Branżowe warunki dostawy materiału siewnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 9 lipca 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostawy materiału siewnego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się w obrocie krajowym branżowe warunki dostawy kwalifikowanych i nie kwalifikowanych nasion, sadzeniaków, wysadków, sadzonek, cebulek, kłączy i rozsady wszystkich roślin uprawnych, nasion i materiału szkółkarskiego drzew owocowych i ozdobnych oraz nasion zdyskwalifikowanych i odpadów użytecznych z czyszczalnictwa nasiennego, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAWY MATERIAŁU SIEWNEGO

I.

Przepisy wstępne.

§  1.
Warunki niniejsze dotyczą dostaw:
1)
nasion, wysadków i sadzeniaków roślin stosowanych w uprawie polowej,
2)
nasion warzyw, kwiatów, drzew owocowych i ozdobnych oraz cebulek, kłączy, sadzonek i rozsad,
3)
materiału szkółkarskiego,
4)
nasion i sadzonek ziół,
5)
nasion zdyskwalifikowanych i odpadów użytecznych z czyszczalnictwa nasiennego, z wyjątkiem zbóż, grochu jadalnego i fasoli przeznaczonych na cele przemysłowe, konsumpcyjne i paszowe.
§  2.
Jakość towaru wymienionego w § 1 pkt 1, 2, 3 i 4 według gatunków, odmian, stopni kwalifikacji oraz właściwości w ramach powyższych grup towarowych określają normy państwowe lub resortowe, a w ich braku decyzje Ministra Rolnictwa. Szczegółowe określenie jakości może być również ustalone w umowach pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Jakość w grupie towarowej wymienionej w § 1 pkt 5 określa i deklaruje dostawca.
§  3.
W obrocie mieszankami obowiązuje dokładne podanie składu gatunkowego, odmianowego i siły kiełkowania poszczególnych składników. Nie dotyczy to mieszanek nasion kwiatów oraz artykułów wymienionych w § 1 pkt 5.
§  4.
Warunki niniejsze dotyczą towaru wymienionego w § 1 w stanie oczyszczonym, jak również nie oczyszczonym.

II.

Umowy i zamówienia.

