Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1962 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczeń tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Organy administracji państwowej i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są w zakresie swej właściwości współdziałać z organami administracji celnej i udzielać im pomocy w wykonywaniu ich zadań określonych w art. 17 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. – Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166).
§  2.
1.
"Polskie Koleje Państwowe", "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne, zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz przedsiębiorstwa importujące lub eksportujące towary albo odbierające towary z importu lub przedsiębiorstwa wytwarzające towary na eksport obowiązane są na wniosek organów administracji celnej:
1)
dostarczać pomieszczeń na urzędy celne tworzone na terenie stacji kolejowych, portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz urzędów pocztowych, a także pomieszczeń biurowych w miejscach odpraw celnych i w magazynach celnych,
2)
utrzymywać pomieszczenia wymienione w pkt 1 w stanie zdatnym do użytku i w czystości, a w szczególności oświetlać je i ogrzewać, jak również zakładać w nich telefony sieci wewnętrznej,
3)
urządzać i utrzymywać w stanie zdatnym dla potrzeb kontroli celnej miejsca uznane za miejsca odpraw celnych oraz magazyny celne.
2.
Przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 obowiązane są ponadto wykonywać wszelkie roboty fizyczne związane z przeprowadzeniem kontroli celnej towarów przewożonych przez granicę państwową oraz środków przewozowych przekraczających granicę państwową.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
obliczać należności celne wywozowe od towarów zgłaszanych do wywozu za granicę w przesyłkach pocztowych oraz pobierać te należności od nadawców przesyłek i przekazywać je na rzecz administracji celnej,
2)
wpłacać zbiorczo organom administracji celnej za adresatów przesyłek pocztowych należności celne przywozowe od towarów przywożonych na polski obszar celny w tych przesyłkach.
2.
Ministrowie Handlu Zagranicznego i Łączności:
1)
wyznaczą urzędy pocztowe ujawnione do obliczania i pobierania należności celnych wywozowych,
2)
określą tryb postępowania urzędów pocztowych w sprawach, o których mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe", niezależnie od świadczeń określonych w § 2, obowiązane jest:
1)
wyznaczać jeden przedział dla potrzeb kontroli celnej w każdym pociągu pasażerskim, w którym odprawa celna odbywa się podczas biegu pociągu,
2)
wydawać bilety na przejazdy określonymi pociągami funkcjonariuszom administracji celnej, dokonującym w tych pociągach odprawy lub kontroli celnej podczas biegu.
2.
Odcinki tras, których dotyczą świadczenia określone w ust. 1, organy administracji celnej uzgadniają z "Polskimi Kolejami Państwowymi".
§  5.
1.
Koszty świadczeń, o których mowa w §§ 2 i 4, opłacane są ze środków instytucji lub przedsiębiorstw obowiązanych do tych świadczeń.
2.
Organy administracji celnej obowiązane są do zwrotu faktycznych kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" w odniesieniu do świadczeń wymienionych w § 3.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, określa się w zasadzie w postaci zryczałtowanej; wysokość ryczałtu oraz terminy i sposób zapłaty określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
§  6.
1.
Rozmiary świadczeń, o których mowa w § 2, określają umowy zawierane przez organy administracji celnej z poszczególnymi jednostkami obowiązanymi do świadczeń lub z ich organami nadrzędnymi.
2.
W razie sporu rozmiar świadczeń określa w trybie sporu przedumownego komisja arbitrażowa po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i ministerstwa właściwego dla drugiej strony.
§  7.
W razie braku pomieszczeń lub urządzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lub 3, właściwe przedsiębiorstwo obowiązane jest zapewnić ich dostarczenie w ramach własnych planów inwestycyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 11 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie współdziałania z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakresu świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej (Monitor Polski Nr 6, poz. 46),
2)
uchwała nr 393 Rady Ministrów z dnia 30 września 1957 r. w sprawie wymiaru i poboru ceł wywozowych w obrocie pocztowym (Monitor Polski Nr 78, poz. 474).
§  9.
Przepisy i umowy obowiązujące na podstawie uchwał wymienionych w § 8 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami i umowami przewidzianymi w niniejszej uchwale, jeżeli nie są z nią sprzeczne.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Handlu Zagranicznego, właściwym ministrom oraz prezesom komitetów i komisji będących naczelnymi organami administracji państwowej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.42.195

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej z organami administracji celnej oraz świadczenia tych organów i jednostek na rzecz organów administracji celnej.
Data aktu: 27/04/1962
Data ogłoszenia: 25/05/1962
Data wejścia w życie: 25/05/1962