Sporządzanie i uzupełnianie mierniczych planów robót górniczych w zakładach górniczych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 10 września 1959 r.
o sporządzaniu i uzupełnianiu mierniczych planów robót górniczych w zakładach górniczych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie art. 112 i 114 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady górnicze resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, podlegające przepisom prawa górniczego, obowiązane są sporządzić przed uruchomieniem produkcji miernicze plany robót górniczych.
2.
Czynne zakłady górnicze podlegające przepisom prawa górniczego obowiązane są posiadać i uzupełniać miernicze plany robót górniczych.
§  2.
1.
Miernicze plany robót górniczych powinny przedstawiać dokładnie i prawidłowo wszystkie wykonane wyrobiska górnicze, drogi przewozowe, schrony strzałowe, sytuację obiektów chronionych filarami oraz sytuacje geologiczną.
2.
Ponadto miernicze plany robót górniczych podziemnych powinny przedstawiać miejsca pożarów podziemnym, zbiorniki wód, tamy bezpieczeństwa, rodzaje i grubość napotykanych warstw, zaburzenia tektoniczne, miejsca i datę wypływu gazów, wody, kurzawki itp.
§  3.
1.
Miernicze plany robót górniczych kopalń podziemnych należy uzupełniać w terminach następujących:
1)
plany podstawowe:
a)
plany powierzchni w skali 1:1.000 lub 1:2.000 - raz na rok,
b)
plany robót górniczych w skali 1:1.000 lub 1:2.000 - raz na pół roku,
c)
przekroje geologiczne - raz na pół roku,
d)
profile otworów wiertniczych w skali 1:500 lub 1:1.000 - raz na pół roku;
2)
plany przeglądowe:
a)
plany robót górniczych w skali 1:5.000 - raz na rok,
b)
plany podszybi i innych ważnych obiektów podziemnych w skali 1:50 do 1:200 - raz na pół roku;
3)
plany specjalne:
a)
plany rozmieszczenia otworów wiertniczych - raz na pół roku,
b)
plany opróbowania złoża wraz z ewidencją dokumentów analiz w skali 1:500 lub 1:1.000 - bieżąco,
c)
plany do obliczeń strat eksploatacyjnych - raz na rok,
d)
plany wentylacyjne w skali 1:1.000 lub 1:2.000 na podstawie odbioru robót (zwykłym ołówkiem) - raz na miesiąc, a w tuszu - raz na pół roku; plany te powinny być uzupełniane danymi techniczno-wentylacyjnymi ("treścią wentylacyjną") - na bieżąco.
2.
Miernicze plany robót górniczych powinny być aktualizowane przy przestrzeganiu zasady, że zdjęcie wyrobisk powinno nastąpić, zanim staną się niedostępne.
3.
Wyrobiska, które nieoczekiwanie stały się niedostępne, powinny być na planach odrębnie oznaczone na podstawie szkiców i pisemnych danych dostarczonych przez sztygara.
4.
Miernicze plany podziemnych robót górniczych powinny być aktualizowane również w pasie 100 m poza granicą eksploatacyjną przez nanoszenie wyrobisk górniczych sąsiednich kopalń.
5.
Każdy kierownik oddziału wydobywczego lub przygotowawczego oraz sztygarzy zmianowi powinni posiadać i bieżąco uzupełniać dostarczony przez kierownictwo kopalni mierniczy plan robót górniczych oddziału. Na planie tym powinny być dodatkowo naniesione przewidziane zaburzenia tektoniczne oraz pola pożarowe, zbiorniki wód i gazów, krawędzie, odbudowy i nogi w pokładach lub warstwach tej samej lub innej kopaliny niżej lub wyżej zalegających, stwarzające zagrożenie.
6.
Kierownik oddziału górniczego obowiązany jest sporządzić szkic sztygarski wykonanych robót górniczych według stanu na koniec półrocza. Kierownik zakładu górniczego lub kierownik robót górniczych stwierdza prawidłowość sporządzonych szkiców sztygarskich i przekazuje je służbie mierniczej w terminie dni siedmiu po upływie półrocza.
7.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego obowiązane są bezzwłocznie zgłaszać służbie mierniczo-geologicznej wszelkie napotkane przy robotach górniczych zaburzenia tektoniczne oraz wszelkie inne zmiany warunków geologicznych złoża i warstw otaczających w celu ich zdjęcia i naniesienia na plany.
8.
Służba mierniczo-geologiczna obowiązana jest donieść kierownikowi ruchu zakładu o prowadzeniu wyrobisk górniczych nie przewidzianych w planie ruchu, jak również o niewłaściwych wymiarach lub nieprawidłowym kierunku wyrobisk. Informacje te zapisywane są do książki mierniczej, którą przedstawia się w drodze służbowej dyrektorowi przedsiębiorstwa razem z uwagami kierownika zakładu, każdorazowo po uzupełnieniu planów.
9.
W sąsiedztwie filarów ochronnych i oporowych, zbiorników wody, kurzawki oraz innych miejsc mogących spowodować zagrożenia - podziemne wyrobiska górnicze mogą być prowadzone tylko po uprzednim zawiadomieniu służby mierniczo-geologicznej. Służba mierniczo-geologiczna obowiązana jest do sprawdzania kierunków, odległości oraz zasięgu zagrożenia.
§  4.
Miernicze plany robót górniczych kopalń odkrywkowych należy uzupełniać w terminach następujących:
1)
plany podstawowe:
a)
plany powierzchni w skali 1:1.000 lub 1:2.000 z uwidocznieniem granic własności nieruchomości w obrębie obszaru górniczego - raz na rok,
b)
plany robót górniczych w skali 1:1.000 lub 1:2.000 - raz na rok,
c)
przekroje geologiczne - raz na rok;
2)
plany przeglądowe:
a)
zbiorcze plany robót górniczych w skali 1:2.000 (1:1.000, 1:5.000, 1:10.000) - raz na rok,
b)
przekroje geologiczne - raz na rok.
§  5.
Usuwanie znaków mierniczych ze względu na ruch kopalni może nastąpić tylko za zgodą i pod nadzorem służby mierniczej.
§  6.
Podstawowa dokumentacja mierniczo-geologiczna powinna być przechowywana w odpowiednich pomieszczeniach wykluczających możliwość zniszczenia dokumentów.
§  7.
Przedsiębiorstwa górnicze obowiązane są przedstawiać aktualne miernicze plany robót górniczych właściwemu terenowo okręgowemu urzędowi górniczemu, a mianowicie robót górniczych podziemnych raz na pół roku, robót odkrywkowych raz na rok - do dni 30 po upływie powyższych terminów. Ponadto plany te należy przedstawiać na żądanie:
1)
Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
Wyższemu Urzędowi Górniczemu,
3)
nadzorującej jednostce nadrzędnej.
§  8.
Przedsiębiorstwo górnicze może odstąpić od przepisów niniejszego zarządzenia po uzyskaniu zgody Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, wydanej w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.83.442

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie i uzupełnianie mierniczych planów robót górniczych w zakładach górniczych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 10/09/1959
Data ogłoszenia: 10/10/1959
Data wejścia w życie: 01/11/1959