§  5.
1.
Przedmiot dostawy oraz czas i miejsce wykonania ustala umowa zawarta pomiędzy dostawcą a odbiorcą.
2.
Umowa zostaje zawarta także w tym przypadku, gdy dostawca w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zamówienia nie zawiadomi odbiorcy o całkowitej lub częściowej odmowie przyjęcia zamówienia.
§  6.
1.
Umowa (zamówienie) powinna zawierać:
1)
nazwę i adres dostawcy lub jednostki właściwej do przyjmowania zamówień,
2)
nazwę i adres odbiorcy ze wskazaniem nadzorującego go ministerstwa i zjednoczenia (jednostki równorzędnej),
3)
numer i datę,
4)
sposób i miejsce dostawy (koleją, transportem samochodowym lub wodnym, nazwę stacji kolejowej w brzmieniu zgodnym z urzędowym wykazem stacji Polskich Kolei Państwowych i ewentualnie ze wskazaniem bocznicy kolejowej),
5)
ilość, jakość i rodzaj towaru według nomenklatury ustalonej zgodnie z § 1 i § 2,
6)
cenę z podaniem pozycji obowiązującego cennika lub powołaniem się na inną podstawę jej określenia,
7)
terminy wysyłki lub wydania towaru,
8)
wskazanie, komu należy awizować wysyłkę,
9)
nazwę jednostki, której należy przesłać rachunek (fakturę),
10)
nazwę i siedzibę banku płatnika, numer konta lub tytuł budżetu i jego części,
11)
przeznaczenie towaru,
12)
sposób opakowania z zaznaczeniem, czy opakowanie jest zwrotne,
13)
określenie kar umownych,
14)
podpisy stron.
2.
Ust. 1 pkt 13 nie dotyczy zamówień.
§  7.
Jeżeli umowa nie przewiduje inaczej, odbiorca obowiązany jest nadesłać pisemną dyspozycję wysyłkową w następujących terminach:
1)
dla grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 1 przy dostawie nasion na wiosenną akcję siewną - do dnia 1 stycznia roku siewu, przy dostawie nasion na jesienną akcję siewną - do dnia 1 czerwca roku siewu; przy dostawie nasion przeznaczonych na siew poplonów oraz nasion nie wymagających oczyszczenia - co najmniej na 35 dni przed miesiącem, w którym ma nastąpić dostawa;
2)
dla grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 2 i 3:
a)
dla nasion warzyw i kwiatów na sezon roku następnego - do dnia 30 listopada danego roku,
b)
dla nasion drzew owocowych i ozdobnych - do dnia 1 lipca na sezon jesienny tegoż roku,
c)
dla cebulek i kłączy kwiatowych oraz rozsad - na 30 dni przed miesiącem, w którym ma nastąpić dostawa,
d)
dla materiału szkółkarskiego - do dnia 1 lipca danego roku na sezon jesienny tegoż roku,
e)
dla materiału szkółkarskiego - do dnia 1 lutego na sezon wiosenny tegoż roku;
3)
dla grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 4 - najpóźniej na 30 dni przed terminem, w którym ma nastąpić dostawa;
4)
dla grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 5 - najpóźniej na 15 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa.
§  8.
Jeżeli odbiorca nie nadesłał dyspozycji wysyłkowej przewidzianej w umowie, dostawca może odstąpić od umowy, z równoczesnym zawiadomieniem odbiorcy. Jeżeli dostawca nie odstępuje od umowy, może on wystąpić o zmianę umowy lub wyznaczyć termin wysyłki towaru. Brak sprzeciwu ze strony odbiorcy w ciągu 3 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, przesłanego telefonicznie, telegraficznie lub w inny sposób na piśmie, oznacza zaakceptowanie proponowanej zmiany umowy lub wysyłki towaru zgodnie z umową.
§  9.
Jeżeli w umowie przewidziano szczegółowo ilość, jakość i rodzaj towaru oraz terminy dostawy, dostawcy i odbiorcy przysługuje prawo zgłoszenia zmian powyższych danych najpóźniej na 15 dni przed rozpoczęciem dostawy. Zmiany uważa się za przyjęte, jeżeli druga strona nie zgłosi sprzeciwu w ciągu trzech dni od dnia otrzymania zgłoszenia zmiany, przy czym sprzeciw należy podać drugiej stronie drogą telefoniczną, telegraficzną lub ustnie i potwierdzić pisemnie. Strony w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia sprzeciwu przeprowadzą uzgodnienie zmian. W razie niedojścia do porozumienia każda ze stron przed upływem powyższego terminu przekaże sprawę swojej jednostce zwierzchniej, której bezpośrednio podlega lub przez którą jest nadzorowana. Jeżeli jednostki zwierzchnie w ciągu 7 dni od daty przekazania im spraw nie rozstrzygną sporu, strona, która otrzymała sprzeciw, może odstąpić od umowy. W tym przypadku umowa obowiązuje w zakresie, w jakim strony osiągnęły porozumienie.

III.

Ceny i rozliczenia.

§  10.
Ceny liczone są w wysokości obowiązującej dostawcę w dniu wykonania dostawy.
§  11.
Przy określaniu ceny basis (podstawa) należy rozumieć, że cena za towar jest umówiona przy pewnej ustalonej w obrocie jakości towaru (np. I standard), określonej procentem siły kiełkowania, czystości i innymi cechami, przy czym cena towaru o jakości różnej od basis będzie określona proporcjonalnie do wartości użytkowej nasion.
§  12.
Zapłata należności dokonywana jest w trybie i w terminach ustalonych obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami.

IV.

Jakość towaru.

