Przekazanie dalszych zadań gospodarczych radom narodowym oraz rozszerzenie ich uprawnień.

UCHWAŁA Nr 469
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 grudnia 1959 r.
w sprawie przekazania dalszych zadań gospodarczych radom narodowym oraz rozszerzenia ich uprawnień.

W celu rozszerzenia uprawnień rad narodowych i ich prezydiów na podstawie art. 15, 20 i 67 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) Rada Ministrów, za zgodą Rady Państwa, uchwala następujące wytyczne:

I.

Postanowienia dotyczące przekazania niektórych przedsiębiorstw i zakładów zarządzanych centralnie.

§  1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przekaże, a prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych przejmą z dniem 1 kwietnia 1960 r. zakłady wymienione w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu przekaże, a prezydia wojewódzkich rad narodowych przejmą z dniem 1 kwietnia 1960 r. zakłady przemysłu spożywczego, wymienione w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu przedłoży w terminie do dnia 31 stycznia 1960 r. Radzie Ministrów w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości wnioski w sprawie organizacji terenowego przemysłu spożywczego.
§  3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przekaże, a prezydia wojewódzkich rad narodowych przejmą z dniem 1 kwietnia 1960 r. zakłady przemysłu wikliniarsko-trzciniarskiego oraz przedsiębiorstwa przemysłu materiałów biurowych.
§  4.
Minister Przemysłu Chemicznego przekaże, a prezydia wojewódzkich rad narodowych przejmą zakłady wymienione w załączniku nr 3 w terminach określonych w tym załączniku, z tym że zaopatrzenie i zbyt tych zakładów będą dokonywane na dotychczasowych zasadach.
§  5.
Minister Przemysłu Lekkiego przekaże, a prezydia wojewódzkich rad narodowych przejmą z dniem 1 kwietnia 1960 r. zakłady wymienione w załączniku nr 4, z tym że przekazanie zakładów znajdujących się w rozbudowie może nastąpić po jej zakończeniu.
§  6.
Minister Przemysłu Ciężkiego przekaże, a prezydia wojewódzkich rad narodowych przejmą z dniem 1 kwietnia 1960 r. zakłady wymienione w załączniku nr 5.
§  7. 1
(skreślony).
§  8.
1.
Minister Finansów opracuje projekt przepisów w sprawie przekazania do budżetu rad narodowych części dochodu przedsiębiorstw następujących branż:
1)
przemysłu owocowo-warzywnego,
2)
przemysłu cukierniczego,
3)
przemysłu koncentratów spożywczych,
4)
przemysłu dziewiarskiego i pończoszniczego.
2.
Jednocześnie Minister Finansów podda rewizji wysokość podatku obrotowego w branżach, o których mowa w ust. 1, w tym kierunku, aby umożliwić przedsiębiorstwom planowo deficytowym osiągnięcie rentowności.
§  9.
Profil produkcyjny przekazywanych zakładów nie może ulec zmianie bez zgody właściwego ministra.
§  10.
Plany krajowych związków spółdzielczych pracy powinny być opracowane według podziału na województwa i przedstawiane do zaopiniowania prezydiom wojewódzkich rad narodowych, które przeprowadzają koordynację całego planu drobnej wytwórczości na danym terenie.
§  11.
1.
Właściwi ministrowie przedstawią Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 marca 1960 r. w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości wnioski w sprawach uprawnień właściwych ministrów i zjednoczeń (central) w zakresie koordynacji działalności danej branży (przemysłu kluczowego i terenowego) jako całości.
2.
W razie przekazania prezydiom rad narodowych niektórych przedsiębiorstw danej branży właściwe zjednoczenia przemysłu kluczowego są uprawnione i obowiązane do koordynacji - w miarę potrzeby - zbytu artykułów na cele zaopatrzenia ogólnokrajowego bądź międzywojewódzkiego, planowania dostaw eksportowych w porozumieniu z centralami handlu zagranicznego oraz do udzielania pomocy technicznej i organizacyjnej przekazanym przedsiębiorstwom.
3.
W celu zapewnienia wykonania zadań w zakresie zaopatrzenia o znaczeniu ogólnokrajowym oraz dostaw eksportowych, zobowiązuje się właściwe branżowo zjednoczenia do uwzględnienia w 1960 r. w swoich rozdzielnikach materiałów i artykułów technicznych centralnie rozdzielanych lub importowanych - potrzeb przedsiębiorstw (zakładów) przekazywanych radom narodowym, na zasadach dotychczasowych.
§  12.
1.
Działalność przedsiębiorstw i zakładów, o których mowa w niniejszej uchwale, obejmuje się z dniem przekazania prezydiom rad narodowych planami i budżetami terenowymi.
2.
Przekazanie następuje wraz ze środkami finansowymi, funduszami inwestycyjnymi i innymi oraz przyznanym zaopatrzeniem.

