Szczegółowa organizacja, skład i zakres działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 213
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 1960 r.
w sprawie szczegółowej organizacji, składu i zakresu działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki (Dz. U. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych są terenowymi organami administracji państwowej w sprawach kultury fizycznej i turystyki.
§  2.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych współdziałają w zakresie swoich zadań z organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
§  3.
1.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych działają zgodnie z uchwałami i wytycznymi swojej rady narodowej i jej prezydium oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych działają zgodnie z uchwałami i wytycznymi swojej rady narodowej i jej prezydium oraz komitetów kultury fizycznej i turystyki wyższego stopnia.
§  4.
Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych współpracują z właściwymi komisjami rad narodowych.

II.

Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

§  5.
1.
Do zakresu działania komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zwanego dalej "wojewódzkim komitetem", należą na terenie województwa sprawy:
1)
ustalania kierunków i programów rozwoju kultury fizycznej i turystyki oraz opracowywania w tym zakresie perspektywicznych, wieloletnich i rocznych planów;
2)
koordynowania i kontrolowania realizacji zadań objętych tymi planami (pkt 1);
3)
urządzeń kultury fizycznej oraz zagospodarowania turystycznego województwa, a w szczególności:
a)
zagospodarowania rejonów i miejscowości turystyczno-wypoczynkowych oraz szlaków turystycznych,
b)
rozwoju i rozmieszczenia urządzeń kultury fizycznej oraz urządzeń zapewniających prawidłową obsługę turystyki,
c)
prawidłowej eksploatacji oraz należytego wykorzystania tych urządzeń;
4)
inwestycji w zakresie kultury fizycznej i turystyki, a w szczególności:
a)
koordynowania zamierzeń oraz planów inwestycyjnych terenowych organów państwowych, instytucji i organizacji,
b)
kontroli działalności inwestycyjnej instytucji i organizacji,
c)
popierania społecznej inicjatywy w dziedzinie inwestycji,
d)
realizacji inwestycji prowadzonych we własnym zakresie;
5)
koordynowania rozdziału środków finansowych z budżetu wojewódzkiej rady narodowej, przeznaczonych na cele kultury fizycznej i turystyki, jak również środków finansowych organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki;
6)
wytyczania kierunków działania, sprawy koordynacji, kontroli oraz nadzoru nad działalnością organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki, jak również innych organizacji społecznych w zakresie spraw kultury fizycznej i turystyki oraz związanej z tym działalności finansowej;
7)
badania i opiniowania celowości oraz rozmiarów działalności gospodarczej organizacji społecznych kultury fizycznej i turystyki;
8)
bieżącego koordynowania działalności w zakresie organizowania i obsługi turystyki, wykonywanej przez terenowe organy państwowe, instytucje i organizacje oraz osoby fizyczne;
9)
szkolenia oraz planowego wykorzystania kadr dla potrzeb kultury fizycznej i turystyki, jak również koordynowania szkolenia tych kadr, prowadzonego przez instytucje i organizacje;
10)
rozwijania działalności propagandowo-informacyjnej oraz wydawniczej w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki, jak również koordynowania w tym zakresie działalności terenowych organów państwowych, instytucji i organizacji;
11)
popierania rozwoju kultury fizycznej i turystyki we wszystkich ich formach oraz podnoszenia poziomu obsługi ruchu turystycznego;
12)
kontroli i nadzoru nad terenowymi instytucjami w zakresie kultury fizycznej i turystyki;
13)
nadzoru nad komitetami kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych, terenowymi przedsiębiorstwami obsługi ruchu turystycznego oraz podległymi instytucjami, w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami;
14)
wydawania w ramach uprawnień przepisów i decyzji oraz podejmowania innych czynności określonych przepisami szczególnymi.
2.
