Leczenie poborowych w zakładach społecznych służby zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 listopada 1959 r.
w sprawie leczenia poborowych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Poborowy, uznany orzeczeniem powiatowej komisji poborowej za czasowo niezdolnego do służby wojskowej (kategoria "B") z powodu choroby, wady lub ułomności dającej się wyleczyć najdalej w ciągu roku, podlega na zarządzenie komisji poborowej skierowaniu do zakładu społecznego służby zdrowia właściwego ze względu na stwierdzone schorzenie (ułomność).
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 wydział spraw wewnętrznych prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej przesyła wykaz poborowych do wydziału zdrowia tego prezydium, który wystawia odpowiednie skierowania do właściwych zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
W skierowaniu należy w szczególności wskazać zakład, do którego kieruje się poborowego, termin zgłoszenia się, rozpoznanie i zalecone leczenie. Jeśli w związku z zaleconym leczeniem niezbędne jest dokonanie zabiegu chirurgicznego, do skierowania należy dołączyć pisemną zgodę poborowego na poddanie się temu zabiegowi.
§  2.
1.
Poborowego skierowanego w myśl § 1 zakład społeczny służby zdrowia przyjmuje na leczenie poza normalną kolejnością.
2.
Zakład społeczny służby zdrowia odmawia przyjęcia na leczenie poborowego, jeżeli:
1)
ze względu na rodzaj schorzenia (ułomność) dany zakład nie jest właściwy do przeprowadzenia leczenia,
2)
poborowy odmówił zgody na zabieg lub cofnął poprzednio wyrażoną zgodę na poddanie się zabiegowi chirurgicznemu niezbędnemu do wyleczenia schorzenia (ułomności).
3.
Poborowego wypisuje się z zakładu społecznego służby zdrowia, jeżeli:
1)
okoliczności określone w ust. 2 zostały stwierdzone po podjęciu leczenia albo
2)
wyniki przeprowadzonych w zakładzie badań wskazują, że schorzenia (ułomności) nie da się wyleczyć w ciągu roku.
§  3.
1.
Poborowi nie ponoszą opłat za świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia udzielane w związku z leczeniem wskazanym w skierowaniu (§1 ust. 2 i 3).
2.
Podstawą do bezpłatnego otrzymywania leków i środków opatrunkowych z aptek otwartych przez poborowego leczonego w przychodni lub ośrodku zdrowia są recepty wystawione przez lekarza tego zakładu; na recepcie powinien być zamieszczony dopisek: "poborowy - bezpłatnie".
§  4.
1.
Zakład społeczny służby zdrowia przeprowadzający leczenie poborowych jest obowiązany prowadzić ich ewidencję oraz przechowywać dokumentację lekarską oddzielnie od dokumentacji innych chorych.
2.
Zakład społeczny służby zdrowia zawiadamia wydział spraw wewnętrznych prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania poborowego oraz wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej (§1 ust. 2):
1)
o przyjęciu poborowego na leczenie,
2)
o zakończeniu leczenia i jego wynikach,
3)
o odmowie przyjęcia poborowego na leczenie bądź o jego wypisaniu (§2 ust. 2 lub 3) - z podaniem uzasadnienia,
4)
o uchylaniu się poborowego od leczenia, a w szczególności o niezgłaszaniu się na badania lub zabiegi w terminach wyznaczonych przez lekarza.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024