Bankowa kontrola dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1960 r.
w sprawie bankowej kontroli dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 502 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne jednostki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały nr 502 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 31), zwane dalej "wykonawcami", oraz zleceniodawcy robót budowlano-montażowych będący jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwani dalej "zamawiającymi", obowiązani są złożyć w każdym protokole odbioru (wykonywanych elementów, robót, obiektu) oraz na odwrotnej stronie każdej faktury, sporządzonych według wzoru i wytycznych podanych w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1959 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 34), pisemne oświadczenie według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Oświadczenie zamieszczone w protokole odbioru podpisują: kierownik budowy generalnego wykonawcy oraz inspektor nadzoru, a w zakresie robót wykonanych przez podwykonawcę - kierownik robót podwykonawcy, kierownik budowy generalnego wykonawcy oraz inspektor nadzoru.
3.
Oświadczenie zamieszczone na odwrotnej stronie faktury podpisują dyrektor przedsiębiorstwa i kierownik komórki prowadzącej rozliczenia lub jedna z osób upoważnionych przez dyrektora przedsiębiorstwa.
§  2.
1.
Banki są obowiązane odmawiać przyjęcia i realizacji dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe, w razie gdy:
1)
do żądania zapłaty przedłożonego przez wykonawcę lub do dyspozycji przelewowej udzielanej przez zleceniodawcę nie załączono do wglądu faktury opatrzonej oświadczeniem, o którym mowa w § 1 ust. 3,
2)
z treści oświadczenia wynika, że zakres rzeczowy oraz wartość robót objętych fakturą nie mieści się w umowie notyfikowanej przez bank,
3)
w oświadczeniu nie podano wyraźnie podstaw ustalenia wynagrodzenia,
4)
w przypadku stosowania wyjątków od ogólnych zasad ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe - nie podano w oświadczeniu daty zezwolenia oraz nazwy organu udzielającego zezwolenia na zastosowanie wyjątków.
2.
W razie gdy bank na podstawie kontroli następnej stwierdzi, że złożone oświadczenie, o którym mowa w § 1 ust. 3, nie odpowiada rzeczywistości, wówczas bank zawiadamia jednostkę nadrzędną wykonawcy celem pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej winnych wystawienia nieprawidłowego oświadczenia. Jeżeli z okoliczności wynika, że wystawienie niezgodnego z rzeczywistością oświadczenia było rozmyślne lub wynikało z rażącego niedbalstwa, jednostka nadrzędna obowiązana jest zawiadomić o tym prokuratora.
§  3.
Przepisy § 2 nie ograniczają uprawnień banków do stosowania środków oddziaływania wynikających z odrębnych przepisów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR OŚWIADCZENIA

Oświadcza się, że:
1)
zakres rzeczowy oraz wartość robót objętych fakturą mieści się w granicach umowy notyfikowanej przez Bank................... dnia...............,
2)
wynagrodzenie ustalono na podstawie ceny katalogowej - ryczałtu umownego - kosztorysu umownego*),
3)
ustalenia wynagrodzenia dokonano stosując wyjątki określone w § 3 ust. 6 pkt 1 lub 2 zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 grudnia 1959 r. (Monitor Polski z 1960 r. Nr 7, poz. 34) - na podstawie zezwolenia z dnia...................... wydanego przez..........................................................................*),
4)
ustalenie sposobu rozliczeń nastąpiło przy zastosowaniu § 11 ust. 3 zarządzenia wymienionego w pkt 3 - na podstawie zezwolenia z dnia............ wydanego przez.................................................*)

Podpisy:

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

..................................................

(imię i nazwisko - stanowisko)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Uwaga: Trzeci podpis wymagany jest w razie wykonywania robót przez podwykonawcę (§ 1 ust. 2 zarządzenia).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024