Przydzielanie przez prezydia rad narodowych środków zakładom pracy na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w zakładowym budownictwie mieszkaniowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 lutego 1962 r.
w sprawie przydzielania przez prezydia rad narodowych środków zakładom pracy na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w zakładowym budownictwie mieszkaniowym.

W związku z uchwałą nr 363 Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad opracowania szczegółowych planów miejskiego budownictwa mieszkaniowego oraz zasad planowania i finansowania tego budownictwa i urządzeń towarzyszących na okres lat 1961–1965 (Monitor Polski Nr 78, poz. 325) na podstawie § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171) i § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą przydzielania środków na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących, wymienionych w § 7 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad opracowania szczegółowych planów miejskiego budownictwa mieszkaniowego oraz zasad planowania i finansowania tego budownictwa i urządzeń towarzyszących na okres lat 1961–1965 (Monitor Polski Nr 78, poz. 325), z wyłączeniem budowy szkół podstawowych, a związanych z budownictwem mieszkaniowym państwowych zakładów pracy w budownictwie osiedlowym i rozproszonym (§ 11 ust. 1 pkt 2 lit. b) w powiązaniu z ust. 3 wymienionej uchwały).
§  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (WRN) dokonają zaliczkowego podziału środków otrzymanych na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w zakładowym budownictwie mieszkaniowym dla poszczególnych prezydiów powiatowych rad narodowych (PRN) oraz miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty (MRN) w zasadzie do wysokości 60% otrzymanych kwot na podstawie posiadanego planu zakładowego budownictwa mieszkaniowego.
2.
Prezydia WRN dokonają jednocześnie przelewu środków na wyodrębnione w ramach miejskich lub powiatowych funduszów mieszkaniowych rachunki urządzeń towarzyszących.
3.
Podziału pozostałych środków przeznaczonych na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w zakładowym budownictwie mieszkaniowym prezydia WRN dokonają w miarę przyjmowania przez banki planów rzeczowo-finansowych zakładowego budownictwa mieszkaniowego na wniosek prezydiów PRN (MRN).
§  3.
1.
Prezydia PRN (MRN) przydzielają inwestorom środki na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących budownictwu zakładowemu, związanych z obiektami mieszkaniowymi rozpoczynanymi w roku 1962.
2.
Prezydium PRN (MRN) przyznaje środki, o których mowa w ust. 1, na realizację całości zadania z zakresu urządzeń towarzyszących z podziałem kwot na poszczególne lata realizacji. Wysokość przelewanych inwestorom środków na dany rok powinna odpowiadać wielkości nakładów przewidzianych na dany rok w planie rzeczowo-finansowym na urządzenia towarzyszące zarówno wbudowane, jak i pozostałe. Ewentualne przekroczenie kosztorysu w toku realizacji obiektu pokrywa inwestor w ramach właściwych środków i nakładów.
3.
Prezydia rad narodowych prowadzą ewidencję zaangażowania środków na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w budownictwie mieszkaniowym zakładów pracy na lata następne.
4.
Prezydia PRN (MRN) przydzielają inwestorom środki, o których mowa w ust. 1, na podstawie planu rzeczowo-finansowego przyjętego przez bank finansujący.
5.
Inwestorzy budownictwa zakładowego składają w banku finansującym plan rzeczowo-finansowy według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz planu rzeczowo-finansowego, potwierdzony przez bank finansujący, inwestorzy składają do prezydium właściwej PRN (MRN) w celu przydziału środków na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących.
§  4.
Przyznanie środków przez prezydium PRN (MRN) inwestorowi budownictwa zakładowego na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących jest równoznaczne ze zwiększeniem nakładów inwestycyjnych inwestora.
§  5.
Bank podejmuje finansowanie budowy obiektów mieszkalnych budownictwa zakładowego posiadających w swym programie rzeczowym podstawowe urządzenia towarzyszące po przydzieleniu środków na ten cel przez prezydium właściwej PRN (MRN).
§  6.
1.
Prezydia PRN (MRN) przydzielą zakładom pracy środki na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących budownictwu zakładowemu w osiedlu realizowanym przez innych inwestorów (dyrekcje budowy osiedli robotniczych), proporcjonalnie do nakładów na podstawowe urządzenia towarzyszące całości osiedla, odpowiednio do udziału powierzchni użytkowej mieszkań budynku zakładowego w stosunku do całości powierzchni użytkowej mieszkań, niezależnie od przydziału środków na urządzenia wbudowane. Przydział środków następuje na zasadach podanych w § 3 ust. 2, z tym że roczny podział środków powinien być zgodny z umową zawartą przez inwestora z inwestorem zastępczym.
2.
Zakład pracy przekazuje środki, o których mowa w ust. 1, zawarte w swym planie rzeczowo-finansowym, prezydium właściwej rady narodowej (dyrekcji budowy osiedli robotniczych jako inwestorowi zastępczemu) – jako swój udział w kosztach budowy podstawowych urządzeń towarzyszących całości osiedla na rachunek właściwego miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego. Otrzymane przez prezydium rady narodowej (dyrekcję budowy osiedli robotniczych) środki zwiększają rozmiary nakładów inwestycyjnych danej rady narodowej.
§  7.
1.
W zbiorczych zestawieniach kosztów budowy dla osiedli mieszkaniowych, finansowanych z zakładowych funduszów mieszkaniowych, należy wyodrębnić w osobnym aneksie wartości kosztorysowe wbudowanych urządzeń towarzyszących.
2.
Przy opracowywaniu kosztorysów budynków z wbudowanymi urządzeniami towarzyszącymi należy sporządzić aneks podający wartość kosztorysową tych urządzeń.
3.
Wartość kosztorysową urządzeń wbudowanych należy obliczać proporcjonalnie do ich kubatury, łącznie z przydzielonymi im piwnicami, w stosunku do kubatury całego budynku, w którym urządzenia są zlokalizowane, biorąc za podstawę pełną wartość kosztorysową tego budynku.
4.
Obowiązek sporządzania aneksów do zbiorczego zestawienia kosztów budowy i do kosztorysów obciąża inwestora. W razie realizacji budownictwa zakładowego w trybie powierniczym i dostarczania dokumentacji przez inwestora zastępczego obowiązek ten obciąża inwestora zastępczego.
§  8.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do zakładowego budownictwa mieszkaniowego zakładów pracy planu terenowego.

ZAŁĄCZNIK 

Załącznik 

WKLADKA ROCZNA NA ROK …

Do planu rzeczowo-finansowego nr …dla zadania inwestycyjnego obejmującego , budowę, rozbudowę, odbudowę*)

grafika

Załącznik 

ZAOPATRZENIE INWESTYCJI W DOKUMENTACJE WYKONAWCZĄ

(w etapie projektu technicznego lub techniczno-roboczego)

grafika

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.34.161

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przydzielanie przez prezydia rad narodowych środków zakładom pracy na realizację podstawowych urządzeń towarzyszących w zakładowym budownictwie mieszkaniowym.
Data aktu: 08/02/1962
Data ogłoszenia: 19/04/1962
Data wejścia w życie: 19/04/1962