Ustalenie zasad i trybu wydawania zezwoleń na wyrąb drzew w lasach nie stanowiących własności Państwa i w niektórych lasach państwowych oraz tryb i sposób kontroli użytkowania tych lasów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 17 grudnia 1960 r.
w sprawie ustalenia zasad i trybu wydawania zezwoleń na wyrąb drzew w lasach nie stanowiących własności Państwa i w niektórych lasach państwowych oraz trybu i sposobu kontroli użytkowania tych lasów.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wyrąb drzew w lasach nie stanowiących własności Państwa może nastąpić jedynie na podstawie zezwolenia.
2.
Nie uważa się za wyrąb drzew zabiegów gospodarczych związanych z prowadzeniem czyszczeń w młodnikach do lat 15; nie dotyczy to drzewek choinkowych, na których wyrąb wymagane jest zezwolenie (ust. 1).
3.
Organ wydający zezwolenie na wyrąb drzew uzależni wydanie zezwolenia od dopełnienia przez posiadacza lasu obowiązku odnowienia wszystkich gruntów leśnych, z których zostały usunięte drzewostany w okresie poprzedzającym wydanie zezwolenia, i przeprowadzenia czynności związanych z pielęgnowaniem upraw i młodników, które nie zostały wykonane w tym okresie.
§  2.
1.
Rozmiar wyrębu określa się na podstawie uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego lub inwentaryzacji.
2.
W lasach, dla których nie został sporządzony uproszczony plan urządzenia gospodarstwa leśnego lub nie została przeprowadzona inwentaryzacja, rozmiar wyrębu ustali się na podstawie stanu lasu i potrzeb gospodarczych posiadacza lasu.
3.
W lasach położonych na terenach górskich i podgórskich rozmiar wyrębów powinien być dostosowany do warunków, umożliwiających tym lasom spełnianie nie tylko zadań związanych z produkcją surowca drzewnego, lecz również zadań glebochronnych, wodochronnych, klimatycznych i estetyczno-krajobrazowych.
§  3.
1.
Zezwolenie na wyrąb drzew w lesie, którego łączna powierzchnia należąca do jednego posiadacza:
1)
nie przekracza 10 ha - wydaje na wniosek nadleśniczego prezydium gromadzkiej rady narodowej;
2)
jest większa niż 10 ha - wydaje na wniosek nadleśniczego właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej wydaje w trybie określonym w § 4 również zezwolenie na wyrąb w lasach określonych w ust. 1 pkt 2 w razie złożenia przez posiadacza lasu podania o zezwolenie na wyrąb drzew przeznaczonych na sprzęt gospodarski (dyszle, drabiny, materiał do oprawy narzędzi itp.). Ogólna masa drzew przeznaczonych do wyrębu na ten cel dla jednego posiadacza nie powinna przekraczać 2 m3 rocznie.
§  4.
1.
W celu uzyskania zezwolenia na wyrąb, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, posiadacz lasu powinien wnieść podanie do właściwego nadleśniczego przedsiębiorstwa lasów państwowych, który przesyła je do leśniczego w celu zbadania sprawy na gruncie oraz ustalenia ilości i gatunków drzew kwalifikujących się do wyrębu, jak również pomierzenia ich średnic wraz z korą na wysokości piersi oraz obliczenia masy grubizny bez kory.
2.
Wyznaczenie drzew do wyrębu następuje przez odbicie na nich znaku cechówki leśniczego oraz kolejnego numeru drzewa na szyi korzeniowej i na strzale na wysokości piersi. Numerację drzew prowadzi leśniczy w każdym roku kalendarzowym osobno, przy czym właściwą liczbę kolejną poprzedza się cyfrą zero dla odróżnienia drewna pozyskanego z lasów nie stanowiących własności Państwa od drewna pochodzącego z lasów państwowego gospodarstwa leśnego.
3.
Po wpisaniu na podaniu numerów drzew przeznaczonych do wyrębu i ich gatunków leśniczy mierzy średnicę tych drzew wraz z korą na wysokości piersi oraz ich wysokość, odnotowując na podaniu wyniki pomiarów oraz obliczoną na ich podstawie masę grubizny bez kory. Obliczenia masy grubizny należy dokonać na podstawie tablic miąższości drzew stojących Grundnera i Schwappacha, odliczając odpowiedni procent masy drzewnej na korę.
4.
Leśniczy podsumowuje na podaniu obliczenia masy drzew przeznaczonych do wyrębu, wykazuje na nim dane liczbowe dotyczące szacunkowego podziału tej masy na użytek i opał i przekazuje podanie nadleśniczemu do dalszego załatwienia.
5.
Nadleśniczy analizuje dane zawarte w podaniu, zamieszcza na nim swój wniosek co do zgodności zamierzonego wyrębu z zasadami racjonalnego gospodarstwa leśnego i przesyła to podanie do prezydium gromadzkiej rady narodowej w celu wydania decyzji.
