Przeprowadzanie konkursów na stypendia pieniężne naukowe dla studentów akademii medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 września 1959 r.
w sprawie przeprowadzania konkursów na stypendia pieniężne naukowe dla studentów akademii medycznych.

Na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Stypendia pieniężne naukowe mogą być przyznawane studentom trzeciego i wyższych lat studiów akademii medycznych, którzy spełniają warunki określone w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35), a ponadto warunki konkursu na te stypendia.
2.
Senat akademii medycznej ustala warunki konkursu, które w szczególności powinny dotyczyć wykazywania się przez kandydatów wybitnymi postępami w określonych dyscyplinach nauk, samodzielną pracą w kole naukowym itp.
3.
Konkurs ogłasza i organizuje komisja konkursowa, powołana przez senat akademii medycznej.
4.
W skład komisji konkursowej wchodzą przewodniczący i członkowie powołani przez senat akademii medycznej w drodze uchwały spośród pracowników nauki, a ponadto przedstawiciel rady uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich.
§  2.
1.
O przyznanie studentom stypendiów pieniężnych naukowych mogą ubiegać się zainteresowani studenci bądź kierownicy katedr lub inni samodzielni pracownicy nauki.
2.
Do podań studentów o przyznanie stypendiów pieniężnych naukowych powinny być załączone zaświadczenia według wzorów obowiązujących przy ubieganiu się o udzielenie pomocy stypendialnej.
3.
Wnioski kierowników katedr lub innych samodzielnych pracowników nauki w sprawie przyznania studentom stypendiów pieniężnych naukowych mogą dotyczyć tylko tych studentów, którzy złożyli dokumenty stwierdzające okoliczności określone w § 1 ust. 1.
4.
Podania i wnioski (ust. 2 i 3) powinny być złożone dziekanowi i uzupełnione pisemną opinią kierownika katedry, z tym że w razie wystąpienia przez studenta z podaniem o dopuszczenie do konkursu, kierownik katedry wydaje opinię na wniosek dziekana. Opinia powinna zawierać krótką charakterystykę zamiłowań i zainteresowań studenta zagadnieniami reprezentowanymi przez katedrę.
§  3.
1.
Po zebraniu podań, wniosków i opinii, o których mowa w § 2, dziekan zasięga opinii rady wydziału, a następnie po dołączeniu wykazu ocen uzyskanych przez zainteresowanych studentów ze złożonych egzaminów i zaliczeń w okresie dwóch ostatnich lat studiów oraz opinii o ich postawie moralnej i obywatelskiej - przekazuje całość materiałów komisji konkursowej w ustalonym przez nią terminie.
2.
Opinię o postawie moralnej i obywatelskiej o ubiegającym się o stypendium może również złożyć komisji konkursowej rada uczelniana Zrzeszenia Studentów Polskich.
§  4.
Komisja konkursowa analizując złożone wnioski może żądać dodatkowych materiałów i wyjaśnień. W wyniku analizy komisja konkursowa ustala kandydatów do stypendium spośród osób najbardziej odpowiadających warunkom konkursu i swoje wnioski przedstawia rektorowi.
§  5.
Rektor przyznaje stypendia oraz zleca ogłoszenie listy stypendystów i wypłatę stypendiów.
§  6.
Stypendia przyznaje się corocznie w miesiącu październiku na okres od dnia 1 października do 30 września roku następnego w ramach limitu stypendialnego.
§  7.
Student pobierający stypendium pieniężne naukowe nie może pobierać równocześnie stypendium pieniężnego zwyczajnego.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 1954 r. w sprawie wysokości i trybu przyznawania stypendiów naukowych studentom akademii medycznych (Monitor Polski Nr A-46, poz. 654).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1959 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.90.491

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie konkursów na stypendia pieniężne naukowe dla studentów akademii medycznych.
Data aktu: 30/09/1959
Data ogłoszenia: 30/10/1959
Data wejścia w życie: 01/10/1959, 30/10/1959