§  13.
Jeżeli stosownie do umowy przewidziano dostawę na podstawie:
1)
próbki towaru w celu porównania z dostarczonym towarem, miarodajna jest próbka pobrana i zapieczętowana wspólnie przez dostawcę i odbiorcę lub próbka pobrana przez urzędowego próbobiorcę materiałów siewnych bądź przez przedstawiciela stacji oceny nasion,
2)
określenia gatunku, odmiany, stopnia kwalifikacji - dostawca powinien dostarczyć towar z ustalonego miejsca produkcji według ustalonego gatunku, odmiany i stopnia kwalifikacji w jakości odpowiadającej normom obowiązującym dla materiału siewnego.
§  14.
Jakość towaru gwarantuje dostawca w jeden z następujących sposobów:
1)
deklaracją pisemną - listem poleconym,
2)
deklaracją ustną, telefoniczną lub telegraficzną; deklaracja taka wymaga potwierdzenia pismem poleconym przez dostawcę bądź przez odbiorcę,
3)
przez określenie na dokumencie przewozu z wyraźnym oznaczeniem jednostek opakowań,
4)
deklaracją na awizie wysyłkowym,
5)
przez wystawienie faktury na odbiorcę,
6)
przez zaplombowanie i umieszczenie etykiet bądź nalepek na jednostkach opakowania.
§  15.
Przy dostawie towarów wymienionych w § 1 pkt 1, 2, 3 i 4, posiadających kwalifikację polową bądź ostateczną, dostawca obowiązany jest jednocześnie z deklaracją wymienioną w § 14 przedstawić oryginał bądź uwierzytelniony odpis świadectwa kwalifikacji polowej lub ostatecznej. Brak świadectwa kwalifikacji polowej przy deklaracji powoduje przyjęcie przez odbiorcę towaru jako niekwalifikowanego.
§  16.
1.
Etykieta w formie zawieszki, nalepki lub wkładki powinna być zgodna z zaświadczeniem ostatecznej kwalifikacji lub świadectwem wartości siewnej. Treść etykiety określają normy państwowe lub resortowe. W razie braku normy należy określić co najmniej gatunek i odmianę.
2.
Wypełniona etykieta zawierająca nr i datę zaświadczenia ostatecznej kwalifikacji lub świadectwa wartości siewnej oraz opatrzona podpisem i pieczęcią dostawcy zastępuje zaświadczenie ostatecznej kwalifikacji lub świadectwo wartości siewnej. Na żądanie odbiorcy dostawca obowiązany jest przesłać odpis zaświadczenia ostatecznej kwalifikacji lub świadectwa wartości siewnej.
§  17.
Jeżeli odbiorca nie określi w umowie przeznaczenia towaru, dostawca może wydać bądź wysłać towar należący do grup towarowych wymienionych w § 1 pkt 1, 2, 3 i 4 tylko o jakości odpowiedniej dla materiału siewnego.

V.

Badanie jakości towaru.

§  18.
Dostawca obowiązany jest przechowywać urzędowe próbki zbadanych towarów należących do grup towarowych wymienionych w § 1 pkt 1, 2 i 4 przez okres 12 miesięcy od daty wydania lub wysłania towaru, a próbki zbadanych towarów należących do grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 5 - przez okres 3 miesięcy od daty wydania lub wysłania towaru. Nie dotyczy to sadzeniaków, wysadków, nasion drzew owocowych i ozdobnych, cebulek, kłączy kwiatów, sadzonek i rozsad.
§  19.
1.
Odbiorca obowiązany jest badać towar przy jego odbiorze według własnego wyboru organoleptycznie bądź laboratoryjnie. Jeżeli stwierdzi on różnicę jakości towaru od deklarowanej przez dostawcę, obowiązany jest spowodować pobranie próbek bądź wezwać rzeczoznawcę powołanego przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W razie niemożności powołania rzeczoznawcy w ciągu 48 godzin od chwili przyjęcia towaru odbiorca obowiązany jest powołać komisję w składzie co najmniej trzech fachowców dla oceny otrzymanego towaru.
2.
Jakość towarów w opakowaniach, opatrzonych plombą stacji oceny nasion lub laboratoriów uprawnionych do przeprowadzania badań oraz etykietą dostawcy, które nie budzą podejrzeń co do naruszenia stanu pierwotnego, nie wymaga badania.
§  20.
Zaświadczenia ostatecznej kwalifikacji i świadectwa wartości siewnej, wydane przed dniem 1 marca roku siewu dla nasion ozimych i przed dniem 1 października roku poprzedzającego siew dla nasion jarych, tracą swą moc co do orzeczeń o sile kiełkowania. Dotyczy to tych grup towarowych, dla których przepisy specjalne, jak normy państwowe czy resortowe, nie określają innych terminów ważności orzeczeń.
§  21.
Badanie jakościowe towarów powinno odbywać się przez badanie całej partii bądź próbek z całej partii, pobranych zgodnie z przepisami o pobieraniu próbek.

