Uzgodnienia dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 16 października 1959 r.
w sprawie uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. *

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) i art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach sprzedaży pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270) w związku z § 1 zarządzenia nr 21 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lutego 1959 r. w sprawie zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów czasowego wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 17, poz. 73) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustala się:
1)
na podstawie art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) - ogólne przepisy o uzgodnieniach dostaw związanych z obrotem handlowym z zagranicą zawarte w załączniku nr 1 do zarządzenia,
2) 1
 (uchylony).
2.  2
 (uchylony).
§  2-5.  3
 (uchylone).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OGÓLNE PRZEPISY O UZGODNIENIACH DOSTAW ZWIĄZANYCH Z OBROTEM HANDLOWYM Z ZAGRANICĄ

§  1. 
Jeżeli przepisy szczególne przewidują, że ministerstwa lub inne organizacje nadrzędne sprzedawców i nabywców uprawnione są do uzgodnienia terminów i ilości dostaw, jakie zostaną wykonane i przyjęte przez nadzorowane przedsiębiorstwa (uzgodnienia dostaw), stosuje się przepisy zawarte w paragrafach następnych.
§  2. 
1. 
Jednostki nadrzędne sprzedawców (przy eksporcie) i nabywców (przy imporcie) dokonywać będą z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego uzgodnień dostaw, w których ustalą:
1)
sprzedawców i nabywców,
2)
przedmiot dostawy (grupy towarów i ewentualnie inne szczegóły niezbędne do ustalenia przedsiębiorstw, które powinny zawrzeć umowy sprzedaży),
3)
ilość i wartość towaru,
4)
terminy, w jakich powinny być zawarte umowy sprzedaży.
2. 
Uzgodnienie dostaw powinno być stwierdzone pismem. Odpisy uzgodnień doręcza się sprzedawcom i nabywcom.
§  3. 
1. 
Uzgodnienia, przewidujące obowiązek dostarczenia lub odbioru określonych co do ilości i rodzaju towarów, zobowiązują sprzedawcę do zawarcia umowy dostawy na żądanie nabywcy.
2. 
Nabywca obowiązany jest do zawarcia umowy sprzedaży na żądanie sprzedawcy tylko w przypadku, gdy w uzgodnieniu dostaw obowiązek taki wyraźnie przewidziano.
3. 
W razie nienadesłania przez nabywcę zamówienia (ust. 1) lub projektu umowy przez sprzedawcę (ust. 2) w terminie określonym w uzgodnieniu dostaw druga strona zostaje zwolniona od obowiązku zawarcia umowy oraz od obowiązku dostawy (ust. 1) lub odbioru towaru (ust. 2).
§  4. 
W razie sporu miedzy jednostkami nadrzędnymi stron albo między jednostką nadrzędną jednej strony a drugą stroną co do treści uzgodnienia dostaw, uzgodnienie powinno być podpisane w części bezspornej. Spór co do części nie uzgodnionej powinny rozstrzygnąć wspólną decyzją organy nadrzędne jednostek, które nie mogły osiągnąć porozumienia.
§  5. 
1. 
Jednostka nadrzędna sprzedawcy (przy eksporcie) i nabywcy (przy imporcie) może zamiast uzgodnienia dostaw zawrzeć z przedsiębiorstwem handlu zagranicznego umowę sprzedaży w swoim imieniu i na swój rachunek.
2. 
Jeżeli właściwe do odbioru (przy imporcie) lub dostawy (przy eksporcie) jest przedsiębiorstwo podlegające bezpośrednio ministrowi, uzgodnień dostaw, o których mowa w § 2, dokonuje ministerstwo.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 4

 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  3  5

 (uchylony).

* Z dniem 1 stycznia 1967 r. utrzymuje się w mocy na okres do dnia 31 marca 1967 r. załączniki nr 2 i nr 3 do nin. zarządzenia, ze zmianami wprowadzonymi przez § 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy ogólnych warunków umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą. (M.P.67.1.2).

 Z dniem 1 kwietnia 1967 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach sprzedaży pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz.U.56.16.87) przez art. VIIpkt 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz.U.64.16.94).

1 § 1 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 7 zarządzenia z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. (M.P.67.12.64) z dniem 1 kwietnia 1967 r.
2 § 1 ust. 2 uchylony przez § 7 zarządzenia z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. (M.P.67.12.64) z dniem 1 kwietnia 1967 r.
3 § 2-5 uchylone przez § 7 zarządzenia z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. (M.P.67.12.64) z dniem 1 kwietnia 1967 r.
4 Załącznik nr 2 uchylony przez § 7 zarządzenia z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. (M.P.67.12.64) z dniem 1 kwietnia 1967 r.
5 Załącznik nr 3 uchylony przez § 7 zarządzenia z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. (M.P.67.12.64) z dniem 1 kwietnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.92.494

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uzgodnienia dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 16/10/1959
Data ogłoszenia: 06/11/1959
Data wejścia w życie: 07/12/1959