II.

Postanowienia dotyczące przekazania niektórych zadań prezydiom rad narodowych oraz pomiędzy prezydiami rad narodowych.

Sprawy rolnictwa.

§  13.
1.
Minister Rolnictwa upoważni wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych lub opracuje projekty przepisów upoważniające te wydziały do:
1)
zatwierdzania rozrachunków z ustępującymi użytkownikami Państwowego Funduszu Ziemi, o ile wysokość kwoty przypadającej do rozliczenia nie przekracza 5.000 zł;
2)
wydzierżawiania obiektów przemysłowych i kopalń stanowiących własność Państwowego Funduszu Ziemi;
3)
udzielania kredytów umarzalnych na zakup rozpłodników;
4)
dysponowania środkami finansowymi na premiowanie hodowców.
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych przekażą prezydiom gromadzkich rad narodowych uprawnienia do:
1)
dysponowania materiałami budowlanymi na potrzeby remontów i budownictwa indywidualnego;
2)
przyznawania nagród przodownikom ochrony roślin.

Sprawy leśnictwa.

§  14.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa upoważni:
1)
wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do wydawania zezwoleń na zalesienie użytków rolnych słabej jakości o obszarze przekraczającym 3 ha;
2)
wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych do wydawania zezwoleń na zalesienie użytków rolnych słabej jakości o obszarze nie przekraczającym 3 ha.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wyda instrukcję, określającą obowiązki organów państwowego gospodarstwa leśnego w zakresie koordynacji działalności tych organów z działalnością prezydiów wojewódzkich rad narodowych, w szczególności w zakresie koordynacji robót melioracyjnych.
3.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami upoważni wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych do zatwierdzania planów urządzenia gospodarstwa leśnego w tych lasach państwowych, wyłączonych spod zarządu Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, których obszar nie przekracza 200 ha. Nie dotyczy to lasów, pozostających pod zarządem Ministra Obrony Narodowej.
4.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do dokonywania podziału zadań w zakresie wywozu drewna z lasów państwowych pomiędzy poszczególne kategorie przewoźników.
5.
Upoważnia się prezydia powiatowych rad narodowych do ustalania cen za usługi związane z wywózką drewna z lasów państwowych w ramach wytycznych Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Sprawy gospodarki komunalnej.

§  15.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych przekażą sukcesywnie prezydiom gromadzkich (miejskich w miastach nie stanowiących powiatów, osiedli) rad narodowych wszystkie zadania w zakresie utrzymania urządzeń komunalnych, znajdujących się na terenie gromad, miast nie stanowiących powiatów i osiedli, a także w miarę możliwości inwestycji w tym zakresie. Przekazywanie tych zadań powinno nastąpić przy zachowaniu następujących zasad:
1)
przekazywanie powinno odbywać się stopniowo w zależności od przygotowania poszczególnych prezydiów rad narodowych do przejęcia danych zadań;
2)
w pierwszej kolejności należy przekazywać - na wniosek prezydiów właściwych rad narodowych - zadania prezydiom miejskich (osiedli) rad narodowych oraz tym prezydiom gromadzkich rad narodowych, na których obszarze działania istnieją urządzenia komunalne;
3)
zadania inwestycyjne należy w zasadzie przekazywać po przekazaniu zadań w zakresie utrzymywania urządzeń, o ile prezydium miejskiej (gromadzkiej, osiedla) rady narodowej właściwie wykonuje zadania w zakresie utrzymywania urządzeń komunalnych;
4)
prace nad przekazaniem zadań w zakresie utrzymywania urządzeń komunalnych należy zakończyć do dnia 31 grudnia 1962 r.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej przekaże prezydiom rad narodowych sprawy inwestycji oświetleniowych w miastach.
3.
Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej oraz prezydiami właściwych rad narodowych przekaże do dnia 31 grudnia 1960 r. gazownie, które mają być wydzielone z centralnego systemu gazyfikacyjnego kraju, oraz sieci gazowe w miastach, zasilane z gazociągów dalekosiężnych.

