Branżowe warunki dostawy wyrobów spirytusowych butelkowanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 28 stycznia 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostawy wyrobów spirytusowych butelkowanych.

Na podstawie art. 3 ust 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się branżowe warunki dostawy wyrobów spirytusowych butelkowanych, obowiązujące w obrocie krajowym, zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW WYROBÓW SPIRYTUSOWYCH BUTELKOWANYCH

Przepisy wstępne.

§  1.
Przepisy niniejszych branżowych warunków dostaw stosuje się przy dostawach:
1)
wódek czystych i spirytusu butelkowanego do celów domowych i leczniczych,
2)
wódek gatunkowych,
3)
denaturatu butelkowanego.
§  2.
Przez użyte w niniejszych branżowych warunkach dostaw określenia:
1)
dostawca - rozumie się zakłady przemysłu spirytusowego (wytwórnie wódek) podległe Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego,
2)
odbiorca - rozumie się przedsiębiorstwa handlu hurtowego, przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz inne placówki położone w miejscowości, w której ma swoją siedzibę dostawca, upoważnione do nabywania wyrobów spirytusowych,
3)
towar - wyroby spirytusowe butelkowane wymienione w § 1.
§  3.
1.
Zakłady przemysłu spirytusowego (wytwórnie wódek) zawierają umowy o dostawy bezpośrednie towaru z:
1)
hurtowniami upoważnionymi do zakupu i sprzedaży wyrobów spirytusowych, położonymi w rejonie wyznaczonym dla każdego dostawcy przez Zjednoczenie Przemysłu Spirytusowego,
2)
przedsiębiorstwami handlu detalicznego, działającymi w miejscowości, w której ma swoją siedzibę dostawca, lub w najbliższej okolicy, posiadającymi zezwolenia właściwych organów na detaliczną sprzedaż wyrobów spirytusowych,
3)
innymi placówkami działającymi w miejscowości, w której ma swoją siedzibę dostawca, uprawnionymi do nabywania wyrobów spirytusowych.
2.
Zakłady przemysłu spirytusowego zawierają umowy o dostawy bezpośrednie denaturatu, poza odbiorcami wymienionymi w ust. 1, również z innymi przedsiębiorstwami handlu detalicznego upoważnionymi do jego sprzedaży, działającymi w miejscowości, w której ma swoją siedzibę dostawca, lub w najbliższej okolicy.
§  4.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego nie wymienione w § 3, a posiadające zezwolenie właściwych organów na sprzedaż detaliczną wyrobów spirytusowych, zawierają umowy o dostawy towaru z właściwymi przedsiębiorstwami hurtu lub zakładami przemysłu spirytusowego (wytwórniami wódek) w granicach określonych odrębnymi przepisami.

Umowa dostawy.

§  5.
Dostawy towaru dokonywane są na podstawie umów zawartych zgodnie z niniejszymi warunkami dostaw.
§  6-8. 1
(skreślone).
§  9.
Za podstawową formę umowy uważa się zamówienie kwartalne złożone przez odbiorcę dostawcy na piśmie.

Zamówienie.

