Organizacja państwowej służby geologicznej.

UCHWAŁA Nr 505
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1959 r.
w sprawie organizacji państwowej służby geologicznej.

W celu usprawnienia organizacji państwowej służby geologicznej i obniżenia kosztów działalności geologicznej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowa służba geologiczna prowadzi działalność geologiczną obejmującą w szczególności:
1)
planowanie, projektowanie i wykonywanie:
a)
prac naukowo-badawczych z zakresu poznania budowy geologicznej kraju,
b)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin,
c)
poszukiwania i rozpoznawania zasobów wód podziemnych,
2)
projektowanie i wykonywanie wierceń dla ujęć wód podziemnych,
3)
projektowanie i wykonywanie badań geologiczno-inżynierskich dla potrzeb budownictwa,
4)
geologiczną obsługę eksploatacji złóż kopalin.
2.
W zależności od rodzaju działalności geologicznej, określonej w ust. 1, działalność tę prowadzą:
1)
Centralny Urząd Geologii z podległymi jednostkami organizacyjnymi,
2)
ministerstwa (urzędy centralne) nadzorujące eksploatację złóż kopalin i podległe im jednostki organizacyjne,
3)
organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i podległe im jednostki organizacyjne.
§  2.
Centralny Urząd Geologii jest centralnym organem państwowej administracji geologicznej, którego zadaniem jest:
1)
realizowanie ogólnej polityki w zakresie badań budowy geologicznej kraju, poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin i zasobów wód podziemnych oraz rozwiązywania podstawowych problemów geologiczno-inżynierskich z uwzględnieniem perspektyw, kierunków, proporcji i tempa rozwoju przemysłu i budownictwa zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej,
2)
koordynacja i nadzór nad działalnością podległych jednostek naukowo-badawczych i przedsiębiorstw,
3)
koordynacja działalności państwowej służby geologicznej,
4)
fachowy nadzór nad działalnością geologiczną prowadzoną na terenie kraju.
§  3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii wykonuje uprawnienia naczelnego organu administracji państwowej w stosunku do podległych jednostek organizacyjnych.
§  4.
1.
Centralny Urząd Geologii przejmuje zadania wykonywane dotychczas przez resortowe służby geologiczne w zakresie:
1)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin, z wyjątkiem rozpoznawania złóż ropy naftowej, gazu ziemnego i rud pierwiastków promieniotwórczych; poszukiwanie złóż ropy naftowej, gazu ziemnego i rud pierwiastków promieniotwórczych może być prowadzone przez resortową służbę geologiczną za zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Geologii,
2)
poszukiwania i rozpoznawania zasobów wód podziemnych dla określonych rejonów,
3)
wykonywania głębokich wierceń dla ujęć wód podziemnych,
4)
rozpoznawania warunków geologiczno-inżynierskich dla obiektów inwestycyjnych, określonych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
2.
Zadania w zakresie rozpoznawania złóż kopalin i zasobów wód podziemnych oraz w zakresie podanym w ust. 1 pkt 3 i 4 wykonywane są na zlecenie zainteresowanych inwestorów.
§  5.
1.
Organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych prowadzą działalność geologiczną w zakresie:
1)
rozpoznawania złóż kopalin dla potrzeb lokalnych,
2)
wykonywania wierceń dla ujęć wód podziemnych,
3)
rozpoznawania warunków geologiczno-inżynierskich dla inwestycji planu terenowego.
2.
Terenowymi organami administracji geologicznej są wyznaczone dla tych zagadnień wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych. Nadzór nad działalnością właściwych do spraw geologii organów prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie ustalonym ustawą z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) sprawuje Prezes Centralnego Urzędu Geologii.
3.
Organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych prowadzą działalność określoną w ust. 1 przez podległe im przedsiębiorstwa geologiczne, utworzone za zgodą Centralnego Urzędu Geologii. W uzasadnionych przypadkach terenowe przedsiębiorstwo geologiczne może obsługiwać potrzeby kilku województw.
4.
Centralny Urząd Geologii ustala wytyczne w sprawie organizacji i prowadzenia przez organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych działalności geologicznej, udziela przedsiębiorstwom geologicznym rad narodowych fachowej pomocy w zakresie wykonywania ich zadań, kontroluje działalność geologiczną i koordynuje ją z działalnością innych jednostek państwowej służby geologicznej.
§  6.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) nadzorujące eksploatację złóż kopalin i podległe im jednostki organizacyjne oraz organy prezydiów rad narodowych eksploatujące złoża kopalin prowadzą działalność geologiczną w zakresie:
1)
sporządzania bilansu zasobów kopalin i prowadzenia ewidencji zasobów eksploatowanych w resorcie (radzie narodowej),
2)
rozpoznawania już eksploatowanego złoża kopaliny,
3)
geologicznej obsługi budowy kopalń i eksploatacji złóż kopalin,
4)
opracowywania i przedstawiania Centralnemu Urzędowi Geologii projektów planów prac geologicznych, w dostosowaniu do zamierzeń inwestycyjnych resortu (rady narodowej) - dla sporządzenia ogólnokrajowego planu działalności geologicznej.
2.
Resort budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, niezależnie od działalności określonej w ust. 1, rozpoznaje warunki geologiczno-inżynierskie dla potrzeb budownictwa w zakresie nie objętym działalnością Centralnego Urzędu Geologii (§ 4 ust. 1 pkt 4) i wojewódzkich rad narodowych (§ 5 ust. 1 pkt 3). Prace geologiczno-inżynierskie mogą prowadzić również inne resorty na zasadach uzgodnionych z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.
3.
Sporządzanie bilansu zasobów złóż kopalin, ich ewidencja, rozpoznawanie złoża i geologiczna obsługa budowy kopalni i eksploatacji złoża kopaliny należy do zadań przedsiębiorstwa prowadzącego budowę kopalni lub eksploatację złoża kopaliny. Przedsiębiorstwo eksploatujące złoże kopaliny może zlecić rozpoznawanie tego złoża przedsiębiorstwu geologicznemu.
§  7.
1.
Zezwolenia na wykonywanie wierceń lub prowadzenie innej działalności geologicznej, przewidziane w obowiązujących przepisach, mogą być wydawane jednostkom gospodarki nie uspołecznionej jedynie na zasadach uzgodnionych z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii ustali w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczości Pracy zasady wykonywania wierceń lub prowadzenia innej działalności geologicznej przez jednostki spółdzielcze.
§  8.
Traci moc uchwała nr 828 Prezydium Rządu z dnia 26 września 1952 r. w sprawie organizacji i zakresu działania resortowych służb geologicznych (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1405) w zakresie unormowanym niniejszą uchwałą.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii, właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024