Uprawnienia i obowiązki głównego księgowego budżetu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1959 r.
w sprawie uprawnień i obowiązków głównego księgowego budżetu.

Na podstawie § 32 ust. 3 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązki głównego księgowego budżetu polegają na:
1)
kierowaniu rachunkowością organu finansowego (ust. 2),
2)
realizacji operacji budżetowych (ust. 3),
3)
wykonywaniu kontroli wewnętrznej (ust. 4),
4)
organizowaniu w granicach obowiązujących przepisów o rachunkowości budżetowej systemu dokumentacji, ewidencji i kontroli wykonania budżetu i mienia pozostającego w dyspozycji jednostek i zakładów budżetowych,
5)
sprawowaniu nadzoru nad głównymi księgowymi jednostek i zakładów budżetowych w zakresie wykonywania przez nich obowiązków wymienionych w §§ 30 i 31 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278),
6)
kierowaniu lub przeprowadzaniu rewizji finansowo-księgowej w organach finansowych niższego stopnia oraz jednostkach i zakładach budżetowych.
2.
Kierowanie rachunkowością organu finansowego obejmuje:
1)
zorganizowanie księgowości i sprawozdawczości budżetowej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
zorganizowanie prawidłowego obiegu dokumentów niezbędnych dla rachunkowości organu finansowego oraz bieżące prowadzenie rachunkowości,
3)
kierowanie pracą podległych pracowników oraz ich instruktaż i szkolenie,
4)
czuwanie nad całokształtem prac z zakresu rachunkowości wykonywanych przez inne komórki organizacyjne organu finansowego,
5)
prawidłowe i terminowe sporządzanie zewnętrznych i wewnętrznych sprawozdań budżetowych,
6)
należyte przechowywanie i zabezpieczenie ksiąg i dokumentów księgowych oraz sprawozdań budżetowych.
3.
Realizacja operacji budżetowych obejmuje:
1)
wykonywanie okresowych planów finansowania jednostek budżetowych przez:
a)
przelewanie dotacji dla budżetów niższego stopnia,
b)
przelewanie środków budżetowych bankom finansującym inwestycje,
c)
przekazywanie środków budżetowych jednostkom budżetowym,
2)
realizowanie operacji wynikających z rozliczeń z innymi budżetami z tytułu zmian organizacyjnych,
3)
realizowanie operacji związanych z udzielaniem zwrotnych zasiłków kasowych,
4)
realizowanie innych operacji wynikających z obowiązujących przepisów.
4.
Kontrola wewnętrzna, wykonywana przez głównego księgowego budżetu, obejmuje badanie legalności, rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących zmian budżetu oraz dotyczących wykonywania budżetu.
§  2.
1.
Wszelkie dokumenty podlegające kontroli głównego księgowego budżetu powinny być na dowód ich skontrolowania podpisane przez głównego księgowego lub przez osobę przez niego upoważnioną. Główny księgowy ma obowiązek odmówić podpisu dokumentów nierzetelnych, nieprawidłowych lub dotyczących operacji sprzecznych z obowiązującymi przepisami.
2.
Dokumenty nieprawidłowe powinny być zwrócone właściwym komórkom organu finansowego dla dokonania odpowiednich zmian i uzupełnień.
3.
W razie otrzymania dokumentu sprzecznego z obowiązującymi przepisami, podpisanego przez kierownika organu finansowego, główny księgowy obowiązany jest zwrócić na to uwagę kierownikowi organu finansowego. W razie powtórnej decyzji kierownika organu finansowego, podtrzymującej decyzję poprzednią, główny księgowy obowiązany jest podpisać dokument, zaopatrując go ewentualnie w klauzulę o złożonym przez siebie zastrzeżeniu.
§  3.
1.
Główny księgowy budżetu podpisuje łącznie z kierownikiem organu finansowego sprawozdania z wykonania budżetu.
2.
Główny księgowy podpisuje łącznie z kierownikiem organu finansowego lub za zgodą kierownika organu finansowego samodzielnie wszelkie instrukcje, okólniki i pisma w sprawach trybu wykonywania budżetu, rachunkowości i rewizji finansowo-księgowej.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy aktów prawnych, publikowanych w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski",
§  4.
Przejęcie i przekazanie spraw w związku z powołaniem lub odwołaniem głównego księgowego budżetu następuje w formie protokolarnej po sprawdzeniu stanu rachunkowości i stanu wykonania obowiązków należących do zakresu działania głównego księgowego.
§  5.
Podczas nieobecności głównego księgowego wszystkie jego obowiązki i uprawnienia przechodzą na osobę, która go zastępuje.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024