Rozdzielnictwo pojazdów samochodowych.

UCHWAŁA Nr 423
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 października 1961 r.
w sprawie rozdzielnictwa pojazdów samochodowych.

W celu lepszego zaspokojenia potrzeb transportowych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz w celu umożliwienia lepszego wykorzystania pojazdów samochodowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rozdzielnictwem objęte są następujące rodzaje pojazdów samochodowych, pochodzących z produkcji krajowej i importu:
1)
samochody ciężarowe i pochodne oraz podwozia samochodów ciężarowych,
2)
autobusy,
3)
samochody osobowe.
2. 1
Szczegółowy asortyment pojazdów przeznaczonych do rozdziału na określony rok, w ramach podziału wymienionego w ust. 1, ustala Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
3.
Nie podlegają rozdzielnictwu samochody specjalne, produkowane lub importowane indywidualnie albo w niewielkich seriach.
§  2. 2
1.
Projekt rocznego bilansu i planu rozdziału pojazdów samochodowych sporządza Minister Komunikacji i przedkłada Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów sporządza syntetyczny rozdzielnik pojazdów na grupy odbiorców i przedstawia go do zatwierdzenia Radzie Ministrów.
2.
Minister Komunikacji na podstawie bilansu i zatwierdzonego syntetycznego rozdzielnika ustala i przekazuje do realizacji szczegółowy plan rozdziału pojazdów samochodowych.
§  3.
Bilans pojazdów samochodowych jest sporządzany z podziałem na:
1)
dostawy z produkcji krajowej i importu,
2)
przydziały dla gospodarki uspołecznionej, administracji państwowej i spółdzielczej oraz organizacji politycznych i społecznych,
3)
przydziały na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i jednostek nadzorowanych przez te ministerstwa, Ligi Przyjaciół Żołnierza oraz Ministerstwa Sprawiedliwości - dla potrzeb Centralnego Zarządu Więziennictwa i jednostek nadzorowanych przez ten Zarząd,
4)
Ministerstwo Handlu Zagranicznego w zakresie dostaw na eksport,
5)
Ministerstwo Handlu Wewnętrznego w zakresie dostaw na rynek,
6)
rezerwę bilansową.
§  4.
1.
Plan rozdziału pojazdów samochodowych dla gospodarki uspołecznionej, administracji państwowej i spółdzielczej oraz organizacji politycznych i społecznych należy opracowywać:
1)
w zakresie samochodów ciężarowych i pochodnych oraz podwozi samochodów ciężarowych z podziałem na:
a)
jednostki transportu zorganizowanego:

- Państwową Komunikację Samochodową,

- uspołecznione przedsiębiorstwa transportu branżowego,

- spółdzielnie transportowe,

b)
- Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,

- Ministerstwo Przemysłu Chemicznego,

- Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego,

- Ministerstwo Górnictwa i Energetyki,

- Ministerstwo Komunikacji,

- Ministerstwo Rolnictwa,

- Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,

- Ministerstwo Przemysłu Lekkiego,

- Ministerstwo Łączności,

- Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu,

- Centralny Urząd Geologii

na zaopatrzenie podległych jednostek organizacyjnych objętych planowaniem centralnym, z wyjątkiem jednostek transportu zorganizowanego, o których mowa pod lit. a),

c)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - w zakresie samochodów ciężarowych na taksówki bagażowe oraz podwozi i samochodów małotonażowych na pojazdy specjalne dla gospodarki komunalnej,
d)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na zaopatrzenie jednostek gospodarki uspołecznionej, instytucji oraz organizacji społecznych o zasięgu lokalnym, mających swą siedzibę na terenie województwa, z wyjątkiem jednostek transportu zorganizowanego wymienionych pod lit. a), jednostek podległych organom wymienionym pod lit. b) oraz z wyjątkiem potrzeb własnych prezydiów rad narodowych,
2)
w zakresie autobusów z podziałem na:
a)
Państwową Komunikację Samochodową,
b)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - na potrzeby przedsiębiorstw komunikacji miejskiej,
c)
inne jednostki zorganizowanego transportu drogowego osób, z wyjątkiem przedsiębiorstw, organizacji i spółdzielni turystycznych,
d)
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki - na potrzeby przedsiębiorstw, organizacji i spółdzielni turystycznych,
e)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na potrzeby socjalne zakładów pracy i związków zawodowych mających swą siedzibę na terenie województwa,
3)
w zakresie samochodów osobowych z podziałem na:
a)
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej - w zakresie taksówek osobowych dla miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych,
b)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - na zaopatrzenie jednostek gospodarki uspołecznionej, instytucji oraz organizacji społecznych o zasięgu lokalnym, z wyjątkiem potrzeb własnych prezydiów rad narodowych,
c)
jednostki organizacyjne centralnej administracji państwowej i spółdzielczej, organizacje polityczne i organizacje społeczne o zasięgu ogólnokrajowym - na potrzeby własne,
d)
Urząd Rady Ministrów (Biuro do Spraw Prezydiów Rad Narodowych) - na potrzeby prezydiów rad narodowych.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może w porozumieniu z Ministrem Komunikacji:
1)
na uzasadniony wniosek zainteresowanego ministra objąć ministerstwo przepisem ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz
2)
w uzgodnieniu z zainteresowanym ministrem wyłączyć ministerstwo z przepisu ust. 1 pkt 1 lit. b) i ustalić, że jednostki podległe temu ministerstwu będą zaopatrywane w samochody przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. d).
§  5.
Na podstawie otrzymanych przydziałów ministerstwa i inne jednostki centralne określone w § 4 ust. 1 oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych sporządzają rozdzielniki na jednostki organizacyjne objęte ich zakresem rozdzielnictwa.
§  6. 3
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali szczegółowy tryb składania zapotrzebowań przez jednostki organizacyjne określone w § 4 ust. 1 oraz opracowywania tych zapotrzebowań.
§  7.
Minister Komunikacji wyda wytyczne wydziałom komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie opracowywania rozdzielników terenowych.
§  8. 4
(skreślony).
§  9.
Przepisy uchwały dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  10.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do ustalenia trybu rozdziału pojazdów samochodowych na I kwartał 1962 r. z uwzględnieniem zasad określonych w § 4.
§  11.
W zakresie taboru samochodowego traci moc uchwała nr 315 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa i obrotu maszynami, urządzeniami i środkami transportowymi produkowanymi przez przedsiębiorstwa podległe organom naczelnym administracji państwowej (Monitor Polski Nr 75, poz. 455).
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Komunikacji i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1962 r.
1 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przechodzą na Ministra Komunikacji, przy czym znosi się wymóg uzgodnienia przewidziany w § 4 ust. 2 pkt 2, zgodnie z § 6 pkt 1 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).
2 § 2 zmieniony przez § 6 pkt 3 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270) z dniem 23 sierpnia 1969 r.
3 Z dniem 23 sierpnia 1969 r. uprawnienie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przechodzi na Ministra Komunikacji w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zgodnie z § 6 pkt 2 uchwały nr 135 z dnia 1 sierpnia 1969 r. z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.270).
4 § 8 skreślony przez § 10 uchwały nr 212 z dnia 30 sierpnia 1974 r. z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie sprzedaży samochodów osobowych oraz rozwoju zaplecza handlowo-obsługowego samochodów osobowych (M.P.74.33.195) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.92.392

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozdzielnictwo pojazdów samochodowych.
Data aktu: 27/10/1961
Data ogłoszenia: 11/12/1961
Data wejścia w życie: 01/01/1962