§  10.
1.
Zamówienie kwartalne powinno być złożone przez odbiorcę właściwemu dostawcy w 2 egzemplarzach na 10 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa.
2.
Inne zamówienia powinny być składane przez odbiorcę właściwemu dostawcy w terminach ustalonych umową lub uzgodnionych w inny sposób.
3.
Zamówienie powinno zawierać:
1)
nazwę i adres dostawcy,
2)
nazwę i adres odbiorcy ze wskazaniem nadzorującego go ministerstwa i zjednoczenia (jednostek nadrzędnych),
3)
numer i datę zamówienia,
4)
dokładne oznaczenie przedmiotu dostawy przez podanie jego nazwy, ceny, jakości i ilości oraz rodzaju opakowań,
5)
miejsce, do którego towar ma być wysłany, z podaniem stacji Polskich Kolei Państwowych w urzędowym brzmieniu i ewentualnie bocznicy kolejowej, bądź wskazanie, iż towar będzie odebrany z magazynu dostawcy,
6)
oznaczenie terminów wysłania lub wydania towaru,
7)
komu należy awizować wysyłkę,
8)
na jaką jednostkę gospodarczą ma być wystawiony rachunek,
9)
nazwę oraz siedzibę banku płatnika i numer konta,
10)
nazwę i siedzibę jednostki hurtowej, której powinna być przesłana kopia faktury, jeżeli zamówienie składa przedsiębiorstwo handlu detalicznego na dostawy bezpośrednie.
§  11.
Zamówienie uważa się za przyjęte jeżeli dostawca w ciągu 10 dni od jego otrzymania nie sporządzi i nie wyśle odbiorcy protokołu rozbieżności.
§  12.
1.
Odbiorca, który otrzymał protokół rozbieżności, powinien w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania powiadomić dostawcę, w jakim zakresie z zastrzeżeniami się nie godzi. W razie niewysłania zawiadomienia w powyższym terminie uważa się, że protokół rozbieżności przyjmuje.
2. 2
(skreślony).
3.
Do czasu uzgodnienia stanowisk stron przez jednostki nadrzędne dostawy towaru, określone przez odbiorcę jako pilne, będą wykonywane z uwzględnieniem zastrzeżeń dostawcy.

Dodatkowe dyspozycje.

§  13.
Jeżeli w zamówieniu odbiorca zastrzega, że przedmiot dostawy i terminy poszczególnych wysyłek określi dodatkowo w czasie późniejszym, dodatkową dyspozycję na dostawę towaru odbiorca obowiązany jest przesłać dostawcy przed żądanym terminem dostawy najpóźniej na:
1)
15 dni - przy dostawach przez wysyłkę towaru koleją,
2)
4 dni - przy dostawach przez wydanie towaru z magazynu.

Dostawa towaru.

§  14.
Dostawa towaru następuje:
1)
odbiorcom hurtowym i detalistom zamiejscowym - przez wysyłkę towaru lub przez wydanie towaru z magazynu dostawcy,
2)
odbiorcom detalicznym w siedzibie dostawcy lub okolicy przez:
a)
wydanie towaru z magazynu dostawcy,
b)
dostarczenie towaru do punktu detalicznego środkiem transportu dostawcy.
§  15.
1.
Odbiorca może odebrać towar z magazynu dostawcy, a dostawca zwróci mu koszty przewozu do wysokości normalnej taryfy Państwowej Komunikacji Samochodowej dla ładunków pełnotonażowych w następujących przypadkach:
1)
jeżeli między miejscowościami, w których znajdują się magazyny dostawcy i odbiorcy hurtowego, brak jest odpowiedniego połączenia kolejowego albo stacja nadawcza dostawcy nie przyjmuje całowagonowych przesyłek,
2)
jeżeli powstanie brak towaru w magazynie odbiorcy wskutek nieterminowego wykonania zamówienia przez dostawcę,
3)
jeżeli brak jest towaru na zaopatrzenie rynku z przyczyn od odbiorcy niezależnych i przez niego udowodnionych.
2.
Odbiorca może w innych przypadkach odebrać towar z magazynu dostawcy, wówczas jednak dostawca zwróci odbiorcy koszty przewozu do wysokości normalnej taryfy kolejowej dla ładunków pełnowagonowych, przyjmując 350 skrzyń towaru za jeden wagon i licząc odległość magazynu odbiorcy do magazynu dostawcy odpowiednią drogą kołową.
§  16. 3
(skreślony).

Wysyłka towaru.

