Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 stycznia 1961 r.
w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

Na podstawie § 3 uchwały nr 464 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1957 r. w sprawie dodatkowych bodźców do skracania drogi obrotu towarowego, zniesienia Funduszu Wyrównawczego Ministerstwa Handlu Wewnętrznego oraz zmiany uchwały nr 44 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Hurtownie podległe Centrali Produktów Naftowych "CPN", Centrali Handlowej "Centrala Rybna" i Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe należne im marże hurtowe przy przerzutach towarów do hurtowni Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (CRS "Samopomoc Chłopska").
2.
Hurtownie podległe centralom wymienionym w ust. 1 rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe przysługującą im 1/3 marży hurtowej przy dostawach towarów dokonywanych do hurtowni CRS "Samopomoc Chłopska" w formie tranzytu rozliczanego.
3.
Nie rozliczają ujemnych różnic budżetowych w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, hurtownie podległe Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego w zakresie towarów określonych w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Dostawca artykułów należących do grup towarowych wymienionych w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia przy ich dostawach na rzecz jednostek handlu detalicznego i innych odbiorców zakupujących te artykuły po cenach hurtowych lub detalicznych obowiązany jest odprowadzić do budżetu Państwa jako dodatnią różnicę budżetową część marży hurtowej w wysokości podanej w kolumnie 3 załącznika nr 2.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków:
1)
bezpośrednich dostaw z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" oraz magazynowych i tranzytowych dostaw organizowanych lub rozliczanych przez hurtownie zrzeszone w CRS "Samopomoc Chłopska" z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska",
2)
przerzutów towarów na rzecz hurtowni zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" z magazynów innych hurtowni,
3)
innych przerzutów towarów, z wyjątkiem przerzutów z jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" do innych jednostek handlu detalicznego.
§  3.
Rozliczenie różnic budżetowych określonych w §§ 1 i 2 następuje w trybie przewidzianym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 1959 r. w sprawie trybu rozliczeń różnic budżetowych (Monitor Polski Nr 15, poz. 65).
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1959 r. w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym (Monitor Polski z 1959 r. Nr 64, poz. 332 i z 1960 r. Nr 17, poz. 83).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1961 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ TOWARÓW ROZPROWADZANYCH PRZEZ CENTRALĘ HANDLOWĄ PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO

Lp. Pozycja wykazu marż detalicznych według załącznika nr 1 do zarządzenia nr 461/181/60 Państwowej Komisji Cen z dnia 8 grudnia 1960 r. Grupa towarowa
1 172, część 174 Soda krystaliczna i soda oczyszczona.
2 178 Barwniki do tkanin, skór, drewna i spożywcze.
3 190 Farby i lakiery oraz emalia olejna, nitro, spirytusowa i inne, pokost, politury, szpachlówki, sykatywa, wypełniacze por, masy zacierowe, płyny do polerowania, pasty do szlifowania powłok malarskich oraz rozcieńczalniki i zmywacze.
4 część 192, 194 Farby suche chemiczne i ziemne.
5 część 198 Wyroby gumowe: opony i dętki rowerowe, skórguma.
6 201 do 204 Środki do tępienia szkodników oraz środki do impregnacji drewna i odgrzybiające.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Lp. Grupy towarowe według załącznika nr 1 do zarządzenia nr 461/181/60 Państwowej Komisji Cen z dnia 8 grudnia 1960 r. Różnica budżetowa (% ceny detalicznej)
1 2 3
1 Grupy towarowe wymienione pod poz. 1 do 27 wykazu marż detalicznych 1,5
2 Grupy towarowe wymienione pod poz. 28 do 39 wykazu marż detalicznych 2,0
3 Grupy towarowe wymienione pod poz. 40 do 47, 49 i 50 wykazu marż detalicznych 2,0
4 Grupy towarowe wymienione pod poz. 51 do 55 wykazu marż detalicznych 1,5
5 Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych (m.in. rękawiczki i pilotki skórzane) – poz. 56 wykazu marż detalicznych 2,0
6 Artykuły perfumeryjno-kosmetyczne – poz. 131 wykazu marż detalicznych 1,0

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.16.84

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.
Data aktu: 28/01/1961
Data ogłoszenia: 22/02/1961
Data wejścia w życie: 01/02/1961, 22/02/1961