VI.

Opakowanie.

§  22.
Jeżeli w umowie lub zamówieniu nie przewidziano inaczej, wszystkie towary przeznaczone do obrotu i objęte przepisami niniejszych warunków dostaw powinny być dostarczone w odpowiednim dla nich opakowaniu, z wyjątkiem grupy towarowej wymienionej w § 1 pkt 3, która przy przesyłkach pełnowagonowych może być nie balotowana, lecz ładowana również luzem.
§  23.
1.
Dostarczanie towarów w stanie nie oczyszczonym (§ 1 pkt 1 i 2) powinno być dokonywane w opakowaniu pożyczonym od dostawcy, które podlega zwrotowi w ciągu 30 dni od daty otrzymania towaru. Jeżeli towar został nadesłany w terminie niezgodnym z umową, zwrot pożyczonego opakowania powinien być dokonany przez odbiorcę w ciągu 40 dni od dnia otrzymania towaru. Opakowania pożyczone odbiorca prześle dostawcy na własny koszt do miejsca wskazanego przez dostawcę.
2.
Opakowanie towaru dostarczonego w stanie oczyszczonym (§ 1 pkt 1 i 2) zakupuje odbiorca i nie podlega ono zwrotowi. Opakowanie powinno być nowe, nie używane; worki powinny być z odpowiedniej tkaniny i powinny zabezpieczać towar przed zepsuciem i ubytkiem w czasie transportu.
3.
Jeżeli dostawca użyje do przewozu towaru opakowań, które ze względu na swoje cechy spowodowały ilościowy ubytek towaru bądź pogorszyły jego jakość, za powstałe straty, których wysokość oblicza się na podstawie protokołu strat, odpowiada dostawca.
§  24.
Do przewozu nasion siewnych, z wyjątkiem nasion warzyw i kwiatów, nie można używać toreb papierowych (klejonych). Do opakowania cebulek i kłączy kwiatów można używać toreb papierowych dziurkowanych.
§  25.
1.
Odbiorca, który nie zwrócił w terminie przewidzianym w § 23 ust. 1 pożyczonego opakowania lub takiego samego opakowania po takim samym przedmiocie, obowiązany jest zapłacić za każdy dzień zwłoki odszkodowanie umowne w wysokości 5% wartości opakowania. Odszkodowanie za zwłokę nie może przekroczyć dwukrotnej wartości opakowania w stanie nowym. Jeżeli opakowanie nie zostanie zwrócone po upływie 40 dni od terminu zwrotu ustalonego w umowie, dostawca może zażądać od odbiorcy - oprócz odszkodowania za zwłokę - zapłaty kwoty odpowiadającej wartości nie zwróconego opakowania.
2.
Odbiorca nie może zwolnić się od zapłaty odszkodowania za zwłokę i wartości opakowania powołaniem się na okoliczność, że opakowanie, w którym przedmiot został dostarczony, zostało zniszczone lub zaginęło i że nabycie takiego samego opakowania okazało się niemożliwe.
§  26.
Odbiorca obowiązany jest każdorazowo zawiadamiać dostawcę o dacie zwrotu, rodzaju i ilości pożyczonego opakowania najpóźniej w ciągu 2 dni po jego nadaniu do przewozu, podając w awizie nr i datę faktury pożyczonego opakowania.
§  27.
Protokolarne stwierdzenie braków bądź zniszczenia opakowania stanowi podstawę do rozliczeń pomiędzy dostawcą a odbiorcą.

VII.

Dostawa towaru.

