Bilanse materiałowe i rozdzielnictwo.

UCHWAŁA Nr 262
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lipca 1960 r.
w sprawie bilansów materiałowych i rozdzielnictwa.

W związku z § 1 pkt 13, 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Bilanse materiałowe oraz wnioski co do zmian tych bilansów, jak również wnioski co do sposobu wykorzystania rezerw bilansowych oraz nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu zatwierdzają w zakresie artykułów:
1)
wymienionych w załączniku nr 1 - Rada Ministrów, a w przypadkach określonych w ust. 2 - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
wymienionych w załączniku nr 2 - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
pozostałych artykułów - właściwi ministrowie.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zatwierdza wnioski co do wykorzystania rezerw i nadwyżek (ust. 1) artykułów, których bilanse zatwierdza Rada Ministrów, o ile te rezerwy i nadwyżki stanowią do 5% ogólnego przychodu bilansowego.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może przekazać czasowo swoje uprawnienia (ust. 1 i 2) właściwym ministrom, określając artykuły i granice procentowe, w zakresie których mogą oni dokonywać zmian bilansów tych artykułów oraz decydować o sposobie wykorzystania ich rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu.
4.
Ministrowie mogą upoważniać dyrektorów podległych zjednoczeń do zatwierdzania bilansów niektórych artykułów (ust. 1 pkt 3).
§  2.
1.
Projekty planów rozdziału w zakresie artykułów rozdzielanych przez:
1)
ministerstwa - zatwierdzają właściwi ministrowie lub upoważnieni przez nich dyrektorzy zjednoczeń,
2)
Komisję Planowania przy Radzie Ministrów - zatwierdza Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
Radę Ministrów - zatwierdza Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zgodnie z zatwierdzonymi bilansami materiałowymi tych artykułów.
2.
Przepis ust. 1 oraz § 1 ust. 3 stosuje się odpowiednio do zmian planów rozdziału, jak również do decyzji w sprawie sposobu wykorzystania rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu. Decyzje co do wykorzystania rezerw i nadwyżek artykułów rozdzielanych przez Radę Ministrów, gdy łączna suma rezerw i nadwyżek przekracza 5% ogólnego przychodu bilansowego, wydaje Prezes Rady Ministrów.
§  3.
Decyzje ministrów co do wykorzystania rezerw bilansowych i nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu poszczególnych artykułów nie mogą naruszać przepisów o wykorzystaniu rezerw grup tych artykułów, których bilanse lub plany rozdziału zatwierdza Rada Ministrów albo Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  4.
Projekty bilansów materiałów powinny być opracowane na wszystkie artykuły mające zasadnicze znaczenie dla rozwoju gospodarki narodowej, a w każdym razie na artykuły ustalone w nomenklaturze poszczególnych części Narodowego Planu Gospodarczego.
§  5.
1.
Projekty bilansów materiałowych oraz wnioski co do zmian tych bilansów i sposobu wykorzystania nadwyżek powstałych w toku wykonywania planu opracowują ministerstwa nadzorujące głównych dostawców (ministerstwa - dostawcy) lub upoważnione przez nich zjednoczenia.
2.
Przez zmiany bilansów materiałowych należy rozumieć nie tylko zmiany sum przychodu i rozchodu bilansów, lecz również zmiany poszczególnych pozycji bilansowych.
3.
Bilanse materiałowe powinny obejmować produkcję wszystkich dostawców. Przy opracowywaniu bilansów materiałowych należy stosować przepisy uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268).
§  6.
1.
Bilanse materiałowe powinny zapewniać zaspokojenie potrzeb całej gospodarki narodowej w proporcjach wynikających z Narodowego Planu Gospodarczego.
2.