Zadaniami wojewódzkiego komitetu w zakresie turystyki objęte są wszystkie formy ruchów turystyczno-krajoznawczych i wypoczynkowych, indywidualnych, grupowych oraz masowych.
§  6.
Przedmiotem koordynacji wojewódzkiego komitetu są w szczególności opracowywane przez organy państwowe, instytucje i organizacje działające na terenie województwa:
1)
plany działalności programowej i finansowej w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki;
2)
zamierzenia w zakresie wykorzystania bazy turystycznej, w tym sieci urządzeń noclegowych;
3)
wytyczne dotyczące planów produkcji i zaopatrzenia w sprzęt sportowy i turystyczny;
4)
plany innych, należących do właściwości komitetu, usług i urządzeń dla potrzeb turystyki;
5)
plany zagospodarowania turystycznego obejmujące regiony i miejscowości turystyczno-wypoczynkowe oraz plany inwestycyjne w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki.
§  7.
1.
Wojewódzki komitet składa się z:
1)
przewodniczącego;
2)
2 zastępców przewodniczącego oraz
3)
członków w liczbie od 20 do 35 osób.
2.
Przewodniczącego wojewódzkiego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej za uprzednią zgodą Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
3.
Zastępców przewodniczącego wojewódzkiego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
4.
Członków wojewódzkiego komitetu powołuje i odwołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
5.
Na członków wojewódzkiego komitetu są powoływani:
1)
przedstawiciele zainteresowanych wydziałów prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz wojewódzkiej komisji związków zawodowych i wojewódzkiego związku spółdzielczości pracy;
2)
przedstawiciele instytucji, działacze ruchu młodzieżowego i organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki.
§  8.
Wojewódzki komitet podejmuje uchwały w zakresie swej właściwości. W szczególności powzięcia uchwały wojewódzkiego komitetu wymaga:
1)
ustalanie wytycznych w sprawie podstawowych kierunków oraz planów rozwoju kultury fizycznej i turystyki;
2)
zatwierdzanie projektów planu gospodarczego i budżetu wojewódzkiego komitetu;
3)
ustalanie wytycznych w zakresie koordynacji działalności terenowych organów państwowych, instytucji oraz organizacji w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki;
4)
ustalanie regulaminu obrad wojewódzkiego komitetu oraz jego prezydium.
§  9.
1.
Wojewódzki komitet może wyłonić ze swego grona podkomitet do spraw kultury fizycznej oraz podkomitet do spraw turystyki.
2.
W skład podkomitetów, o których mowa w ust. 1, wchodzą: przewodniczący wojewódzkiego komitetu, jego zastępcy oraz członkowie wojewódzkiego komitetu zainteresowani sprawami kultury fizycznej lub turystyki, wyznaczeni przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego komitetu.
§  10.
Uchwały wojewódzkiego komitetu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Posiedzenia wojewódzkiego komitetu zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż 2 razy w roku.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia wojewódzkiego komitetu zwołuje przewodniczący na wniosek co najmniej 1/3 członków wojewódzkiego komitetu, w terminie miesięcznym od zgłoszenia wniosku.
§  12.
1.
Prezydium wojewódzkiego komitetu tworzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego oraz 5-9 członków wojewódzkiego komitetu wyznaczonych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek przewodniczącego.
2.
Prezydium wojewódzkiego komitetu wykonuje w okresie między posiedzeniami jego uprawnienia, w szczególności podejmuje uchwały w sprawach nie zastrzeżonych do decyzji wojewódzkiego komitetu.
§  13.
Przewodniczący wojewódzkiego komitetu:
1)
kieruje pracami wojewódzkiego komitetu i jego prezydium;
2)
reprezentuje wojewódzki komitet na zewnątrz;
3)
kieruje działalnością aparatu wykonawczego wojewódzkiego komitetu;
4)
pełni nadzór oraz wykonuje kontrolę działalności podległych jednostek;
5)
wydaje zarządzenia, wytyczne i instrukcje oraz decyzje administracyjne w sprawach należących do właściwości wojewódzkiego komitetu.
§  14.
W razie wyłonienia przez wojewódzki komitet podkomitetów, do tych podkomitetów stosuje się odpowiednio przepisy §§ 10 i 11 ust. 1 oraz § 13 pkt 1.

