalać na odstępstwa od przepisów niniejszego zarządzenia pod warunkiem zapewnienia w inny sposób należytego stanu sanitarnego zakładu i jego otoczenia.
§  21.
Sposób usuwania i unieszkodliwiania nieczystości skażonych substancjami radioaktywnymi regulują odrębne przepisy.
§  22.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
części ciała ludzkiego, noworodków martwo urodzonych bądź zmarłych przed upływem 24 godzin życia oraz innych szczątków ludzkich pochodzących z zabiegów operacyjnych lub ginekologicznych bądź z sekcji i badań anatomicznych, z którymi należy postępować zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministrów Gospodarki Komunalnej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 maja 1961 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych (Dz. U. Nr 31, poz. 152),
2)
kuchennych odpadków środków żywności, żużlu i popiołu, nieczystości powstających z przyzakładowej hodowli zwierząt, odpadków z przyzakładowych warsztatów szkoleniowych bądź produkcyjnych, wód opadowych lub drenażowych, a także innych nieczystości powstających w związku z działalnością gospodarczą zakładu, z którymi należy postępować zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 9 grudnia 1959 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia, usuwania i unieszkodliwiania nieczystości oraz sposobu korzystania z tych urządzeń (Dz. U. z 1960 r. Nr 1, poz. 2).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024