§  28.
W zależności od umowy dostawa może nastąpić przez wydanie towaru ze składu dostawcy, przez wysyłkę do miejsca przeznaczenia lub przez dostarczenie towaru do składu odbiorcy.
§  29.
Termin dostawy uważa się za dotrzymany, jeżeli dostawca przed jego upływem:
1)
przygotował towar do wydania ze składu (§ 30),
2)
wydał towar przewoźnikowi do przewozu (§§ 35-39),
3)
dostarczył towar odbiorcy do wskazanego magazynu w normalnych godzinach pracy.

VIII.

Wydanie towaru ze składu.

§  30.
W razie dostawy towaru ze składu dostawcy, powinien on przygotować towar do wydania w składzie najbliżej położonym od składu odbiorcy i na 5 dni przed wyznaczonym terminem (jeżeli umowa nie przewiduje inaczej) powiadomić odbiorcę o przygotowaniu towaru do odbioru - wskazując mu równocześnie adres magazynu, z którego ma nastąpić odbiór towaru.
§  31.
W ustalonym dniu odbiorca obowiązany jest (przed godziną 12) przysłać na miejsce wydania towaru swego przedstawiciela wraz z dostarczonym przez siebie środkiem transportowym.
§  32.
Załadowania towaru dokonuje dostawca własnym kosztem i z należytą starannością.
§  33.
Wydanie towaru następuje z chwilą załadowania go na środek transportowy i pokwitowania przez przedstawiciela odbiorcy.
§  34.
W razie niezgłoszenia się odbiorcy we wskazanym terminie, dostawca postępuje stosownie do ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym. Dostawca może jednak dokonać dostawy również przez wysyłkę towaru pod adresem odbiorcy po uprzednim zawiadomieniu go o tym co najmniej na 3 dni przed dokonaniem wysyłki.

IX.

Wysyłka towaru.

§  35.
Jeżeli dostawa następuje przez wysyłkę towaru, wysyłkę uważa się za dokonaną w dniu przyjęcia towaru przez przewoźnika do przewozu na podstawie właściwego dokumentu przewozowego.
§  36.
Za niewłaściwe deklarowanie towaru przewoźnikowi, jak również za niewykorzystanie nośności bądź pojemności środka transportowego odpowiedzialny jest dostawca, który obowiązany jest pokryć powstałe na skutek tego straty i dodatkowe koszty poniesione przez odbiorcę.
§  37.
Na żądanie odbiorcy dostawca może wysłać towar w ilościach mniejszych, niż przewidują to normy ładunkowe; koszty dodatkowe z tego tytułu obciążają odbiorcę.
§  38.
Koszty związane z załadowaniem obciążają dostawcę, a koszty związane z wyładowaniem i odbiorem ponosi odbiorca.
§  39.
O dokonaniu wysyłki dostawca zawiadomi na piśmie najpóźniej następnego dnia odbiorcę oraz adresata wskazanego przez odbiorcę. Zawiadomienie powinno zawierać powołanie się na zamówienie lub dyspozycję wysyłkową (nr i data), adres pod jakim towar wysłano, datę wysyłki, nr środka transportu, nr listu przewozowego oraz rodzaj i ilość załadowanego towaru. Przy użyciu pospiesznego środka transportowego dostawca wysyła zawiadomienie listem ekspresowym lub telegramem.

X.

Dostawa towaru do składu odbiorcy.

§  40.
W razie dostawy towaru do składu odbiorcy przez dostawcę, dostawca powinien dostarczyć towar własnym środkiem transportowym do składu odbiorcy najbliżej położonego od składu dostawcy, zawiadamiając odbiorcę na 5 dni przed terminem dostawy o miejscu, skąd towar ma być dostarczony.
§  41.
Odbiorca obowiązany jest przygotować magazyn do odbioru i dokonać wyładowania towaru własnym kosztem.
§  42.
Przyjęcie towaru następuje z chwilą wyładowania go do magazynu i wydania pokwitowania przez odbiorcę.

XI.

Braki i wady towaru.

