Określenie przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenie wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 9 stycznia 1962 r.
w sprawie określenia przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenia wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79 i Nr 69, poz. 434) oraz § 2 ust. 2 zarządzenia nr 201 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 października 1961 r. w sprawie nadania niektórym organom administracji państwowej uprawnień do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatu karnego (Monitor Polski Nr 78, poz. 327) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przełożoną władzą służbową uprawnioną do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia za wykroczenia popełnione na obszarze kolejowym przeciwko obowiązującym przepisom sanitarnym i sanitarno-porządkowym – są:
1)
dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia – dla personelu sanitarno-epidemiologicznego w Centralnym Zarządzie i Głównym Inspektoracie Sanitarnym Polskich Kolei Państwowych;
2)
dyrektorzy okręgów kolei państwowych – dla naczelników zarządów służby zdrowia w dyrekcjach;
3)
naczelnicy zarządów służby zdrowia w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych – dla pozostałego personelu sanitarno-epidemiologicznego kolejowej służby zdrowia.
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "obszar kolejowy" rozumie się wydzieloną powierzchnię gruntu:
1)
przeznaczoną do utrzymania i eksploatacji kolei wraz ze znajdującymi się na nim taborem kolejowym, budowlami i urządzeniami służącymi do eksploatacji kolei oraz budynkami użytkowymi i mieszkalnymi;
2)
położoną poza terenem określonym w pkt 1, a będącą w zarządzie i użytkowaniu jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i innych poza przedsiębiorstwem "Polskie Koleje Państwowe" jednostek organizacyjnych resortu, których pracownicy objęci są kolejową opieką lekarską, wraz ze znajdującymi się na nim taborem kolejowym, budowlami i urządzeniami.
3.
Obszar kolejowy obejmuje miejsca i urządzenia zarówno przeznaczone do użytku publicznego, jak i stanowiące zamknięte obiekty zakładów pracy.
§  2.
Wykroczenia, za które upoważnione organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowa mogą nakładać i ściągać grzywny w drodze mandatu karnego, oraz wysokość tych mandatów określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
Nałożenie mandatu karnego na pracownika, który dopuścił się wykroczenia w czasie lub w związku z wykonywaniem służby, nie zwalnia go od odpowiedzialności dyscyplinarnej (służbowej).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 14 stycznia 1962 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKROCZENIA, ZA KTÓRE UPOWAŻNIONE ORGANY SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNE KOLEJOWEJ SŁUŻBY ZDROWIA MOGĄ NAKŁADAĆ I ŚCIĄGAĆ GRZYWNY W DRODZE MANDATU KARNEGO

I.

Wykroczenia przeciwko przepisom sanitarnym.

1. Niezachowanie higieny w publicznych miejscach spożycia (w sklepach, restauracjach, jadłodajniach, bufetach, kawiarniach, cukierniach i innych podobnych zakładach na terenie kolejowym, w tym również w wagonach kolejowych), w których podaje się środki żywności, a mianowicie:

1) nieprzestrzeganie higieny osobistej przez zatrudniony personel (brudne ręce, brak odzieży ochronnej, brudna odzież itp.);

2) nieutrzymywanie pomieszczeń zakładu oraz urządzeń, sprzętu i naczyń używanych w zakładzie w nienagannej czystości;

3) niezaopatrzenie pomieszczeń gospodarczych zakładu w ciepłej porze roku w siatki ochronne;

4) niehigieniczne przechowywanie artykułów, surowców i półfabrykatów żywności i gotowych potraw

- mandat w wysokości 100 zł.

Podstawa prawna: art. 34 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. z 1928 r. Nr 36, poz. 343, z 1934 r. Nr 110, poz. 977, z 1939 r. Nr 54, poz. 342, z 1946 r. Nr 5, poz. 44 i z 1949 r. Nr 42, poz. 311), art. 22 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198, z 1949 r. Nr 25, poz. 174 i 1959 r. Nr 27, poz. 170) w związku z rozporządzeniem Ministra Opieki Społecznej z dnia 13 maja 1937 r. w sprawie przepisów sanitarnych dla publicznych miejsc spożycia (Dz. U. Nr 41, poz. 327).