Sprawy architektury.

§  16.
1.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury opracuje projekt przepisów, upoważniających prezydia gromadzkich rad narodowych do przyjmowania zgłoszeń obiektów, wymienionych w art. 335 prawa budowlanego, jak również do wstrzymywania robót budowlanych wykonywanych bez pozwolenia budowlanego lub niezgodnie z takim pozwoleniem.
2.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury opracuje projekt przepisów w sprawie powołania instruktorów budownictwa wiejskiego.
3.
Zobowiązuje się prezydia miejskich rad narodowych do opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego tych miast.
4.
Upoważnia się organy architektury prezydiów powiatowych rad narodowych do wydawania lokalizacji szczegółowej na podstawie wytycznych Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury dla obiektów budownictwa mieszkalnego i ogólnego o wartości do 3.000.000 zł, a dla obiektów przemysłowych - do 1.000.000 zł.
5.
Organy architektury prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą zastrzec do swej decyzji lokalizację szczegółową poszczególnych obiektów, o których mowa w ust. 4.

Sprawy oświaty.

§  17.
1.
Minister Oświaty opracuje do dnia 31 stycznia 1960 r. projekt przepisów określających, które ze szkół zawodowych jemu podległych, objęte dotychczas budżetem centralnym, objęte zostaną budżetem terenowym i od jakiego terminu.
2.
Minister Oświaty opracuje do dnia 31 stycznia 1960 r. projekt przepisów przewidujących sukcesywne przekazywanie prezydiom powiatowych rad narodowych w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie uchwały spraw budownictwa szkolnego dla szkół objętych budżetami powiatowymi.
3.
Minister Oświaty zobowiąże inspektoraty oświaty do przekazania prezydiom gromadzkich rad narodowych kredytów na zakup sprzętu i pomocy naukowych dla szkół i przedszkoli wiejskich.
4.
Normatywy zaopatrzenia szkół w pomoce naukowe ustala, w ramach swej właściwości, Minister Oświaty.

Sprawy kultury.

§  18.
Zobowiązuje się prezydia powiatowych rad narodowych do przekazania prezydiom gromadzkich rad narodowych spraw remontu świetlic i placówek kulturalno-oświatowych oraz opieki nad zabytkami i parkami zabytkowymi.

Sprawy kultury fizycznej.

§  19.
1.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej upoważni wojewódzkie komitety kultury fizycznej do zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej obiektów sportowych i ich remontów do wartości 1.500 tys. zł, zobowiązując jednocześnie do nadzoru nad ich wykonawstwem.
2.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do objęcia w ciągu 1960 r. ewidencją obiektów i urządzeń sportowych celem zapewnienia należytego ich wykorzystania i konserwacji. Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej wyda wytyczne w sprawie zasad użytkowania i konserwacji tych obiektów i urządzeń.
3.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do sukcesywnego przekazywania - w ramach posiadanych uprawnień - prezydiom powiatowych rad narodowych:
1)
spraw inwestycji i remontów obiektów sportowych;
2)
prawa udzielania dotacji lokalnym stowarzyszeniom i organizacjom społecznym, realizującym zadania w dziedzinie kultury fizycznej.
4.
Zobowiązuje się prezydia powiatowych rad narodowych do sukcesywnego przekazywania - w ramach posiadanych uprawnień - prezydiom gromadzkich rad narodowych:
1)
administracji obiektów sportowych wybudowanych przy pomocy środków państwowych, a położonych na obszarze gromad;
2)
spraw konserwacji, eksploatacji i remontów obiektów sportowych, o których mowa w pkt 1.

Sprawy rent i zatrudnienia.

§  20.
1.
Minister Pracy i Opieki Społecznej opracuje projekt przepisów w sprawie przekazania wydziałom zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów powiatowych rad narodowych wymiaru rent. Przekazanie nastąpi w ciągu 1960 r. Minister Pracy i Opieki Społecznej na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych może w uzasadnionych przypadkach postanowić, że na obszarze poszczególnych województw lub ich części przekazanie nastąpi w ciągu 1961 r.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej upoważni wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych do decydowania w sprawach umarzania należności, przypadających od rencistów z tytułu nadpłat rent, o ile wysokość umarzanej kwoty nie przekracza 3.000 zł.

