Pomoc Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych żołnierzy i funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.

UCHWAŁA Nr 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lutego 1962 r.
w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych żołnierzy i funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz.. 38), art. 24 ust. 2 i art. 35 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 6 i Nr 21, poz. 93), art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o stosunku służbowym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 12, poz. 69) oraz art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 12, poz. 70) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Żołnierzom zawodowym i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz żołnierzom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej i funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Milicji Obywatelskiej otrzymującym zaopatrzenie emerytalne na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej zapewnia się pomoc Państwa w budownictwie mieszkaniowym na zasadach określonych w przepisach o pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności oraz w przepisach niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Pomoc Państwa na zasadach niniejszej uchwały jest realizowana z funduszów utworzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1962 r. w sprawie utworzenia funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 15, poz. 64).
2.
Fundusze, o których mowa w ust. 1, mogą być użyte na:
  1)
budowę przez organy wojskowe domów wielomieszkaniowych – przeznaczonych na sprzedaż spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym,
  2)
udzielanie kredytu długoterminowego na zasadach określonych w przepisach o pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności:
a)
na budownictwo mieszkaniowe – spółdzielniom mieszkaniowym, budowlano-mieszkaniowym i spółdzielczym zrzeszeniom budowy domów jednorodzinnych lub osobom wymienionym w § 1,
b)
na realizację osiedlowych urządzeń usługowych, socjalnych i kulturalnych – spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym,
  3)
przyznawanie osobom wymienionym w § 1 dodatkowych ulg:
a)
w formie pomocy finansowej zwrotnej lub bezzwrotnej na uzupełnienie własnego wkładu mieszkaniowego,
b) 1
 w spłacie należności na rzecz spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wyposażenia mieszkań w meble wbudowane i urządzenia sanitarne, które nie zostały ujęte w kosztach inwestycyjnych, jednakże tylko w tych wypadkach, gdy uzupełnienie wymaganego wkładu przewidziane pod lit. a) nie wyczerpuje wysokości ulgi dodatkowej określonej w § 3 ust. 1,
c) 2
 w spłacie należności na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, budowlano-mieszkaniowej lub spółdzielczego zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych z tytułu uzyskania lokalu mieszkalnego,
d) 3
 w spłacie należności z tytułu kredytu udzielonego na budownictwo mieszkaniowe albo z tytułu nabycia od Państwa domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
3.
 Użycie funduszów na cele określone w ust. 2 pkt 1 i 2 może nastąpić, pod warunkiem że spółdzielnie mieszkaniowe, budowlano-mieszkaniowe oraz spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych zapewnią przydział lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych osobom wymienionym w § 1 będącym członkami tych spółdzielni (spółdzielczych zrzeszeń).
§  3.
1.
Ulgi określone w § 2 ust. 2 pkt 3 przyznaje się w wysokości 20% wartości osobnej kwatery stałej należnej żołnierzowi lub mieszkania służbowego należnego funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej.
2.
Wartość kwatery oblicza się według zasad określonych dla przeliczeń wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
3.
Sposób ustalania wielkości kwatery (mieszkania służbowego) w metrach kwadratowych przysługującej osobom wymienionym w § 1 określają Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych – każdy w zakresie swojego działania.
4.
Pomoc finansowa określona w § 2 ust. 2 pkt 3 lit. a) może być przyznana jeszcze przed opróżnieniem osobnej kwatery stałej (mieszkania służbowego).
§  4.
1.
Osoba wymieniona w § 1, która nie opróżniła dobrowolnie zajmowanej osobnej kwatery stałej (mieszkania służbowego) w ciągu miesiąca od dnia uzyskania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, traci prawo do ulg dodatkowych przewidzianych w § 2 ust. 2 pkt 3 i obowiązana jest do zwrotu kwot przyznanych w ramach tych ulg.
2.
Żołnierz, który został zwolniony z wojskowej służby zawodowej wskutek utraty stopnia oficerskiego lub podoficerskiego, ukarania karą dyscyplinarną usunięcia z wojskowej służby zawodowej albo skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności, a nie nabył prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu wysługi lat stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych, traci prawo do dalszego korzystania z ulg przewidzianych w § 2 ust. 2 pkt 3.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  5.
1.
Pomocy finansowej na uzupełnienie własnego wkładu mieszkaniowego (§ 2 ust. 2 pkt 3 lit. a) można udzielić pod warunkiem nagromadzenia własnych środków:
  1)
w spółdzielni mieszkaniowej – w wysokości co najmniej 5% kosztów budowy lub ceny nabycia lokalu mieszkalnego,
  2)
w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej – w wysokości co najmniej 20% kosztów budowy lub ceny nabycia lokalu mieszkalnego,
  3)
w spółdzielczych zrzeszeniach budowy domów jednorodzinnych i w budownictwie indywidualnym – w wysokości co najmniej 20% kosztów budowy albo ceny nabycia domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
2.
Kwot z tytułu pomocy finansowej nie wypłaca się do rąk zainteresowanego, ale przekazuje się do Banku Inwestycyjnego na właściwe konto.
§  6.
1.
O przyznaniu kredytu i ulg dodatkowych orzekają właściwe organy Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Właściwość organów w sprawach określonych w ust. 1 oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach, jak również w sprawach zwrotu kwot z tytułu udzielonej pomocy finansowej (§ 4 ust. 1) określają Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych, każdy w zakresie swojego działania.
§  7.
1.
Spółdzielniom mieszkaniowym, budowlano-mieszkaniowym, spółdzielczym zrzeszeniom budowy domów jednorodzinnych lub osobom wymienionym w § 1 mogą być odpłatnie odstępowane zbędne dla resortów obrony narodowej lub spraw wewnętrznych materiały budowlane oraz wypożyczane środki transportu dla celów budownictwa mieszkaniowego.
2.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych określą, każdy w zakresie swojego działania, zasady odstępowania zbędnych materiałów budowlanych i wypożyczania środków transportu.
§  7a. 4
1.
 Żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej otrzymującym zaopatrzenie emerytalne z tytułu wysługi lat lub z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą wojskową, jak również funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Milicji Obywatelskiej, posiadającym prawo do pełnej renty z tytułu wysługi lat lub z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, którzy uzyskali mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej (lokatorskiej), w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej (własnościowej), w spółdzielczym zrzeszeniu budowy domów jednorodzinnych lub z budownictwa indywidualnego w trybie przewidzianym w niniejszej uchwale, przysługuje równoważnik pieniężny za remont (odnawianie, drobne naprawy) tego mieszkania.
2.
Równoważnik wypłaca się z kredytów budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej i Ministra Spraw Wewnętrznych - każdego w zakresie swego działania - w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczące ulg dodatkowych stosuje się również do osób, które uzyskały przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały lokale mieszkalne w trybie przewidzianym w przepisach o pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności.
§  9.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się także do pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach) wojskowych i Milicji Obywatelskiej oraz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, z tym że nie przysługują im ulgi dodatkowe określone w § 2 ust. 2 pkt 3.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 pkt 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 115 z dnia 13 maja 1966 r. (M.P.66.23.120) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 maja 1966 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 3 lit. c) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 115 z dnia 13 maja 1966 r. (M.P.66.23.120) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 maja 1966 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 3 lit. d) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 115 z dnia 13 maja 1966 r. (M.P.66.23.120) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 maja 1966 r.
4 § 7a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 115 z dnia 13 maja 1966 r. (M.P.66.23.120) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 maja 1966 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024