Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 10 maja 1960 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy o naukę rzemiosła.

W związku z § 4 ust. 2 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 1 marca 1960 r. w sprawie nauki zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy (Dz. U. Nr 16, poz. 97) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się wzór umowy o naukę rzemiosła w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Umowy o naukę rzemiosła powinny być zawierane według wzoru, o którym mowa w ust. 1.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Zarejestrowano w Izbie Rzemieślniczej w.............

dnia ......... 196__ r. Nr..........

UMOWA O NAUKĘ RZEMIOSŁA

Dnia.........196...... r. w..........(miejscowość).......pomiędzy........(nazwa posiadającym uprawnienia do szkolenia uczniów na podstawie...........działającym przez.......(imię .....zakładu .......zastępcę ,

zwanym dalej "szkolącym", z jednej strony, a Ob. ........(imię zamieszkałym ........adres)...........,

zwanym dalej "uczniem", za zgodą jego przedstawiciela ustawowego .........(imię,

z długiej strony, została zawarta umowa o naukę rzemiosła treści następującej:

§ 1.
1.
Szkolący przyjmuje ucznia na naukę rzemiosła ..........(podać w specjalnościach......(podać i zobowiązuje się do wyuczenia go wykonywania tego rzemiosła oraz do udzielenia mu wiadomości teoretycznych w zakresie przewidzianym w programie nauki rzemiosła.
2.
Nauka rzemiosła trwać będzie................miesięcy, poczynając od dnia .......96... r. do dnia ........ 196__ r.
3.
W razie przedłużenia lub skrócenia czasu trwania nauki rzemiosła zgodnie z rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 21 stycznia 1959 r. w sprawie czasu trwania nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych (Dz. U. Nr 9, poz. 48) czas trwania umowy o naukę rzemiosła ulega odpowiedniemu przedłużeniu lub skróceniu.
§  2.
1.
Umowę o naukę rzemiosła w okresie próbnym, który trwa przez pierwszy miesiąc nauki, może rozwiązać każda ze stron ze skutkiem natychmiastowym.
2.
Po upływie okresu próbnego umowa o naukę rzemiosła może być rozwiązana w przypadkach i trybie określonych w art. 9 ust. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
3.
Umowa o naukę ulega rozwiązaniu w razie odmowy zarejestrowania jej przez izbę rzemieślniczą oraz w razie pozbawienia rzemieślnika prawa szkolenia uczniów. W tych przypadkach uczniowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, o ile bez własnej winy nie podejmie on niezwłocznie nauki rzemiosła w innym zakładzie.
§  3.
1.
Czas pracy w zakładzie rzemieślniczym wynosi:
1)
dla ucznia w wieku od 14 do 16 lat – 6 godzin dziennie, a 36 godzin tygodniowo,
2)
dla ucznia w wieku powyżej 16 lat – 8 godzin dziennie, a w sobotę 6 godzin, czyli 46 godzin tygodniowo.
2.
Do czasu nauki rzemiosła w zakładzie rzemieślniczym uczniowi w wieku od 14 do 18 lat wlicza się czas faktycznego dokształcania się w szkole lub na kursach, w wymiarze nie większym niż 18 godzin tygodniowo, niezależnie od tego, czy dokształcanie odbywa się w godzinach pracy w zakładzie rzemieślniczym, czy poza tymi godzinami.
3.
Uprawnienia, przewidziane w ust. 2, przysługują również uczniowi, który rozpoczął naukę rzemiosła w danym zakładzie rzemieślniczym jako młodociany i przed ukończeniem nauki osiągnął pełnoletność.
4.
Zatrudnienie młodocianego ucznia w porze nocnej w godzinach od 22 do 6 oraz w godzinach nadliczbowych jest zabronione.
5.
Przerwa w pracy młodocianego ucznia powinna trwać co najmniej dwanaście kolejno następujących po sobie godzin, obejmując porę nocną.
6.
Ucznia młodocianego nie wolno zatrudniać przy pracach nie związanych z nauką rzemiosła.
§  4.
1.
W okresie nauki rzemiosła uczniowi przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości:
w I roku nauki .......... zł
w II roku nauki .......... zł
w III roku nauki .......... zł
w IV roku nauki .......... zł
2.
Za każdą opuszczoną bez usprawiedliwienia godzinę nauki w zakładzie pracy oraz za każdą opuszczoną bez usprawiedliwienia godzinę dokształcania się, wliczaną do czasu pracy, potrąca się:
1)
1/150 część miesięcznego wynagrodzenia – w stosunku do uczniów w wieku od 14 do 16 lat,
2)
1/200 część miesięcznego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych uczniów.

O nie usprawiedliwionym opuszczeniu nauki dokształcającej decyduje szkoła lub kurs.