§  43.
1.
Braki i wady jakościowe, których ujawnienie jest możliwe przy wydawaniu towaru ze składu lub przy dostawie towaru do składu, powinny być stwierdzone w protokole sporządzonym przez przedstawiciela dostawcy i odbiorcy.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
datę i miejsce sporządzenia protokołu,
2)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych,
3)
nazwę dostawcy oraz nazwę i adres producenta, jeżeli jest znany, a dostawa nastąpiła ze składu jednostki zbytu lub jednostki handlowej,
4)
sposób sprawdzenia wagi (ilości),
5)
dokładne określenie przedmiotu dostawy (klasy, gatunku, wymiarów itp.),
6)
ilość przedmiotów dostawy według dokumentów przewozowych lub faktury dostawcy, ilość rzeczywiście otrzymaną oraz ilość brakującą lub uszkodzoną,
7)
opis stanu opakowania i sposobu opakowania, stopnia zapełnienia opakowania, jeżeli przedmiot dostawy został dostarczony w opakowaniu,
8)
ilość artykułów zbadanych w celu określenia ich jakości, ilość artykułów zakwalifikowanych jako nie nadające się do użytkowania według przeznaczenia, ilość artykułów zakwalifikowanych do przyjęcia po obniżonej cenie oraz wysokość obniżki ceny,
9)
dokładny opis stwierdzonego stanu faktycznego, a w szczególności rodzaj wad jakościowych, braków ilościowych lub uszkodzeń z ewentualnym podaniem przyczyn ich powstania, w razie niekompletności dostawy - dokładne określenie brakującej części przesyłki, odchylenia od obowiązujących norm lub warunków technicznych zastrzeżonych w umowie albo od próbki, sposób przechowywania, jeżeli badanie dokonywane jest w składzie odbiorcy,
10)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela odbiorcy i wyjaśnień udzielonych przez przedstawiciela dostawcy; jeżeli przedstawiciel dostawcy nie jest obecny, mimo że był zawiadomiony, należy o tym zamieścić w protokole odpowiednią wzmiankę,
11)
opis pobranych próbek ze wskazaniem sposobu ich pobrania i zabezpieczenia, jeżeli próbki zostały pobrane,
12)
opinię biegłego, jeżeli był wzywany,
13)
ewentualne zastrzeżenia osób obecnych przy sporządzaniu protokołu,
14)
podpisy osób sporządzających protokół.
3.
Sporządzenie protokołu odrębnego w sposób określony w ust. 1 jest zbędne w razie sporządzenia protokołu wymaganego w przepisach o ubezpieczeniach albo jeżeli wada została stwierdzona w protokole organu inspekcji powiatowej lub w protokole kolejowym.
§  44.
Jeżeli odbiorca odmówił odebrania towaru, zarzucając wady istotne, powinien on spowodować pobranie próbek oraz przesłanie ich do badania do stacji oceny nasion, właściwej dla siedziby odbiorcy. Jeżeli chodzi o towary, które nie są badane przez stację oceny nasion, próbki należy przesłać do właściwej stacji badawczej bądź wezwać rzeczoznawcę. Przepisy §§ 50 i 51 stosuje się odpowiednio.
§  45.
Jeżeli dostawa nastąpiła w drodze wysyłki, odbiorca powinien przy odbiorze natychmiast zbadać towar na stacji odbiorczej przed wyładowaniem. W razie odbioru przesyłek drobnicowych czynności te powinny być wykonane przy przyjęciu towaru do magazynu. W razie postawienia towaru do dyspozycji - odbiorca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym dostawcę. W razie stwierdzenia braku ilościowego lub wad jakościowych odbiorca powinien w terminie 48 godzin od przyjęcia przesyłki sporządzić protokół i pobrać próbki towaru. Jednocześnie odbiorca obowiązany jest zawiadomić dostawcę o zakwestionowaniu przesyłki. Zawiadomienie powinno wymieniać istotne braki lub wady towaru oraz określać dokładnie roszczenia. Zawiadomienie należy przesłać telegraficznie lub telefonicznie oraz potwierdzić listem poleconym.
§  46.