2. Niezgłoszenie do urzędowego badania na włośnie i niepoddanie temu badaniu mięsa świń poddawanych ubojowi na potrzeby własne gospodarstwa domowego

- mandat w wysokości 100 złotych.

Podstawa prawna: art. 32 pkt 5 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa z dnia 17 listopada 1953 r. w sprawie urzędowego badania co do włośni dzików i świń (Dz. U. Nr 49, poz. 243).

II.

Wykroczenia przeciwko przepisom o utrzymaniu czystości i porządku.

A. Na terenach kolejowych położonych w administracyjnych granicach miast i osiedli:
1)
niedopełnienie obowiązku obejmującego: zamiatanie, zbieranie, gromadzenie i usuwanie nieczystości i w przeznaczonych do tego urządzeniach:

- z części zabudowań przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców i z powierzchni pomiędzy zabudowaniami,

- z terenów nie zabudowanych;

2)
niewyposażenie nieruchomości w urządzenia do gromadzenia nieczystości, służące do wspólnego użytku ogółu mieszkańców nieruchomości;
3)
nieprzestrzeganie czystości i porządku w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców (bramy, podwórka, korytarze, klatki schodowe, ustępy, strychy, pralnie domowe itp.) przez:
a)
wystawianie sprzętów i innych przedmiotów oraz pozostawianie zbiorników z nieczystościami na klatkach schodowych, korytarzach bądź innych miejscach do tego nie przeznaczonych,
b)
wylewanie bądź wyrzucanie nieczystości z okien lub balkonów,
c)
trzepanie odzieży, pościeli itp. w oknach lub na balkonach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 13 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 167), a co do pkt 3 – w związku z § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 24 lutego 1960 r. w sprawie określenia zakresu obowiązków dozorców domów (bloków, kolonii) oraz innych osób zobowiązanych do utrzymania porządku i czystości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 14, poz. 81).

B. Na terenach kolejowych położonych w granicach administracyjnych gromad:

1)
zanieczyszczanie nieruchomości (klatek schodowych, bram, podwórek, ustępów podwórzowych, obejść gospodarskich itp.);
2)
wystawianie sprzętów oraz pozostawianie zbiorników ze śmieciami i innymi nieczystościami na klatkach schodowych bądź w innych miejscach do tego nie przeznaczonych;
3)
trzepanie odzieży, pościeli itp. w oknach i na balkonach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 22 ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. z 1935 r. Nr 27, poz. 198, z 1949 r. Nr 25, poz. 174 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170) w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 1951 r. w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach (Dz. U. Nr 40, poz. 306).

III.

Wykroczenia przeciwko przepisom o ochronie porządku na kolejach użytku publicznego w zakresie nie objętym częścią II.

1)
zanieczyszczanie lub zaśmiecanie obszaru kolejowego, a w szczególności pomieszczeń stacyjnych, peronów, torów, ramp, placów i ładowni, studzien;
2)
zanieczyszczanie wagonów, a w szczególności umieszczanie w wagonie nóg w obuwiu bezpośrednio na miejscach do siedzenia lub do leżenia;
3)
umieszczanie w wagonie na miejscach do siedzenia zwierząt lub przedmiotów mogących zanieczyścić miejsce do siedzenia;
4)
korzystanie z ustępów podczas postoju pociągów na stacjach

- mandat w wysokości 50 złotych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o kolejach (Dz. U. Nr 54, poz. 311).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.4.14

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie przełożonej władzy służbowej uprawnionej do wydawania imiennych upoważnień do nakładania i ściągania grzywny w drodze mandatu karnego przez organy sanitarno-epidemiologiczne kolejowej służby zdrowia oraz ustalenie wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne.
Data aktu: 09/01/1962
Data ogłoszenia: 13/01/1962
Data wejścia w życie: 14/01/1962