§  17.
1.
W ustalonych terminach dostawca wyśle towar koleją pod adresem wskazanym w zamówieniu w ładunkach pełnowagonowych.
2.
Odbiorca obowiązany jest dokonać zapłaty za faktycznie otrzymaną ilość towaru, nawet jeżeli jest ona nieznacznie wyższa (niższa), niż to przewidywało zamówienie, jeżeli powyższa niezgodność wynika z konieczności załadowania pełnego wagonu.
§  18.
Dostawca dołączy do przesyłki towarowej protokół załadowania wagonu, obejmujący specyfikację wysłanego towaru.
§  19.
1.
Wysyłkę uważa się za dokonaną i towar za wydany odbiorcy w drodze wysyłki z chwilą przejęcia towaru przez kolej do przewozu na podstawie listu przewozowego.
2.
Niebezpieczeństwo utraty, ubytku, stłuczki itp. przechodzi na odbiorcę z chwilą nadania towaru do przewozu koleją.
3.
Dostawca ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikłą w czasie transportu koleją, jeżeli powstała z jego winy na skutek niewłaściwego opakowania lub załadowania.
4.
Załadowania wagonu powinien dokonać dostawca zgodnie z obowiązującą go instrukcją, uzgodnioną z Ministerstwem Komunikacji.
5.
Koszty załadowania i koszty przewozu towaru koleją obciążają dostawcę, a koszty wyładunku z wagonu na stacji odbiorczej i koszty zwózki towaru do magazynu obciążają odbiorcę.
§  20. 4
(skreślony).

Wydanie towaru z magazynu dostawcy.

§  21.
Jeżeli jest przewidziane wydanie towaru z magazynu dostawcy, odbiorca obowiązany jest w ustalonym terminie przysłać na miejsce wydania towaru swego przedstawiciela wraz z dostarczonym przez siebie środkiem transportowym.
§  22. 5
(skreślony).
§  23. 6
(skreślony).
§  24.
Wydanie towaru odbiorcy następuje z chwilą załadowania towaru i pokwitowania przez odbiorcę. Z tą chwilą niebezpieczeństwo utraty, ubytku, stłuczki itp. przechodzi na odbiorcę.

Odbiór towaru.

§  25.
Odbiorca obowiązany jest wyładować towar niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o nadejściu towaru, a w razie opóźnienia poniesie wszystkie wynikłe z tego powodu koszty i straty.
§  26. 7
(skreślony).

Jakość towaru, braki i wady towaru.

§  27. 8
(skreślony).
§  28.
1.
Jeżeli dostawa następuje w drodze wydania towaru z magazynu dostawcy, odbiór jakościowy towaru następuje łącznie i równocześnie z odbiorem ilościowym.
2.
Po odbiorze towaru reklamacje odbiorcy z powodu braków ilościowych lub stłuczek nie będą przyjmowane przez dostawcę, z wyjątkiem przypadków, gdy ich ujawnienie wymagałoby naruszenia opakowania jednostkowego.
§  29.
1.
Jeżeli dostawa nastąpiła w drodze wysyłki towaru, a nie sporządzono protokołu kolejowego, odbiorca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 3 dni od otrzymania, zbadać towar i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić komisyjnie protokół przy udziale czynnika społecznego, a w razie potrzeby fachowych wiadomości - przy udziale biegłego.
2.
O stwierdzonych brakach lub wadach odbiorca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczenia zawiadomić dostawcę telefonicznie w terminie określonym w ust. 1, a jednocześnie wysłać mu jeden egzemplarz sporządzonego protokołu.
3.
Jeżeli wada jest tego rodzaju, że wymaga przeprowadzenia ekspertyzy, przy sporządzeniu protokołu pobrane będą próbki.
4.
Reklamacja wad towaru, których ujawnienie wymaga naruszenia opakowania jednostkowego, powinna nastąpić niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 14 dni od chwili ich ujawnienia.
§  30.
1.
Gdy dostawca chce zapewnić sobie udział w protokolarnym stwierdzeniu wad i braków, powinien zawiadomić o tym odbiorcę telefonicznie lub telegraficznie najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i podać termin przybycia - nie później niż następnego dnia - swego przedstawiciela. Odbiorca obowiązany jest powstrzymać się od użytkowania otrzymanego towaru i zachować towar w takim stanie, w jakim został odebrany od przewoźnika.
2.
W razie nieobecności przedstawiciela dostawcy protokół sporządza się przy udziale przedstawiciela czynnika społecznego.
§  31-33. 9
(skreślone).
§  34.
W razie gdy na podstawie prawomocnego orzeczenia stwierdzono, że towar nie odpowiada ustalonej normie, odbiorca może żądać dostawy innego towaru lub odstąpić od umowy.
§  35. 10
(skreślony).