Ministerstwa-dostawcy obowiązani są prowadzić analizę zużycia materiałów w kraju z punktu widzenia zadań wynikających z Narodowego Planu Gospodarczego i zapewniać dostawy tych materiałów proporcjonalnie do potrzeb.
3.
Ministerstwa-dostawcy powinni dążyć do zabezpieczenia w bilansach materiałowych potrzeb różnych odbiorców pozarynkowych (drobni odbiorcy) co najmniej w stosunku proporcjonalnym do ogólnego wzrostu przychodu materiałowego, chyba że zmniejszenie zaopatrzenia jest uzasadnione planami tych odbiorców lub zmianą kierunków zużycia materiałów.
4.
W bilansach materiałowych zatwierdzanych przez właściwych ministrów lub przez upoważnionych dyrektorów zjednoczeń potrzeby innych resortów i prezydiów rad narodowych powinny być zabezpieczone na równi z potrzebami własnego resortu.
5.
W razie wystąpienia niedoborów materiałowych, ograniczenie dostaw powinno być proporcjonalne do potrzeb wszystkich odbiorców, a jeśli zachodzi konieczność preferowania potrzeb niektórych odbiorców, wymaga to uzgodnienia z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
6.
Przepis ust. 5 nie dotyczy eksportu i zaopatrzenia produkcji eksportowej. W razie wystąpienia niedoborów materiałowych ograniczenie dostaw nie może dotyczyć eksportu i zaopatrzenia produkcji eksportowej.
7.
Uzgodnienie z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, o którym mowa w ust. 5, nie jest wymagane, jeśli zwiększenie dostaw dla niektórych odbiorców nie spowoduje:
1)
ograniczenia dostaw dla różnych odbiorców pozarynkowych (ust. 3),
2)
sprzeciwu innych odbiorców, którym dostawy zostały ograniczone w stopniu nieproporcjonalnym do potrzeb.
8.
W każdym bilansie materiałowym należy przewidzieć rezerwę bilansową na zaspokojenie nie przewidzianych potrzeb w zakresie artykułów objętych bilansem.
§  7. 1
1.
Ustala się wykaz artykułów rozdzielanych, stanowiący załącznik nr 3 do uchwały.
2. 2
Upoważnia się:
1)
Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do wprowadzenia rozdzielnictwa artykułów nie wymienionych w załączniku nr 3 do uchwały w razie stwierdzenia ich deficytu oraz do wprowadzenia na wniosek zainteresowanych ministrów zmian w załączniku nr 3, jakie okażą się konieczne w związku ze zmianą zakresu działania ministerstw lub jednostek zbytu,
2)
"Wykaz artykułów rozdzielanych na 1964 r." stanowiący załącznik nr 3 do uchwały w dziale "Przemysł włókienniczy" (gałąź 17) pod lp. 14 w rubryce 7 wyrazy "Centrala Tekstylno-Odzieżowa" zastępuje się wyrazami "Centrala Handlu Meblami".
3.
Znoszenie oraz wprowadzanie rozdzielnictwa (ust. 2) powinno się odbywać w drodze zarządzeń ogłaszanych w Monitorze Polskim.
§  8.
Projekty planów rozdziału artykułów objętych wykazem, o którym mowa w § 7 ust. 1, opracowują na podstawie bilansów ministerstwa-dostawcy lub upoważnione przez nich zjednoczenia.
§  9.
Właściwi ministrowie odpowiedzialni są:
1)
za prawidłowe wykonanie zadań wynikających z zatwierdzonych przez Radę Ministrów i przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów bilansów materiałowych i planów rozdziału;
2)
za wykonanie dostaw artykułów ujętych w zatwierdzonych przez nich lub przez upoważnionych dyrektorów zjednoczeń bilansach materiałowych i planach rozdziału w sposób zabezpieczający na równi potrzeby własnego resortu, jak też innych resortów i prezydiów rad narodowych.
§  10.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do:
1)
żądania do wglądu i opiniowania bilansów materiałowych i planów rozdziału opracowywanych i zatwierdzanych przez ministrów i dyrektorów zjednoczeń,
2)
zmiany w przypadkach gospodarczo uzasadnionych kolejności i terminów wykonywania dostaw maszyn i urządzeń ustalonych w portfelach zamówień.
§  11.
Uchwała nie narusza przepisów o terenowym planowaniu, terenowych bilansach materiałowych i terenowym rozdzielnictwie niektórych artykułów.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 3

