Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

Na podstawie § 25 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego oraz biura konstrukcyjne i laboratoria podległe radom narodowym, określone w § 1 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują:
1)
odpisów zaliczkowych na fundusz rezerwowy w ratach miesięcznych, w wysokości 1/3 odpisu kwartalnego ustalonego planem finansowym, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc, na który przypada odpis,
2)
odpisów wynikowych (kwartalnych i rocznych) z zysku wynikającego ze sprawozdań finansowych w wysokości odpowiadającej stosunkowi procentowemu odpisów planowanych na fundusz rezerwowy do zysku planowanego. Odpisy te nie mogą jednak przekraczać w stosunku rocznym 2% planowanego osobowego funduszu płac.
2.
Odpisów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorstwa dokonują w terminach przewidzianych do sporządzania kwartalnych sprawozdań finansowych pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia.
3.
Przy dokonywaniu odpisów wynikowych koryguje się dokonane odpisy zaliczkowe.
§  3.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa, po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego zjednoczenia (zarządu) lub wydziału, któremu jest podporządkowane przedsiębiorstwo.
2.
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest składać informacje prezydium właściwej rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków z funduszu rezerwowego poprzez właściwe zjednoczenie (zarząd) lub wydział.
3.
W razie poniesienia strat zależnych od przedsiębiorstwa prezydium właściwej rady narodowej przy współudziale zjednoczenia (zarządu) lub wydziału, wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym, zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu ich powstawaniu.
§  5.
Przedsiębiorstwo ewidencjonuje odpisy na fundusz rozwoju, o których mowa w § 11 uchylały, na koncie "Fundusz rozwoju".
§  6.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju:
1)
zaliczkowych – według zasad i w terminach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
wynikowych (kwartalnych i rocznych) – według zasad, o których mowa w § 10 uchwały, i w terminach, o których mowa w § 2 ust. 2. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Nadwyżki środków obrotowych ustalone planem finansowym przedsiębiorstwo przenosi na konto "Fundusz rozwoju" w wysokości i okresach ustalonych planem finansowym przedsiębiorstwa bądź też w wysokości ustalonej w ciągu roku, w wyniku zmian normatywów środków obrotowych lub pasywów stałych określonych planem, w terminie 5 dni po upływie kwartału bądź po powzięciu decyzji przez przedsiębiorstwo o zmianie normatywów lub pasywów stałych.
§  8.
Środki funduszu rozwoju pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
§  9.
1.
W terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia przedsiębiorstwa dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy.
2.
Wysokość odpisów, o których mowa w ust. 1, określa się w formie różnicy między ustaloną kwotą funduszu rozwoju a planowanym uzupełnieniem środków własnych w obrocie.
3.
Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których mowa w ust. 2, przedsiębiorstwa obowiązane są przekazać środki na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
§  10.
Odpisy, wpływy oraz dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy, o których mowa w § 20 ust. 1 uchwały, przedsiębiorstwo ewidencjonuje na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy".
§  11.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów części funduszu amortyzacyjnego pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstwa każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał zgodnie ze wskaźnikiem procentowym ustalonym przez prezydium właściwej rady narodowej stosownie do przepisów § 21 uchwały.
2.
Odpisy, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa korygują przy sporządzaniu kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpływy i dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy ewidencjonuje się na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy" pod datą otrzymania zawiadomienia o przekazaniu środków bądź uzyskaniu wpływów na ten fundusz.
§  12.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu inwestycyjno-remontowego na odrębnym rachunku bankowym "Fundusz inwestycyjno-remontowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  13.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do dokonywania przez przedsiębiorstwa odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy od dnia 21 sierpnia 1961 r.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.25.104

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.
Data aktu: 27/01/1962
Data ogłoszenia: 20/03/1962
Data wejścia w życie: 20/03/1962