Przygotowania do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

UCHWAŁA Nr 92
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1960 r.
w sprawie przygotowań do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

W celu stworzenia należytych podstaw organizacyjnych w terenie i zapewnienia odpowiednich warunków do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r. (zwanego dalej spisem) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, jako Generalny Komisarz Spisowy, na terenie zaś poszczególnych rad narodowych prezydia tych rad według instrukcji i wytycznych Generalnego Komisarza Spisowego.
§  2.
1.
Do wykonania zadań, o których mowa w § 1, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) powołają wojewódzkich (miejskich) i powiatowych (miejskich, dzielnicowych) komisarzy spisowych oraz ich zastępców.
2.
Na komisarza spisowego należy powołać jednego z urzędujących członków prezydium właściwej rady narodowej.
3.
Jednym z zastępców wojewódzkiego (miejskiego) komisarza spisowego powinien być kierownik wydziału statystyki, zaś powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) komisarza spisowego - przewodniczący powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji planowania gospodarczego.
4.
Do wykonania zadań spisowych na terenie gromad (miast nie stanowiących powiatów i osiedli) prezydia powiatowych rad narodowych powołają na komisarzy spisowych:
1)
w gromadach - sekretarzy gromadzkich,
2)
w miastach nie stanowiących powiatów i w osiedlach - sekretarzy prezydiów rad narodowych (sekretarzy miejskich, osiedlowych).
5.
Prezydia rad narodowych obowiązane są do stałej kontroli przebiegu prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu.
6.
Komisarze spisowi wszystkich stopni składać będą na posiedzeniach prezydiów rad narodowych, na żądanie tych prezydiów, informacje o przebiegu prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie, dla którego zostali powołani.
7.
Komisarze spisowi niższego stopnia podlegają komisarzom spisowym wyższego stopnia, zaś komisarze spisowi wojewódzcy (miejscy w miastach wyłączonych z województw) - Generalnemu Komisarzowi Spisowemu.
§  3.
1.
Na okres prac przygotowawczych i przeprowadzenia spisu prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) utworzą wojewódzkie (miejskie) i powiatowe (miejskie, dzielnicowe) biura spisowe, złożone z pracowników tych prezydiów.
2.
Do pracy w biurach spisowych należy oddelegować pracowników przede wszystkim z następujących wydziałów: z komisji planowania gospodarczego, z wydziału rolnictwa i leśnictwa, z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, z wydziału finansowego oraz z wydziału (referatu) statystyki.
3.
Pracami biura spisowego kieruje jeden z zastępców komisarza spisowego.
§  4.
W celu zapewnienia pomocy ze strony czynnika społecznego w akcji spisowej prezydia rad narodowych powołają społeczne komisje spisowe, złożone z zaproszonych przedstawicieli miejscowych organizacji politycznych i społecznych. Zadaniem komisji będzie współdziałanie z komisarzami spisowymi w akcji werbunkowej kandydatów na rachmistrzów spisowych, w popularyzacji spisu oraz w innych pracach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu.
§  5.
Do wykonania czynności związanych ze spisywaniem prezydia rad narodowych szczebla powiatowego powołają rachmistrzów spisowych przede wszystkim spośród osób zamieszkałych bądź zatrudnionych (pobierających naukę) na terenie powiatu (miasta, dzielnicy).
§  6.
Sposób i terminy powoływania, szczegółowy zakres zadań oraz tryb działania poszczególnych organów spisowych, jak też terminy i sposób przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu oraz czynności spisowych, określą instrukcje i wytyczne Generalnego Komisarza Spisowego.
§  7.
1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad nagrodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) do nakładania na urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązku oddelegowania pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych na okres do 14 dni oraz dostarczenia środków transportowych wraz z obsługą, w granicach uzasadnionych potrzebami spisu.
2.
Pracownicy oddelegowani do akcji spisowej powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacą pełne wynagrodzenie służbowe wraz z wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, za cały okres oddelegowania.
§  8.
1.
Wszystkie urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązane są do traktowania spisu jako sprawy o podstawowym znaczeniu państwowym.
2.
Jednostki określone w ust. 1 mają obowiązek współdziałania z Generalnym Komisarzem Spisowym i terenowymi komisarzami spisowymi w przygotowaniu i przeprowadzeniu spisu.
§  9.
W celu przeprowadzenia w terenie wstępnych prac przygotowawczych do spisu:
1)
Ministrowie: Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym zarządzą, każdy w swoim zakresie, sprawdzenie i zaktualizowanie, na podstawie posiadanych materiałów, przez resortowe służby geodezyjne w terminie do dnia 1 września 1960 r. powierzchni geograficznej powiatów, gromad, miast i osiedli,
2)
służba geodezyjna prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw i miast stanowiących powiaty) dostarczy biurom spisowym sprawdzone dane, dotyczące aktualnej powierzchni geograficznej powiatów, gromad, miast i osiedli w terminie do dnia 15 września 1960 r.,
3)
prezydia właściwych rad narodowych przedłożą na najbliższe sesje rad narodowych projekty uchwał o nadaniu nazw ulicom i placom, o ile te ulice i place nazw dotychczas nie posiadają bądź posiadane przez nie nazwy powinny być zmienione,
4)
prezydia właściwych rad narodowych:
a)
skontrolują stan uporządkowania, uzupełnienia bądź wprowadzenia numeracji nieruchomości zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Administracji Publicznej z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 3, poz. 28) w terminie do dnia 15 czerwca 1960 r.,
b)
zarządzą sporządzenie wykazów miejscowości, nieruchomości i gospodarstw rolnych wraz z przesłaniem list wymiennych (w celu ustalenia dla poszczególnych gospodarstw powierzchni gruntów położonych na terenie różnych jednostek administracyjnych) w terminie i według zasad, jakie określi instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego.
