Regulamin prac komisji odznaczeń państwowych.

WYTYCZNE
KANCELARII RADY PAŃSTWA
z dnia 29 lutego 1960 r.
w sprawie regulaminu prac komisji odznaczeń państwowych.

Na podstawie § 27 ust. 2 i § 29 ust. 3 uchwały Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120), zwanej w dalszych postanowieniach "uchwałą", Kancelaria Rady Państwa ustala następujące wytyczne:
1.
Wojewódzka komisja odznaczeń państwowych, zwana w dalszych postanowieniach "komisją", działa na podstawie przepisów uchwały oraz uchwalonego przez siebie regulaminu, który podlega zatwierdzeniu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Komisja wyraża opinie w sprawach przekazanych jej przez:
1)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
ministerstwo lub urząd centralny bądź jednostkę bezpośrednio im podporządkowaną,
3)
naczelną lub wojewódzką władzę organizacji wymienionej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie ustalenia wykazu organizacji uprawnionych do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 121).
3.
Sprawy przekazuje się komisji składając wnioski, o których mowa w § 32 uchwały.
4.
Komisja działa kolegialnie na posiedzeniach w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
5.
Komisja może postanowić, że poszczególne sprawy rozpatrywane będą w zespołach, złożonych co najmniej z trzech osób z jej składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
6.
Skierowanie sprawy na posiedzenie komisji lub zespołu zarządza przewodniczący komisji.
7.
Na posiedzeniu referuje sprawy przewodniczący komisji (zespołu), który może zlecić zreferowanie jednemu z członków.
8.
Opiniując poszczególne sprawy komisja w szczególności rozważa:

- czy istnieją podstawy do pozytywnego zaopiniowania całokształtu danej sprawy,

- czy zostały określone w sposób dostatecznie konkretny zasługi przytoczone dla uzasadnienia poszczególnych wniosków,

- czy zasługi te uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia, czy przemawia za tym postawa społeczna danej osoby oraz czy nie byłoby wskazane wyróżnienie jej przez nadanie odznaki, przez dyplom uznania, list pochwalny itp.,

- czy wniosek jest uzasadniony ze względu na już otrzymane przez daną osobę ordery lub odznaczenia,

- czy przytoczone zasługi uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia danego rodzaju (klasy, stopnia).

9.
W miarę potrzeby komisja może zwrócić się do organu, z którego inicjatywy sprawa została podjęta, lub do innych właściwych organów o udzielenie dodatkowych informacji.
10.
Uchwały komisji (zespołu) zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
11.
Z obrad komisji (zespołu) sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący komisji (zespołu) i pracownik wydelegowany do pełnienia na posiedzeniu obowiązków sekretarza.
12.
Obsługę komisji sprawuje wydział, określony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
13.
Postanowienia niniejszych wytycznych, dotyczące wojewódzkich komisji odznaczeń państwowych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych, stosuje się odpowiednio do miejskich komisji odznaczeń państwowych i prezydiów miejskich rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
14.
Powiatowe (miejskie) komisje odznaczeń państwowych powołane stosownie do przepisów § 29 uchwały uchwalają swoje regulaminy prac, stosując odpowiednio postanowienia niniejszych wytycznych.
15.
Przewodniczący komisji odznaczeń państwowych składa na żądanie prezydium rady narodowej sprawozdanie z działalności komisji.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024