6.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej wydaje zezwolenie na wyrąb w trzech egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje strona, drugi - nadleśniczy, a trzeci pozostaje w aktach prezydium gromadzkiej rady narodowej.
7.
Zezwolenie powinno zawierać również pouczenie posiadacza lasu o obowiązku zawiadomienia przez niego leśniczego o dokonaniu wyrębu drzew na podstawie zezwolenia.
8.
Leśniczy w ciągu miesiąca od daty zgłoszenia przez posiadacza lasu dokonanego wyrębu drzew przeprowadza oględziny na gruncie, sprawdza, czy zgodnie z udzielonym zezwoleniem wyrąbane zostały te drzewa, które wykazane są w zezwoleniu, i po ustaleniu zgodności wyrębu z uzyskanym zezwoleniem cechuje wyrąbane drzewo cechówką i odbija numeratorem numery wymienione w zezwoleniu na wyrąb, a więc te same, które były przy wyznaczaniu drzew do wyrębu wybite na szyi korzeniowej i na strzale na wysokości piersi.
9.
Czynności leśniczego określone w ust. 8, dotyczące cechowania i numerowania, nie mają zastosowania do drzew, których średnica wraz z korą na wysokości piersi jest mniejsza od 15 cm.
10.
Znak cechówki i kolejny numer leśniczy odbija na czole dłużycy oraz na przekroju pnia po ściętym drzewie. Dłużyce w czubie oznacza się tylko znakiem cechówki.
11.
W razie przecięcia przez posiadacza lasu wyrąbanej dłużycy na dwie lub więcej kłód leśniczy oznacza każdą kłodę tym samym numerem dopisując obok numeru litery a, b, c itd.
12.
Drzewo wyrąbane nie ulega pomiarowi, jak również nie dokonuje się żadnych poprawek i uzupełnień w wydanym przez prezydium gromadzkiej rady narodowej zezwoleniu.
13.
Cechowanie i numerowanie wyrąbanego drzewa leśniczy obowiązany jest przeprowadzić wyłącznie na terenie lasu posiadacza.
14.
Czynności leśniczego, wynikające na skutek wydawania zezwolenia na wyrąb drzewek choinkowych, powinny się ograniczyć wyłącznie do wyznaczenia na gruncie ilości tych drzewek.
§  5.
Przepisy § 4 mają odpowiednie zastosowanie również do lasów o powierzchni przekraczającej 10 ha do czasu zagospodarowania ich według uproszczonych planów urządzenia gospodarstwa leśnego, z tym że zezwolenie na wyrąb wydaje właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej (§ 3 ust. 1 pkt 2).
§  6.
1.
Posiadacze lasów o powierzchni przekraczającej 10 ha, zagospodarowanych według uproszczonego planu urządzenia gospodarstwa leśnego, w celu uzyskania zezwolenia na wyrąb drzew składają do właściwego nadleśniczego dwa egzemplarze wykazu drzew ponumerowanych, przeznaczonych do wyrębu.
2.
Jeden egzemplarz wykazu określonego w ust. 1 nadleśniczy przesyła do leśniczego, który sprawdza dane zawarte w tym wykazie na gruncie i po dokonaniu czynności związanych z cechowaniem, numerowaniem i obliczaniem masy drzew przeznaczonych do wyrębu zwraca wykaz nadleśniczemu. Do wymienionych czynności stosuje się odpowiednio przepisy § 4.
3.
Nadleśniczy po zaopiniowaniu danych sprawdzonych przez leśniczego przesyła obydwa egzemplarze wykazu do właściwego do spraw leśnictwa organu prezydium powiatowej rady narodowej w celu wydania decyzji.
4.
Właściwy do spraw leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej zamieszcza na obydwóch egzemplarzach wykazu adnotację o zezwoleniu na wyrąb z powołaniem się na datę i znak decyzji.
5.
Wykazy drzew przeznaczonych do wyrębu w lasach określonych w ust. 1, nie posiadających własnej fachowej administracji leśnej, sporządzają leśniczowie przedsiębiorstw lasów państwowych.
§  7.
Podania o zezwolenie na wyrąb (§ 4 i 5), jak również wykazy drzew przeznaczonych do wyrębu (§ 6), wniesione przez posiadaczy lasów do nadleśniczych przedsiębiorstw lasów państwowych, powinny być przez nich zaopiniowane w terminie jednego miesiąca.
§  8.
Zezwolenie na wyrąb traci swą moc po upływie wskazanego w nim terminu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.96.428

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie zasad i trybu wydawania zezwoleń na wyrąb drzew w lasach nie stanowiących własności Państwa i w niektórych lasach państwowych oraz tryb i sposób kontroli użytkowania tych lasów.
Data aktu: 17/12/1960
Data ogłoszenia: 30/12/1960
Data wejścia w życie: 30/12/1960