Jeżeli braki i wady są tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogą być ujawnione przy odbiorze, odbiorca zawiadomi o nich dostawcę niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 4 dni po ich ujawnieniu. Odbiorca może zakwestionować jakość towaru, jeżeli wyniki analizy kontrolnej wykonanej na zlecenie odbiorcy wykazują różnicę w stosunku do jakości deklarowanej przez dostawcę ponad dopuszczalne odchylenia (latitudy) przewidziane dla poszczególnych gatunków i standardów w obowiązujących normach.
§  47.
1.
Jeżeli wady towaru są tego rodzaju, że mogą być ujawnione dopiero po wysiewie nasion lub po wysadzeniu sadzonek w okresie wegetacji, podczas kwitnienia lub owocowania, reklamacje należy wnosić natychmiast po ujawnieniu wad, nie później jednak niż w ciągu 7 dni.
2.
Reklamacje powinny być udokumentowane próbkami pobranymi przy zakupie lub świadectwami pochodzenia towaru (zawieszki, odpisy świadectw itp.). Reklamacje powinny być przesłane dostawcy telegraficznie lub telefonicznie i potwierdzone pisemnie.
§  48.
Jeżeli dostawca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego towaru, powinien o tym zawiadomić odbiorcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych trzech dni delegować swego przedstawiciela. Do czasu upływu powyższych terminów odbiorca obowiązany jest powstrzymać się od używania nadesłanego towaru i zachować go w stanie takim, w jakim został odebrany od przewoźnika, zabezpieczając go przed dalszym zniszczeniem, a w przypadku przewidzianym w § 47 ust. 1 i 2 zachować plantację lub szkółkę w takim stanie, w jakim była w chwili stwierdzenia wad, jeżeli nie zagraża to zniszczeniem zbiorów.
§  49.
Próbki pobrane przy sporządzaniu protokołu strony prześlą w ciągu trzech dni od dnia pobrania do właściwej terenowo dla odbiorcy wojewódzkiej stacji oceny nasion w celu dokonania właściwych badań i wydania orzeczenia, które będzie dla stron wiążące. W razie stwierdzenia wad odmianowych lub gatunkowych w przypadkach przewidzianych w § 47 ust. 1 i 2 próby nasion lub owoców powinny być przesłane do zbadania do właściwej stacji badawczej.
§  50.
Jeżeli wyniki badania stacji oceny nasion bądź stacji badawczej nie potwierdzają zarzutów odbiorcy, ponosi on wszelkie koszty związane z badaniem. Jeżeli stacja oceny nasion bądź stacja badawcza stwierdzi wady towaru, odbiorca może postawić towar do dyspozycji dostawcy i zażądać zastępczej dostawy lub odstąpić od umowy albo zażądać obniżki ceny odpowiednio do zmniejszonej wartości użytkowej nadesłanego towaru lub zażądać pokrycia strat poniesionych na skutek wad dostarczonego towaru.
§  51.
Odbiorca obowiązany jest przechowywać przez okres nie dłuższy aniżeli 30 dni towar postawiony do dyspozycji dostawcy i postąpić z nim stosownie do dalszych poleceń. W szczególności odbiorca powinien poczynić wszelkie kroki mające na celu zabezpieczenie praw dostawcy w stosunku do przewoźnika oraz w miarę możności wskazać dostawcy najlepszy sposób zużytkowania zdyskwalifikowanego towaru w miejscu, gdzie się on znajduje.
§  52.
Ubytki towarów dostarczonych w plombowanych poszczególnych jednostkach pakunkowych (tylko legalizowanych), mieszczące się w granicach norm ubytków naturalnych, nie obciążają dostawcy i nie wpływają na obniżenie ilości towaru wydanego lub wysłanego.

XII.

Przepisy końcowe.

§  53.
Czynności przewidziane w myśl niniejszych warunków dla odbiorcy mogą być wykonane przez jednostkę gospodarczą, pod której adresem towar był wysłany.
§  54.
W sprawach nie unormowanych w niniejszych branżowych warunkach dostaw należy stosować odpowiednie postanowienia ogólnych warunków dostawy w obrocie krajowym.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024