3.
Sumy, potrącone z wynagrodzenia uczniów za opuszczone bez usprawiedliwienia godziny dokształcania, rzemieślnik indywidualny obowiązany jest wpłacać co miesiąc do właściwej izby rzemieślniczej na fundusz szkoleniowy rzemiosła.
4.
W razie zatrudnienia ucznia pełnoletniego w godzinach nadliczbowych, w nocy lub w niedzielę czy święto, przysługuje mu za tę pracę wynagrodzenie dodatkowe, przewidziane w ustawie z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734 z późniejszymi zmianami).
5.
Zatrudnianie uczniów młodocianych w akordzie jest zabronione.
§  5.
1.
Uczniowi w wieku od 14 do 16 lat w pierwszym roku nauki rzemiosła po półrocznej nieprzerwanej pracy przysługuje płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 tygodni, a po rocznej nieprzerwanej pracy oraz w roku następnym – urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni kalendarzowych. Urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni kalendarzowych przysługuje po rocznej nieprzerwanej pracy niezależnie od 2-tygodniowego urlopu przysługującego po półrocznej pracy.
2.
Uczniowi w wieku powyżej 16 lat przysługuje w pierwszym roku nauki po półrocznej nieprzerwanej pracy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 7 dni roboczych, a po rocznej nieprzerwanej pracy urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 dni roboczych, niezależnie od 7-dniowego urlopu przysługującego po półrocznej pracy.
3.
Uczeń, który przed uzyskaniem uprawnień do urlopu w wymiarze określonym w ust. 1 ukończy 16 lat życia, otrzymuje urlop na zasadach określonych w ust. 2. Jeżeli młodociany uczeń uzyskuje prawo do urlopu przed ukończeniem lat 18, to w razie udzielenia mu urlopu po ukończeniu lat 18 korzysta on z urlopu w takim wymiarze jak młodociani.
4.
Na wniosek ucznia, objętego dokształcaniem, zakład pracy powinien udzielić mu urlopu w okresie ferii szkolnych.
§  6.
Szkolący jest obowiązany:
1)
kierować nauką ucznia,
2)
zapewnić zgodność przebiegu nauki rzemiosła z ustalonym programem, przydzielić niezbędne do nauki urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną,
3)
zapewnić uczniowi bezpieczeństwo i higienę pracy, zaznajomić go z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a także z przepisami przeciwpożarowymi i innymi przepisami, mającymi na celu ochronę zdrowia pracowników i mienia zakładu pracy, oraz kontrolować, czy uczeń stosuje się do tych przepisów,
4)
zaopatrzyć ucznia w przewidzianą przy wykonywaniu zleconej mu pracy odzież roboczą i ochronną oraz sprzęt ochrony osobistej,
5)
umożliwić uczniowi, objętemu obowiązkiem dokształcania się, regularne i punktualne uczęszczanie do szkoły lub na kurs, zwalniać ucznia z pracy w przypadkach, kiedy obowiązkowe zajęcia w zakresie dokształcania odbywają się w godzinach pracy ucznia, i kontrolować, czy uczeń obowiązek ten wypełnia, oraz współpracować ze szkołą w zakresie nauczania i wychowania ucznia,
6)
zaznajomić ucznia z przepisami określającymi prawa i obowiązki pracownika z uwzględnieniem przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych,
7)
kierować ucznia na okresowe badania lekarskie i ponosić koszty z tym związane, tj. wypłacać uczniowi wynagrodzenie za czas zużyty na badania lekarskie i opłacać przejazdy ucznia w związku z tym badaniem,
8)
umożliwić uczniowi przystąpienie do egzaminu czeladniczego w ciągu ostatniego miesiąca obowiązywania umowy.
§  7.
Uczeń jest obowiązany:
1)
uczyć się pilnie i wykonywać sumiennie zleconą mu pracę oraz stosować się do poleceń i wskazówek przełożonych,
2)
przestrzegać obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych i innych przepisów, mających na celu ochronę zdrowia pracowników i mienia zakładu pracy,
3)
wykonywać systematycznie obowiązek dokształcania się,
4)
odnosić się z szacunkiem do przełożonych i okazywać koleżeński stosunek współtowarzyszom pracy,
5)
przestrzegać dyscypliny pracy,
6)
zachowywać się nienagannie zarówno w zakładzie pracy, jak i poza nim,
7)
poddawać się okresowym badaniom lekarskim, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  8.
Wszelkie spory mogące wyniknąć z wykonania umowy rozstrzyga właściwy sąd.
§  9.
Umowa niniejsza została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla szkolącego, ucznia i izby rzemieślniczej. Jeżeli umowa zawierana jest z rzemieślnikiem indywidualnym, sporządza się ją w 4 egzemplarzach; czwarty egzemplarz otrzymuje cech, który obowiązany jest przedstawić umowę w ciągu dwóch tygodni od daty jej zawarcia izbie rzemieślniczej do zarejestrowania.

.................... ...................

(podpis szkolącego) (podpis ucznia)

...................

(podpis pracownika wyznaczonego do szkolenia ucznia)

....................

(podpis przedstawiciela ustawowego ucznia młodocianego)

Załączniki:

1. Świadectwo urodzenia ucznia.

2. Świadectwo szkolne ucznia.

3. Świadectwo lekarskie stwierdzające, że dany rodzaj zatrudnienia nie zagraża zdrowiu ucznia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024