Sprawy finansowe.

§  21.
Minister Finansów opracuje projekt przepisów w sprawie przekazania organom gromadzkich rad narodowych niektórych czynności związanych z wymiarem podatku gruntowego począwszy od dnia 1 stycznia 1961 r.

III.

Postanowienia w sprawie uprawnień rad narodowych w zakresie przekazywania swych zadań radom narodowym niższego stopnia.

§  22.
1.
Wojewódzkie rady narodowe mogą przekazywać niektóre swoje zadania określone w art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz w niniejszej uchwale powiatowym radom narodowym i radom narodowym miast stanowiących powiaty miejskie, z wyjątkiem spraw wymienionych w art. 14 ust. 3 pkt 3 i 5 tej ustawy. Przekazanie zadań o zasięgu wojewódzkim może nastąpić po porozumieniu z właściwym ministrem.
2.
Przekazanie zadań w dziedzinie przemysłu terenowego nie może naruszyć zasad organizacji tego przemysłu ustalonych w drodze wytycznych Rady Ministrów. Prezydia wojewódzkich rad narodowych opracują w terminie do dnia 31 marca 1960 r. programy stopniowego przekazywania przedsiębiorstw przemysłu terenowego oraz przemysłu terenowego materiałów budowlanych prezydiom rad narodowych niższego stopnia opierając się na wytycznych, o których mowa w § 4 ust. 1 uchwały nr 610 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1958 r. w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1959 r. Nr 3, poz. 9), oraz wykazach, o których mowa w § 2 uchwały nr 533 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1958 r. w sprawie organizacji państwowego przemysłu terenowego materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 3, poz. 13).
§  23.
Przekazanie zadań (§ 22) następuje po wyrażeniu zgody przez powiatową radę narodową na przejęcie zadań, po uzgodnieniu wysokości środków finansowych i etatów, które powinny ulec równocześnie przekazaniu w związku z nowymi zadaniami i po zapewnieniu zaopatrzenia materiałowego.
§  24.
Przy przekazywaniu zadań (§ 22) należy przestrzegać następujących zasad:
1)
uchwała o przekazaniu zadań powinna, w miarę możności, dotyczyć wszystkich zainteresowanych powiatowych rad narodowych w obrębie województwa;
2)
przekazywanie zadań poszczególnym powiatowym radom narodowym może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach;
3)
jeśli przekazywanie zadań powoduje konieczność reorganizacji wydziałów prezydium, reorganizacja powinna być dokonana równocześnie z przekazaniem zadań;
4)
przekazanie powinno nastąpić z dniem 1 stycznia danego roku.
§  25.
W razie przekazania powiatowej radzie narodowej spraw przedsiębiorstw, zakładów lub instytucji, prowadzących działalność gospodarczą bądź usługową o zasięgu szerszym niż powiatowy, wojewódzka rada narodowa zobowiąże powiatową radę narodową do ścisłego współdziałania z innymi zainteresowanymi powiatowymi radami narodowymi w zakresie wykorzystania działalności przedsiębiorstwa (zakładu, instytucji), określając szczegółowe zasady i tryb tej współpracy.
§  26.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przeanalizują i uzgodnią z prezydiami rad narodowych niższych stopni, które zadania powinny być przekazane radom narodowym niższych stopni, oraz zgłoszą na najbliższej lub następnej sesji rady narodowej projekt uchwały.
2.
Przy opracowaniu projektu uchwały należy również rozważyć, które ze spraw, wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych, a przekazane przed dniem wejścia w życie tej ustawy powiatowym radom narodowym, pozostają w ich zakresie działania.
§  27.
Uchwały wojewódzkich rad narodowych w sprawie przekazania zadań podlegają ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
§  28.
1.
Powiatowe rady narodowe mogą przekazywać niektóre swoje zadania, określone w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych, radom narodowym niższego stopnia. Przekazanie następuje za zgodą wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W sprawach przekazywania zadań przez powiatowe rady narodowe stosuje się odpowiednio przepisy §§ 23-26 ust. 1 oraz § 27.

IV.

Przepisy wspólne i końcowe.

