Zakres zakładania urządzeń odbiorczych w budynkach objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 8 maja 1959 r.
w sprawie zakresu zakładania urządzeń odbiorczych w budynkach objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli (Dz. U. z 1954 r. Nr 32, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
W objętych planem elektryfikacji rolnictwa państwowych gospodarstwach rolnych, w państwowych ośrodkach maszynowych oraz w gospodarstwach zespołowych spółdzielni produkcyjnych (tzw. spółdzielczych ośrodkach gospodarczych) wykonane zostaną urządzenia odbiorcze w pełnym zakresie, uwzględniającym wszelkie potrzeby gospodarcze tych obiektów, zgodnie z zatwierdzoną przez właściwy organ dokumentacją projektowo-kosztorysową.
§  2.
1. 1
Powszechna elektryfikacja we wsiach i osiedlach w zakresie wyposażenia budynków w urządzenia elektryczne obejmuje w budynkach stanowiących własność osób będących właścicielami lub użytkownikami gospodarstw rolnych, w zależności od przychodu szacunkowego tych gospodarstw, wykonanie następujących urządzeń:
1)
według I standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa do 18.390 zł):

2 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu

lub na żądanie uprawnionego:

1 punkt świetlny w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich;

2)
według II standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa od 18.391 zł do 33.400 zł):

2 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich;

3)
według III standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa powyżej 33.400 zł):

3 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich.

2.
Elektryfikacja budynków stanowiących osobistą własność członków spółdzielni produkcyjnych obejmuje zakres określony w ust. 1 pkt 1 (standard I).
3.
Za przychód szacunkowy w rozumieniu ust. 1 uważa się przychód szacunkowy gospodarstwa rolnego ustalony dla celów wymiaru podatku gruntowego za drugi rok wstecz przed rokiem kalendarzowym przystąpienia do prac elektryfikacyjnych w danej wsi lub osiedlu.
§  3.
1.
W obiektach nierolniczych położonych we wsiach i osiedlach objętych planem elektryfikacji rolnictwa wykonane zostaną urządzenia elektryczne zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 395 z dnia 4 października 1951 r. w sprawie elektryfikowania obiektów nierolniczych w ramach elektryfikacji wsi i osiedli (Biuletyn PKPG z 1951 r. Nr 29, poz. 296 i z 1952 r. Nr 25, poz. 117).
2. 2
W budynkach nie objętych przepisami ust. 1 oraz § 2 wykonane zostaną urządzenia elektryczne według standardu przysługującego w grupie przychodowości, do której właściciel budynku został zaliczony na podstawie zasad ustalonych odrębnymi przepisami w sprawie opłat elektryfikacyjnych pobieranych przy powszechnej elektryfikacji wsi.
§  4.
1-4. 3
(skreślone).
5.
Za przyłącze uważa się przelot od słupa linii napowietrznej do izolatorów na stojaku lub na ścianie budynku o długości w zasadzie nie większej niż 35 m, a w przypadku sieci kablowej - odcinek kabla przyłączowego o długości w zasadzie nie większej niż 10 m.
6-7. 4
(skreślone).
8.
Nie należy obejmować powszechną elektryfikacją budynków, których stan techniczny nie zapewnia bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej. Budynki te powinny być jednak uwzględniane przy obliczaniu przekroju sieci.
§  5.
1.
Urządzenia odbiorcze nie objęte zakresem określonym w § 2 ust. 1 (pozastandardowe) będą wykonywane łącznie z przeprowadzeniem powszechnej elektryfikacji wsi lub osiedla na podstawie wniosków zgłoszonych przez zainteresowane osoby do terytorialnie właściwych przedsiębiorstw elektryfikacji rolnictwa. Wnioski te powinny być zgłoszone w ciągu 2 tygodni po ogłoszeniu przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej zarządzenia o elektryfikacji danej wsi lub osiedla.
2.
Osoby zgłaszające wnioski o wykonanie pozastandardowych urządzeń odbiorczych obowiązane są wpłacić przed rozpoczęciem robót w danej wsi lub osiedlu w sposób wskazany przez terenowo właściwe przedsiębiorstwo elektryfikacji rolnictwa pełną należność za te urządzenia, ustaloną według obowiązujących cenników.
3.
Prawo zgłoszenia wniosków o wykonanie pozastandardowych urządzeń odbiorczych przysługuje również najemcom pomieszczeń mieszkalnych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1962 r. (M.P.62.35.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1964 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.
3 § 4 ust. 1-4 skreślone przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.
4 § 4 ust. 6-7 skreślone przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024