Branżowe warunki dostaw łożysk tocznych i ich części.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 8 listopada 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw łożysk tocznych i ich części.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie dostawy łożysk tocznych oraz ich części wykonuje Biuro Zbytu Łożysk Tocznych w Warszawie, zwane dalej "Biurem", przez centralę w Warszawie lub ekspozytury terenowe stosownie do przepisów § 2 i § 3.
2.
Wykaz ekspozytur Biura wraz z podaniem ich rejonowego zakresu działania zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Zamówienia na łożyska toczne objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia oraz na ich części należy składać:
1)
na cele produkcyjne - w centrali Biura w Warszawie w terminie 60 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa,
2)
na inne cele - w rejonowo właściwych ekspozyturach Biura w miarę powstania rzeczywistej potrzeby.
2.
Zamówienia na łożyska, o których mowa w ust. 1, należy składać w trzech egzemplarzach.
3.
W razie gdy użytkownik jest jedynym lub głównym odbiorcą określonego łożyska, Biuro może zażądać złożenia zamówienia na pełną ilość tych łożysk potrzebną do całorocznej produkcji.
§  3.
Zamówienia na łożyska nie objęte wykazem, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia, należy składać w centrali Biura w Warszawie, niezależnie od tego, czy są one przeznaczone do produkcji, czy do wymiany, przy czym:
1)
zamówienia na łożyska o oznaczeniu GPZ należy składać w terminie 180 dni przed początkiem roku, w którym ma nastąpić dostawa;
2)
zamówienia na łożyska o oznaczeniu ISO:
a)
o średnicy wewnętrznej większej niż łożyska wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia,
b)
o powiększonej dokładności wykonania,
c)
z innymi luzami promieniowymi niż normalne,
d)
z koszami innymi niż normalne

należy składać w terminie 180 dni przed początkiem roku dostawy, jeżeli dostawa ma nastąpić w I półroczu, lub na 150 dni przed początkiem II półrocza, jeżeli dostawa ma nastąpić w II półroczu;

3)
zamówienia na łożyska o innym oznaczeniu niż ISO i GPZ należy składać w miarę powstawania rzeczywistej potrzeby, a realizacja takich zamówień w razie uzyskania przez Biuro potwierdzenia dostaw z importu - nastąpi w terminie 180 dni od złożenia zamówienia.
§  4.
O przyjęciu zamówienia na łożyska toczne i ich części, złożonego w terminie, właściwa jednostka organizacyjna (§§ 1-3) zawiadomi odbiorcę nie później niż:
1)
na 20 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa - jeżeli chodzi o zamówienia, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
na 30 dni przed okresem dostawy - jeżeli chodzi o zamówienia, o których mowa w § 3.
§  5.
W sprawach warunków dostaw łożysk tocznych oraz ich części nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie ogólne warunki dostaw w obrocie krajowym.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 15 lipca 1957 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i warunków dostawy łożysk tocznych i części łożysk tocznych (Monitor Polski Nr 73, poz. 444).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ TERYTORIALNEGO ZASIĘGU EKSPOZYTUR BIURA ZBYTU ŁOŻYSK TOCZNYCH W WARSZAWIE,

ul. Krakowskie Przedmieście 47/51
Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych i jej adres Przyjmuje zamówienia odbiorców z terenu
1. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Warszawie, ul. Krochmalna 83a/85 m.st. Warszawy,
województwa warszawskiego,
" kieleckiego,
" lubelskiego,
" białostockiego,
" olsztyńskiego,
" gdańskiego.
2. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Poznaniu, pl. Wolności 17 m. Poznania,
województwa poznańskiego,
" koszalińskiego,
" szczecińskiego,
" zielonogórskiego.
3. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Łodzi, ul. Jaracza 84 województwa bydgoskiego,
m. Łodzi,
województwa łódzkiego.
4. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych we Wrocławiu, ul. Sokolnicza 34/36 m. Wrocławia,
województwa wrocławskiego,
" opolskiego.
5. Ekspozytura Biura Zbytu Łożysk Tocznych w Katowicach, ul. Francuska 50 województwa katowickiego,
m. Krakowa,
województwa krakowskiego,
" rzeszowskiego.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ ŁOŻYSK TOCZNYCH MAŁO- I ŚREDNIOGABARYTOWYCH W WYKONANIU NORMALNYM

Nr grupy materiałowej Nazwa i bliższe określenie Jednostka miary
1 Łożyska kulkowe jednorzędowe (zwykłe i skośne) o Ø wewnętrznej do 100 mm (także z blaszką zabezpieczającą "z" lub rowkiem "N") sztuka
2 Łożyska kulkowe dwurzędowe (wahliwe i skośne) o Ø wewnętrznej do 100 mm "
3 Łożyska kulkowe wzdłużne (jednokierunkowe i dwukierunkowe) o Ø wewnętrznej do 100 mm "
4 Łożyska walcowe jednorzędowe, dwurzędowe i igiełkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "
5 Łożyska baryłkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "
6 Łożyska stołkowe o Ø wewnętrznej do 100 mm "

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024