Obowiązki pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych w resortach gospodarczych, delegowanych służbowo za granicę na praktyki i konsultacje.

PISMO OKÓLNE Nr 143
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1960 r.
w sprawie obowiązków pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych w resortach gospodarczych, delegowanych służbowo za granicę na praktyki i konsultacje.

Zdarzają się przypadki, że specjaliści polscy, delegowani służbowo na praktyki i konsultacje zagraniczne zmieniają po powrocie miejsce pracy, nie przekazując zdobytych za granicą doświadczeń produkcyjnych i naukowych temu zakładowi pracy, który delegował ich na praktyki lub konsultacje. Wskutek tego zakład pracy delegujący specjalistę za granicę ponosi straty wobec wydatkowania znacznych sum na opłacanie delegacji, której wyników nie może wykorzystać dla wprowadzenia postępu technicznego. W związku z tym w celu zapewnienia należytego wykorzystania rezultatów praktyk i konsultacji zagranicznych wyjaśnia się, co następuje:
1.
Zakłady pracy (urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe) obowiązane są pobierać od specjalistów delegowanych za granicę na praktyki i konsultacje na okres 1 miesiąca lub dłużej zobowiązanie pisemne delegowanego do:
1)
złożenia w zakładzie pracy w terminie 1 miesiąca od daty powrotu z zagranicy dokładnego sprawozdania, zawierającego między innymi wnioski i propozycje na temat wykorzystania doświadczeń nabytych za granicą;
2)
przepracowania w zakładzie pracy delegującym specjalistę za granicę lub w innym zakładzie wskazanym przez delegującego - 2 lat licząc od daty powrotu z zagranicy;
3)
zwrotu całości kosztów podróży zagranicznej w przypadku wypowiedzenia przez delegowanego pracy w okresie objętym zobowiązaniem w zakładzie pracy, który delegował go na praktykę lub konsultację.
2.
W podpisanym przez delegowanego zobowiązaniu odpracowania 2 lat należy zaznaczyć, że zobowiązanie to wygasa automatycznie po upływie tego terminu, nie naruszając w niczym obowiązującej pomiędzy specjalistą a zakładem pracy umowy o pracę, oraz że przejście w okresie objętym zobowiązaniem do innego zakładu pracy za zgodą dotychczasowego zakładu pracy nie pociąga za sobą obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Zobowiązanie, o którym mowa w ust. 1, pobierać należy od delegowanego przed jego wyjazdem za granicę.
4.
W przypadku wyjazdu grupy specjalistów zobowiązanie o opracowaniu sprawozdań pobierać należy jedynie od specjalisty wyznaczonego na kierownika grupy.
5.
Zakład pracy może zobowiązać delegowanego do odpracowania krótszego okresu czasu niż dwa lata, jednakże ten skrócony okres nie może wynosić mniej niż jeden rok.
6.
Przez koszty podróży (ust. 1 pkt 3) rozumie się kwoty wyłożone przez zakład pracy na uzyskanie paszportu, opłacenie przejazdu tam i z powrotem oraz równowartość w walucie krajowej diet, otrzymywanych przez delegowanego w dewizach w czasie pobytu za granicą.
7.
Kierownicy zakładów pracy zobowiązani są do dopilnowania, aby delegowani za granicę specjaliści złożyli przed wyjazdem zobowiązanie zgodnie z wytycznymi niniejszego pisma okólnego.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.66.316

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Obowiązki pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych w resortach gospodarczych, delegowanych służbowo za granicę na praktyki i konsultacje.
Data aktu: 08/08/1960
Data ogłoszenia: 23/08/1960
Data wejścia w życie: 23/08/1960