§  10.
W celu zapobieżenia powstawaniu trudności mogących spowodować poważne komplikacje w pracach przygotowawczych oraz przy przeprowadzaniu spisu prezydia rad narodowych zaniechają w okresie od dnia 15 czerwca 1960 r. do czasu przeprowadzenia spisu przedkładania wniosków w sprawie zmian nazw miejscowości i dokonywania zmian nazw ulic i placów oraz numeracji nieruchomości.
§  11.
Ministrowie Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Żeglugi i Gospodarki Wodnej wydadzą w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym odpowiednie polecenia w sprawie przygotowań do przeprowadzenia spisu w obiektach, w których ze względu na ich specjalne przeznaczenie spis należy przeprowadzić przez pracowników tych resortów.
§  12.
1.
Polska Agencja Prasowa i Komitet do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" zorganizują w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym odpowiednią popularyzację Spisu.
2.
Prezydia rad narodowych zgodnie z wytycznymi Generalnego Komisarza Spisowego zorganizują przedspisową akcję popularyzacyjną zmierzającą do zapoznania ludności z celem oraz sposobem przeprowadzenia Spisu.
§  13.
Minister Łączności zapewni:
1)
pierwszeństwo w przesyłaniu i doręczaniu przez placówki pocztowe przesyłek zawierających druki i materiały spisowe,
2)
sprawną łączność telegraficzną i telefoniczną organom spisowym w okresie i na zasadach uzgodnionych z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  14.
Minister Komunikacji zarządzi na okres uzgodniony z Generalnym Komisarzem Spisowym:
1)
rozszerzenie obowiązku świadczenia usług transportowych dla akcji spisu w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. w sprawie świadczenia usług transportowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 49, poz. 359 i z 1953 r. Nr 43, poz. 214),
2)
pierwszeństwo załadunku i przewozu przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" materiałów dotyczących spisu,
3)
sprzedaż biletów kolejowych poza kolejnością osobom legitymującym się delegacjami służbowymi do prac związanych ze spisem,
4)
pierwszeństwo w korzystaniu z komunikacji przedsiębiorstw "Państwowa Komunikacja Samochodowa" oraz PLL "Lot" osobom legitymującym się delegacjami służbowymi do prac związanych ze spisem.
§  15.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych zapewnią dostarczenie organom spisowym samochodów osobowych oraz odpowiedniej ilości materiałów pędnych na potrzeby związane z przeprowadzeniem spisu. W razie gdyby roczne limity przebiegu tych samochodów osobowych ustalone na podstawie zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 29 stycznia 1957 r. w sprawie ustalenia rocznych norm przebiegu samochodów osobowych jednostek organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych (Monitor Polski Nr 11, poz. 79) okazały się niewystarczające, zezwala się na ich przekroczenie w granicach niezbędnych dla potrzeb akcji spisowej.
§  16.
Minister Oświaty w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zapewni udział nauczycielstwa i młodzieży szkolnej (powyżej lat 16) przy pracach spisowych, w zakresie uzgodnionym z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  17.
Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zapewni udział młodzieży szkół wyższych w pracach spisowych, w zakresie uzgodnionym z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  18.
1.
Pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) zatrudnionym stale przy pracach spisowych (co najmniej przez 1 miesiąc) w okresie od 1 kwietnia 1960 r. do 31 stycznia 1961 r. może być przyznany do uposażenia dodatek spisowy w granicach od 200 do 500 zł miesięcznie.
2.
Dodatek spisowy płatny jest z dołu i nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
3.
Dodatek spisowy przyznaje:
1)
przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w stosunku do osób zatrudnionych w tym prezydium na wniosek kierownika wojewódzkiego (miejskiego) biura spisowego,
2)
przewodniczący prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta i dzielnicy stanowiących powiaty) w stosunku do osób zatrudnionych w tym prezydium na wniosek kierownika powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) biura spisowego.
4.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych, o których mowa w ust. 3, ponoszą osobistą odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystanie kwot przyznanych im na dodatki spisowe.
5.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków spisowych określi instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego wydana w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  19.
1.
Upoważnia się Generalnego Komisarza Spisowego do przyznawania rachmistrzom spisowym oraz innym osobom zatrudnionym przy pracach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu nagród pieniężnych ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów spisu.
2.
Zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, ustali Generalny Komisarz Spisowy w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  20.
1.
Koszty papieru, druku i wysyłki formularzy spisowych oraz inne wydatki spisowe, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3, pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Rady narodowe pokryją z własnych budżetów wydatki na wynagrodzenia personelu administracyjnego oddelegowanego przez nie do spisu oraz wydatki biurowe.
3.
Gromadzkie, osiedlowe i miejskie rady narodowe ponoszą z własnych budżetów koszty dostarczenia rachmistrzom spisowym lokalu, światła, opału i materiałów piśmiennych.
§  21.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom rad narodowych.
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024