WYKAZ BILANSÓW MATERIAŁOWYCH ZATWIERDZANYCH PRZEZ RADĘ MINISTRÓW

Lp. Symbol wyrobu Nazwa materiału Nazwa ministerstwa opracowującego projekt bilansu materiałowego
1 2 3 4
1 020-001-170 Węgiel kamienny typ 31-38 i brykiety z węgla kamiennego Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
2 023 Koks i półkoks Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
3 033-001-225 Wyroby gorąco walcowane ogółem (gr. przydz. 3021-3904) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
w tym:
Wyroby walcowane gotowe ze stali jakościowych klasy 2-4 Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
4 034 Rury stalowe Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
5 041-002 Aluminium Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
6 041-013 Cynk Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
7 041-044 Miedź elektrolityczna Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
8 041-055 Ołów Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
9 110-002 Cement Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
10 140-001 Tarcica z surowca iglastego Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
11 251-002 Drewno tartaczne z drzew iglastych Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
12 200-010-016,

037-041,

043-047,

051-058,

067-071

Mięso, tłuszcze zwierzęce, przetwory mięsne, drób Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
13 260-002 Zboża konsumpcyjne (4 zboża i zbożowe) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 4

WYKAZ BILANSÓW MATERIAŁOWYCH ZATWIERDZANYCH PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW NA 1967 R.

Lp. Symbol wyrobu Nazwa materiału Nazwa ministerstwa opracowującego projekt bilansu materiałowego
1 010 Energia elektryczna Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
2 020-005 Węgiel energetyczny typ 31-32 sortymenty grube Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
3 020-041 Węgiel gazowy i koksowy typ 33-38 Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
4 023-003 Koks odlewniczy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
5 023-011, -069 Koks wielkopiecowy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
6 023-039 Koks opałowy Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
7 022-006,

024-001, 008

Paliwa gazowe Ministerstwo Górnictwa i Energetyki
8 025 Produkty naftowe Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
9 034-002 Rury stalowe bez szwu (nie ciągnione na zimno) o średnicy 508,0-273,1 mm (grupa przydziałowa 4100) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
10 034-013 Rury stalowe bez szwu (nie ciągnione na zimno) o średnicy 273,0-159,1 mm (grupa przydziałowa 4200) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
11 034-097 Rury stalowe ze szwem (nie ciągnione na zimno (o średnicy 2.200-508,1 mm (grupa przydziałowa 5000) Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
12 041-012 Cyna - Sn Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
13 041-052 Nikiel - Ni Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
14 041-066 Srebro - Ag Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
15 081-001 Drut stalowy ciągniony Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
16 081-114 Liny z drutów stalowych Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego
17 091-238 Nawozy azotowe (w przeliczeniu na N2) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
18 091-250 Nawozy fosforowe (w przeliczeniu na P2O5) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
19 091-267 Nawozy potasowe (w przeliczeniu na K2O) w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
20 093-036 Tworzywa sztuczne Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
21 094 Farby i lakiery Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
22 097-001 Tłuszcze techniczne ogółem Ministerstwo Przemysłu Chemicznego
23 111-001 Elementy ścienne Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
24 - Materiały podłogowe Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
25 151-001 Papier Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
26 151-238 Tektura Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
27 202-009 Masło Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
28 203-002 Oleje i tłuszcze surowe Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
29 205-003 Cukier w układzie kalendarzowym i gospodarczym Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu
30 252-005 Kopalniaki i połowice Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 5

WYKAZ ARTYKUŁÓW ROZDZIELANYCH ORAZ WYKAZ GŁÓWNYCH IMIENNYCH ODBIORCÓW NA ROK 1967

1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 413 z dnia 21 grudnia 1963 r. (M.P.63.97.456) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1963 r.
3 Załącznik nr 1:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

4 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

5 Załącznik nr 3:

-zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 339 z dnia 18 sierpnia 1961 r. (M.P.61.76.320) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1962 r. - zob. też § 2 uchwały zmieniającej.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 244 z dnia 27 lipca 1962 r. (M.P.62.67.313) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 2 uchwały nr 6 z dnia 5 stycznia 1963 r.w sprawie bilansowania i rozdzielnictwa oleju lnianego, oleju rycynowego technicznego, kwasów porafinacyjnych oraz kwasów cytrynowego i mlekowego(M.P.63.4.15) z dniem 15 stycznia 1963 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 413z dnia 21 grudnia1963 r. (M.P.63.97.456) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia1963 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 280 z dnia 16 sierpnia 1963 r. (M.P.63.69.344) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 96 z dnia 7 kwietnia 1964 r. (M.P.64.24.105) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 kwietnia 1964 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 262 z dnia 29 sierpnia 1964 r. (M.P.64.67.316) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 204 z dnia 30 lipca 1965 r. (M.P.65.48.261) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1966 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 296 z dnia 6 września 1966 r. (M.P.66.54.260) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024