III.

Komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów powiatowych rad narodowych.

§  15.
Do zakresu działania komitetu kultury fizycznej i turystyki prezydium powiatowej rady narodowej, zwanego dalej "powiatowym komitetem", stosuje się na terenie ich działania odpowiednio przepisy § 6.
§  16.
1.
Powiatowy komitet składa się z:
1)
przewodniczącego;
2) 1
dwóch zastępców przewodniczącego;
3)
członków w liczbie od 7 do 15 osób.
2.
Przewodniczącego powiatowego komitetu powołuje, awansuje i odwołuje prezydium powiatowej rady narodowej za uprzednią zgodą przewodniczącego właściwego wojewódzkiego komitetu.
3.
Zastępcę przewodniczącego i członków powiatowego komitetu powołuje i odwołuje prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek przewodniczącego powiatowego komitetu.
4.
Na członków powiatowego komitetu są powoływani:
1)
przedstawiciele zainteresowanych wydziałów prezydium powiatowej rady narodowej;
2)
przedstawiciele instytucji, działacze ruchu młodzieżowego oraz organizacji zajmujących się działalnością w dziedzinie kultury fizycznej lub turystyki.
§  17.
Powiatowy komitet podejmuje uchwały w zakresie swej właściwości. W szczególności powzięcia uchwały powiatowego komitetu wymaga:
1)
ustalenie wytycznych w sprawie podstawowych kierunków programów oraz planów rozwoju kultury fizycznej i turystyki;
2)
zatwierdzanie projektów planu gospodarczego i budżetu powiatowego komitetu;
3)
ustalenie wytycznych w zakresie koordynacji działalności terenowych organów państwowych, instytucji oraz organizacji w sprawach kultury fizycznej i turystyki;
4)
ustalenie regulaminu obrad powiatowego komitetu.
§  18.
Uchwały powiatowego komitetu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  19.
1.
Posiedzenia powiatowego komitetu zwołuje przewodniczący komitetu w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
2.
Nadzwyczajne posiedzenia powiatowego komitetu zwołuje przewodniczący na wniosek co najmniej 1/2 członków powiatowego komitetu, w terminie miesięcznym od zgłoszenia wniosku.
§  19a. 2
1.
W powiatach, posiadających duże walory turystyczno-wypoczynkowe lub osiągnięcia w rozwoju kultury fizycznej, prezydium powiatowej rady narodowej może powołać prezydium powiatowego komitetu.
2.
W razie powołania prezydium powiatowy komitet powinien składać się co najmniej z 11 członków.
3.
Prezydium powiatowego komitetu w liczbie 5 osób tworzą przewodniczący, zastępcy przewodniczącego oraz członkowie powiatowego komitetu, wyznaczeni przez prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek przewodniczącego powiatowego komitetu.
4.
Prezydium powiatowego komitetu wykonuje w okresie między posiedzeniami jego uprawnienia, w szczególności podejmuje uchwały w sprawach nie zastrzeżonych do decyzji powiatowego komitetu.
§  20.
Przewodniczący powiatowego komitetu:
1) 3
kieruje pracami powiatowego komitetu oraz jego organów;
2) 4
reprezentuje powiatowy komitet na zewnątrz oraz wykonuje, jeżeli nie zostało powołane prezydium, uprawnienia określone w § 19a ust. 4,
3)
kieruje działalnością aparatu wykonawczego powiatowego komitetu;
4)
pełni nadzór oraz wykonuje kontrolę działalności podległych jednostek;
5)
wydaje zarządzenia, wytyczne i instrukcje oraz decyzje administracyjne w sprawach należących do właściwości powiatowego komitetu.

IV.

Społeczne gromadzkie komitety kultury fizycznej i turystyki. 5

§  20a.
1.
W gromadach, posiadających duże walory turystyczno-wypoczynkowe lub osiągnięcia w rozwoju kultury fizycznej, prezydium gromadzkiej rady narodowej może powołać społeczny gromadzki komitet kultury fizycznej i turystyki, zwany w dalszym ciągu "gromadzkim komitetem".
2.
Gromadzki komitet wykonuje zadania zlecone przez prezydium gromadzkiej rady narodowej oraz jest jego organem doradczym i opiniodawczym w sprawach kultury fizycznej i turystyki.
3.
Organizację, skład i zakres działania gromadzkich komitetów ustalają prezydia właściwych gromadzkich rad narodowych zgodnie z wytycznymi Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
4.
Do gromadzkich komitetów stosuje się odpowiednio przepisy § 2, § 3 ust. 2 i § 4.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych osiedli oraz miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.

V.

Przepisy końcowe. 6

§  21. 7
Wytyczne w sprawie zwoływania posiedzeń, obradowania oraz podejmowania i wykonywania uchwał przez wojewódzkie i powiatowe komitety, podkomitety oraz ich prezydia ustali Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  22.
1.
Wojewódzkie i powiatowe komitety mogą powoływać komisje dla poszczególnych dziedzin swej działalności.
2.
Komisje są w zakresie swej działalności organami doradczymi komitetów, przez które zostały powołane.
3.
Zakres działania, skład oraz organizację wewnętrzną i tryb pracy komisji określają regulaminy uchwalone przez właściwe komitety.
§  23.
W przedmiocie form nadzoru komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych nad instytucjami i organizacjami działającymi w zakresie kultury fizycznej i turystyki na ich terenie mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz form nadzoru w zakresie kultury fizycznej i turystyki nad instytucjami i organizacjami (Dz. U. Nr 38, poz. 224).
§  24.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem mają zastosowanie do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych przepisy dotyczące wydziałów prezydiów rad narodowych.
§  25.
Przepisy zarządzenia dotyczące wojewódzkich komitetów stosuje się odpowiednio do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, a dotyczące powiatowych komitetów - do komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty (dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw).
§  26.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 16 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
2 § 19a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
3 § 20 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
4 § 20 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
5 Rozdział IV dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
6 Rozdział V według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.
7 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 33 z dnia 16 czerwca 1967 r. (M.P.67.36.167) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.82.372

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowa organizacja, skład i zakres działania komitetów kultury fizycznej i turystyki prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 31/10/1960
Data ogłoszenia: 07/11/1960
Data wejścia w życie: 07/11/1960