§  29.
1.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do opracowania w terminie do dnia 31 stycznia 1960 r. w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wniosków w sprawie sposobów i środków zapewniających prezydiom rad narodowych dobór odpowiednich kadr, koniecznych do prowadzenia zadań określonych w niniejszej uchwale.
2.
We wnioskach, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności zapewnić przejście odpowiednich kadr do prezydiów rad narodowych jednocześnie z przekazywaniem tym prezydiom przedsiębiorstw, jednostek i zadań, określonych w niniejszej uchwale.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych zapewnią prezydiom rad narodowych niższych stopni niezbędne warunki dla doboru właściwych kadr organów administracji tych prezydiów.
§  30.
Minister Finansów i Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wydadzą lub przedstawią Radzie Ministrów w terminie do dnia 31 marca 1960 r. akty prawne w zakresie planowania, finansów i zaopatrzenia niezbędne dla wprowadzenia w życie przepisów niniejszej uchwały.
§  31.
1.
Właściwi ministrowie złożą Prezesowi Rady Ministrów w ciągu 1960 r. w terminach kwartalnych sprawozdania z wykonania przepisów niniejszej uchwały.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych złożą w tych samych terminach Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania z wykonania przepisów niniejszej uchwały w części dotyczącej prezydiów rad narodowych.
§  32.
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1)
wojewódzkich radach narodowych i ich prezydiach, należy przez to rozumieć również rady narodowe miast wyłączonych z województw i ich prezydia;
2)
powiatowych radach narodowych i ich prezydiach, należy przez to rozumieć również rady narodowe miast stanowiących powiaty i ich prezydia;
3)
gromadzkich radach narodowych i ich prezydiach, należy przez to rozumieć również rady narodowe i ich prezydia nie wymienione w pkt 1 i 2.
§  33.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

WYKAZ ZAKŁADÓW PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH PRZEKAZYWANYCH RADOM NARODOWYM

Nazwa zakładu Nazwa przedsiębiorstwa
1. Kaflarnia Jelenia Góra Jeleniogórskie Zakłady Ceramiki Budowlanej
2. Cegielnia Kunice Legnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej
3. " Pawice I Legnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej
4. " Pawice II Legnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej
5. " Pogolewo Duże Pogolewskie Zakłady Ceramiki Budowlanej
6. " Pogolewo Małe Pogolewskie Zakłady Ceramiki Budowlanej
7. " Ścinawka Średnia Ścinawskie Zakłady Ceramiki Budowlanej
8. " Czacz Kościańskie Zakłady Ceramiki Budowlanej
9. Olszyna Lubańska Zakłady Produkcji Części Zamiennych Maszyn Budowlanych Nr 6
10. Oława Oławskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
11. Łom Piaskowca Wartowice Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego
12. " Czaple Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego
13. " Płakowice Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego
14. " Piaskowca Jerzmanice Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego
15. " Zbylutów Bolesławieckie Zakłady Kamienia Budowlanego
16. " Serpentynu Jordanów Piławskie Zakłady Kamienia Budowlanego
17. " Marmuru Przeworno Piławskie Zakłady Kamienia Budowlanego
18. Zakład Obróbczy Kamienia Kalisz Wrocławskie Zakłady Kamienia Budowlanego
19. Cegielnia Wapienno-Piaskowa Stare Kurowo Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
20. " Wałcz Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
21. " Wieleń Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
22. " Łobez Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
23. " Sowno Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
24. " Barlinek Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
25. " Lipki Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
26. " Radosław Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
27. " Trąbki Szczecińskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
28. " Wapienno-Piaskowa Szlachta Bydgoskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
29. " Kiełpino Bydgoskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
30. " Skarszewy Bydgoskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
31. " Buczek Mały Bydgoskie Zakłady Wapienno-Piaskowe
32. Stacja Przemiału Gruzu Ceglanego Głogów Poznańskie Zakłady "Pozbet"
33. Stacja Przemiału Gruzu Ceglanego Gubin Poznańskie Zakłady "Pozbet"
34. Wytwórnia Betonów i Kruszyw Śrem Poznańskie Zakłady "Pozbet"
35. Wytwórnia Betonów i Kruszyw Piaski k.Gostynia Poznańskie Zakłady "Pozbet"
36. Wytwórnia Betonów i Kruszyw Gniezno Poznańskie Zakłady "Pozbet"
37. Wytwórnia Betonów i Kruszyw Lewice Poznańskie Zakłady "Pozbet"
38. Eksploatacja Kruszywa Sitkówka Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa
39. Eksploatacja Kruszywa Mogiła Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa
40. Eksploatacja Kruszywa Zwierzyniec Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa
41. Wapiennik Flora Rudnickie Zakłady Przemysłu Wapienniczego

