Stosowanie dopłat przez zakłady pracy do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 sierpnia 1959 r.
w sprawie stosowania dopłat przez zakłady pracy do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych.

Na podstawie art. 51 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) i w związku z uchwałą nr 278 Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1959 r. w sprawie przejazdów kolejami za miesięcznymi biletami pracowniczymi oraz zasad ich opłacania (Monitor Polski Nr 72, poz. 378) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady i warunki dotyczące uprawnień do korzystania z kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych, wysokość opłat ponoszonych przez pracownika oraz dopłat ponoszonych przez zakład pracy określają załączniki do zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany taryfy osobowej, bagażowej i ekspresowej Polskich Kolei Państwowych (Dziennik Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych Nr 15, poz. 95).
§  2.
Zakłady pracy nie mają prawa przejściowo finansować części należności za miesięczne bilety pracownicze przypadającej od pracowników. W związku z tym powinny pobierać od pracowników wpłaty na miesięczne bilety pracownicze przed ich zakupem. Tryb i technikę pobierania części należności przypadającej od pracowników zakłady pracy ustalą we własnym zakresie.
§  3.
Dopłata do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w wysokości przypadającej od zakładu pracy dokonywana jest:
1)
przez przedsiębiorstwa działające na zasadach rozrachunku gospodarczego ze środków obrotowych,
2)
przez jednostki budżetowe z kredytów budżetowych.
§  4.
Na cele dopłat do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych wprowadza się w klasyfikacji budżetowej

-

budżetu centralnego rozdział 310 "Dopłaty do pracowniczych biletów kolejowych" § 24 "Różne wydatki" poz. 14 "Dopłaty",

-

budżetu terenowego rozdział 100 "Dopłaty do pracowniczych biletów kolejowych". Rozdział ten może występować w każdym dziale i części w zależności od jednostki pokrywającej różnicę ceny biletów.

§  5.
W roku 1959 dopłaty do miesięcznych biletów pracowniczych pokryją:

-

przedsiębiorstwa powiązane zarówno z budżetem centralnym, jak i z budżetami terenowymi we własnym zakresie odnosząc je bezpośrednio na rachunek "strat i zysków",

-

jednostki budżetowe budżetu centralnego w ramach kredytów przewidzianych ustawą budżetową w trybie virement z innych rozdziałów. W tym celu upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do dokonywania przeniesień kredytów budżetowych w okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. z innych działów i rozdziałów na wymieniony w § 4 rozdział 310 § 24 poz. 14 bez potrzeby uzyskiwania uprzedniej zgody Ministra Finansów. O dokonanych przeniesieniach oraz związanych z tym zmianach w kredytach otwartych właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zawiadamiają bezzwłocznie Ministra Finansów,

-

jednostki budżetowe budżetu terenowego w drodze odpowiednich zmian w budżetach dokonywanych przez prezydia rad narodowych na podstawie upoważnień ustawy o prawie budżetowym.

§  6.
Poczynając od roku 1960 niezbędne środki na dopłaty do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych zakłady pracy uwzględniają w planach kosztów bądź w preliminarzach budżetowych.
§  7.
W zakresie zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące jednostek budżetowych.
§  8.
Zjednoczenia i inne jednostki nadzorujące działalność przedsiębiorstw i finansowane z narzutów pokrywają wydatki związane z dopłatami do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w ramach środków własnych.
§  9.
Zasady ewidencji księgowej operacji związanych z dopłatami do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w przedsiębiorstwach określi Departament Księgowości Ministerstwa Finansów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024