Zasady tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 25
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1962 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

§  1.
Uchwała dotyczy państwowych ośrodków maszynowych i zakładów naprawczych mechanizacji rolnictwa podległych wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
W przedsiębiorstwach tworzy się fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg, który składa się z części zasadniczej (fundusz zasadniczy) i z części dodatkowej (fundusz dodatkowy).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy pełny fundusz zasadniczy, jeżeli:
1)
osiągnie w danym roku wynik gospodarczy porównywalnie co najmniej równy wynikowi zaplanowanemu na ten rok,
2)
nie przekroczy planowanego funduszu płac,
3)
wykona zaplanowaną wartościowo na dany rok sprzedaż na rzecz rolnictwa usług, wyrobów i towarów, z wyłączeniem paliw płynnych.
2.
Przedsiębiorstwo, które spełniło warunki określone w ust. 1, tworzy fundusz zasadniczy w kwocie odpowiadającej 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.
3.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo wyniku porównywalnie co najmniej równego wynikowi zaplanowanemu na dany rok, przy jednoczesnym spełnieniu pozostałych warunków określonych w ust. 1, fundusz zasadniczy ulega zmniejszeniu o 1% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 10% pogorszenia oraz o 3% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
4.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie wyniku gospodarczego porównywalnie co najmniej równego wynikowi planowanemu na dany rok wskutek zmiany struktury sprzedaży przez zwiększenie usług na rzecz rolnictwa i pogorszenie wyniku przekroczy granicę 20%, a pozostałe warunki określone w ust. 1 zostaną spełnione, fundusz zasadniczy może być utworzony do wysokości określonej w ust. 2 wyłącznie na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo, które uzyskało prawo do utworzenia funduszu zasadniczego, tworzy ponadto fundusz dodatkowy.
2.
Kwotę funduszu dodatkowego dla danego przedsiębiorstwa oblicza się w wysokości od 3 do 10% sumy stanowiącej zwiększenie, w stosunku do roku poprzedniego, wartości sprzedaży usług, wyrobów i towarów (z wyłączeniem paliw płynnych) na rzecz uspołecznionych przedsiębiorstw i innych jednostek rolnych, tj. państwowych gospodarstw rolnych i rybnych, spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz na rzecz rolnictwa indywidualnego.
3.
Wysokość procentową funduszu dodatkowego, o której mowa w ust. 2, określa dla każdego przedsiębiorstwa odrębnie dyrektor wojewódzkiego zjednoczenia przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa w porozumieniu z właściwym zarządem okręgowym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych, biorąc pod uwagę charakter i strukturę usług, ich pracochłonność oraz potrzeby rolnictwa w danym rejonie.
4.
Fundusz dodatkowy przedsiębiorstwa nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 3% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac, a w wyjątkowych przypadkach może być zwiększony do 5% wyłącznie na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa.
§  5.
1.
Fundusz za osiągnięcia ekonomiczne załóg tworzy się za okres roczny i zalicza się w ciężar kosztów ogólnych działalności na podstawie danych rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa, zbadanego i przyjętego do zatwierdzenia w przepisanym trybie.
2.
Środki funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
3.
Wypłata środków funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg może nastąpić po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa w ustalonym trybie i za zezwoleniem jednostki nadrzędnej.
§  6.
Środki funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg przeznacza się:
1)
na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie potrzeb socjalno-bytowych i kulturalno-oświatowych pracowników,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników.
§  7.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków uprawniających je do tworzenia funduszu za osiągnięcia ekonomiczne załóg, może ono, za zgodą jednostki nadrzędnej, utworzyć fundusz na finansowanie wydatków określonych w § 6 pkt 1 w kwocie nie przekraczającej 0,2% osobowego funduszu płac planowanego na dany rok.
§  8.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wyda szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystania funduszu za osiągnięcia ekonomiczne oraz określające pojęcie sprzedaży usług, wyrobów i towarów, o których mowa w §§ 3 i 4.
§  9.
W uchwale nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960 r. w sprawie finansowania wydatków za osiągnięcia ekonomiczne załóg w niektórych państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 33, poz. 162 oraz z 1961 r. Nr 14, poz. 74 i Nr 81, poz. 348) wprowadza się następującą zmianę:

w grupie II wykazu jednostek organizacyjnych stanowiącego załącznik do uchwały, skreśla się pozycję oznaczoną lp. 2.

§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024