Opakowanie.

§  36.
Towar dostarczany jest odbiorcom w butelkach oraz w skrzyniach odpowiadających obowiązującym normom.
§  37.
Butelki odbiorca obowiązany jest skupywać i odsprzedawać dostawcy co najmniej w ilościach odpowiadających wskaźnikom ustalonym przez jednostki nadrzędne dostawcy i odbiorcy oraz zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami i zawartymi umowami.
§  38.
1.
Skupowi i odsprzedaży podlegają butelki nieuszkodzone, zewnętrznie i wewnętrznie czyste, bez obcych zapachów.
2.
Butelki z pozostałością laku i etykiety uważa się za czyste.
3.
Skupione butelki powinny być w zasadzie dostarczone dostawcy w skrzyniach, w których dostarczany jest towar.
4.
Dostawca nie może odmówić nabycia butelek skupionych na jego zamówienie.
§  39.
Skrzynie uniwersalne odbiorca obowiązany jest odsprzedawać dostawcy natychmiast po ich opróżnieniu z towaru.
§  40.
Dostawca fakturuje skrzynie i odkupuje od odbiorcy po ustalonej cenie rozliczeniowej.
§  41.
Za braki poszczególnych elementów skrzyń, spowodowane przez odbiorcę, dostawca może liczyć odbiorcy ceny według obowiązującego cennika.
§  42. 11
(skreślony).

Ubezpieczenie.

§  43. 12
(skreślony).

Cena i sposób zapłaty.

§  44. 13
(skreślony).
§  45. 14
(skreślony).

Kary.

§  46.
1.
Strona, która nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, obowiązana jest do zapłacenia kary.
2.
Dostawca obowiązany jest zapłacić odbiorcy karę w wysokości:
1)
0,1% wartości dostawy - w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, gdy odbiorca odstąpił od umowy z winy dostawcy,
2)
0,01% wartości dostawy dokonanej z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki z winy dostawcy,
3)
5% wartości towaru obciążonego wadami jakościowymi,
4)
zł 100 za:
a)
niewysłanie zawiadomienia o wysyłce towaru,
b)
niedołączenie do wysyłki specyfikacji towaru w terminach przewidzianych umową.
3.
Odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy karę w wysokości:
1)
0,1% wartości nie odebranego towaru - w razie nieodebrania towaru w ilości zamówionej,
2)
0,01% wartości dostawy za każdy dzień opóźnienia dostawy z winy odbiorcy,
3)
zł 100 za nienadesłanie w terminie:
a)
zamówienia,
b)
dyspozycji dodatkowej.

Zmiana, odstąpienie od umowy i rozwiązanie umowy.

§  47. 15
(skreślony).
§  48. 16
(skreślony).
1 Załącznik § 6-8 skreślone przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 Załącznik § 12 ust. 2 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 16 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 20 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 22 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 § 23 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 26 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
8 Załącznik § 27 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
9 Załącznik § 31-33 skreślone przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
10 Załącznik § 35 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
11 Załącznik § 42 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
12 Załącznik § 43 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
13 Załącznik § 44 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
14 Załącznik § 45 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
15 Załącznik § 47 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
16 Załącznik § 48 skreślony przez § 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024