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

WYKAZ ZAKŁADÓW PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO PRZEKAZYWANYCH RADOM NARODOWYM

1. Zakłady przemysłu mięsnego:

Rzeźnie w: Dębie,

Kwidzynie,

Lesznie,

Starogardzie Gdańskim,

Strzelcach Opolskich,

Środzie,

Tomaszowie Mazowieckim,

Zgierzu,

Żywcu.

Przetwórnia w Tomaszowie Mazowieckim.

Zakłady mięsne: Przetwórnie "Żubr" w Warszawie jako nieruchomość, po uruchomieniu Zakładów Mięsnych "Służewiec".

Przetwórnia "Wędliniarz" w Łodzi - po zakończeniu inwestycji Zakładów Mięsnych w Łodzi.

2. Zakłady przemysłu koncentratów spożywczych:

Wytwórnia makaronu: Zakład w Kaliszu,

Przedsiębiorstwo w Świętochłowicach.

3. Zakłady przemysłu owocowo-warzywnego:

Przetwórnia w Strzelinie.

4. Zakłady przemysłu piwowarsko-słodowniczego:

Browary w: Grodzisku Wielkopolskim,

Nowej Soli (po zakończeniu rozbudowy),

Skierniewicach,

Szczecinku,

Witnicy,

Żarach.

Słodownie i Hurtownie Piwa w Wolsztynie i Śmiglu.

Hurtownie Piwa w Gliwicach i Krakowie.

Zakłady Piwowarsko-Słodownicze w Ciechanowie i Suwałkach.

5. Przedsiębiorstwa przemysłu cukierniczego:

Fabryka Cukrów "Optima" w Łodzi.

Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak" w Raciborzu.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

WYKAZ ZAKŁADÓW PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO PRZEKAZYWANYCH RADOM NARODOWYM

1. Fabryka Kosmetyków "Viola" w Gliwicach - z dniem 1 kwietnia 1960 r.

2. Szczecińska Wytwórnia Farb i Lakierów w Szczecinie - z dniem 1 stycznia 1961 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

WYKAZ ZAKŁADÓW PRZEMYSŁU LEKKIEGO PRZEKAZYWANYCH RADOM NARODOWYM

1. Zakład Wyrobów Rymarskich w Pomorskich Zakładach Przemysłu Skórzanego,

2. Poznańskie Zakłady Wyrobów Rymarskich,

3. Zakład Wyrobów Rymarskich w Łódzkich Zakładach Przemysłu Skórzanego,

4. Zakład Wyrobów Rymarskich w Lubelskich Zakładach Przemysłu Skórzanego,

5. Wołowskie Zakłady Przemysłu Guzikarsko-Galanteryjnego,

6. Fabryka Galanterii Metalowej "Pogamet",

7. Zakłady Galanteryjne "Polimer",

8. Tarnowska Wytwórnia Waliz,

9. Zgorzelecka Wytwórnia Waliz,

10. Zakład B w Bielskich Zakładach Wyrobów Filcowych,

11. Zakłady Wyrobów Filcowych im. Hanki Sawickiej,

12. Zakład B w Dębowskich Zakładach Przemysłu Filcowego,

13. Tomaszowskie Zakłady Wyrobów Filcowych,

14. Brzezińskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

15. Leszneńskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

16. Myśliborskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

17. Ostrowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

18. Sosnowieckie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

19. Średzkie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

20. Wejherowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

21. Mszczonowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego,

22. Łódzkie Zakłady Produkcji Kołder.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5.

WYKAZ ZAKŁADÓW PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO PRZEKAZYWANYCH RADOM NARODOWYM

1. Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego we Wschowie,

2. Zakłady Elektrotechniczne Aparatury Morskiej w Nowcu,

3. Zakłady Sprzętu Rolniczego w Wałbrzychu,

4. Fabryka Sprzętu Okrętowego w Reczu.

1 § 7 skreślony przez § 3 uchwały nr 314 z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie zmiany podporządkowania przedsiębiorstw zaopatrzenia szkół "Cezas" (M.P.72.56.298) z dniem 28 grudnia 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024