Wojskowe szkolenie studentów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 lipca 1959 r.
w sprawie wojskowego szkolenia studentów.

Na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Wojskowe szkolenie studentów prowadzi się w szkołach wyższych określonych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia oraz w szkołach nie będących szkołami wyższymi, w których Rada Ministrów zarządziła prowadzenie wojskowego szkolenia.
2.
Wojskowemu szkoleniu podlegają obowiązani do tego szkolenia studenci i uczniowie (słuchacze) szkół określonych w ust. 1, powołani przez właściwego wojskowego komendanta rejonowego.
3.
Przez określenie:
1)
student – należy rozumieć także ucznia (słuchacza) szkoły nie będącej szkołą wyższą, w której Rada Ministrów zarządziła prowadzenie wojskowego szkolenia,
2)
szkoła wyższa – należy rozumieć także szkołę określoną w pkt 1,
3)
dyrektor szkoły wyższej – należy rozumieć także kierownika (dyrektora) szkoły określonej w pkt 1.
§  2.
1.
Wojskowe szkolenie studentów prowadzi się w ramach studium wojskowego zorganizowanego w szkole wyższej i stanowiącego jednostkę organizacyjną tej szkoły.
2.
Studium wojskowe prowadzi również dla studentów (mężczyzn i kobiet), nie objętych obowiązkiem wojskowego szkolenia, zajęcia w zakresie terenowej obrony przeciwlotniczej, a w akademiach medycznych - zajęcia wojskowo-medyczne przewidziane programem nauczania.
§  3.
1.
Na czele studium wojskowego stoi kierownik studium wojskowego będący oficerem w czynnej służbie wojskowej.
2.
Personel studium stanowią oficerowie w czynnej służbie wojskowej oraz pracownicy cywilni.
3.
Ustalanie stanowisk przewidzianych dla oficerów w czynnej służbie wojskowej oraz wyznaczanie na te stanowiska odbywa się w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1958 r. w sprawie wyznaczania oficerów w czynnej służbie wojskowej do wykonywania zadań poza wojskiem (Dz. U. Nr 47, poz. 232).
4.
Ustalanie stanowisk przewidzianych dla pracowników cywilnych oraz obsadzanie tych stanowisk odbywa się w trybie i na zasadach obowiązujących w szkolnictwie wyższym.
§  4.
1.
Kierownik studium wojskowego podlega:
1)
w sprawach dotyczących realizacji programów szkolenia wojskowego, odbywania przez studentów przeszkolenia w jednostkach wojskowych oraz w innych sprawach dotyczących spełniania przez studentów powszechnego obowiązku wojskowego - organom wojskowym określonym przez Ministra Obrony Narodowej,
2)
w pozostałych sprawach dotyczących studium wojskowego jako jednostki organizacyjnej szkoły wyższej, a w szczególności w sprawach dotyczących wychowania młodzieży, organizacji pracy studium wojskowego i toku studiów - rektorowi szkoły wyższej oraz organom ministra, któremu dana szkoła wyższa podlega, powołanym do kontrolowania działalności szkoły wyższej w tym zakresie.
2.
Kierownik studium i inni oficerowie w czynnej służbie wojskowej wyznaczeni do wykonywania zadań w studium wojskowym podlegają w zakresie odbywania przez nich czynnej służby wojskowej właściwym organom wojskowym określonym w rozporządzeniu wymienionym w § 3 ust. 3.
§  5.
1.
Do zakresu działania kierownika studium wojskowego należy organizowanie, kierowanie i nadzór wojskowego szkolenia studentów, a w szczególności:
1)
współpraca z komisją poborową oraz właściwym wojskowym komendantem rejonowym w zakresie przeznaczania studentów do wojskowego szkolenia w ramach studium wojskowego oraz powoływanie na przeszkolenie wojskowe do jednostek wojskowych,
2)
prowadzenie ewidencji studentów podlegających wojskowemu szkoleniu oraz dokonywanie wpisów w wojskowych dokumentach osobistych w zakresie ustalonym w przepisach wojskowych,
3)
kierowanie całokształtem wojskowego szkolenia studentów,
4)
prowadzenie szkolenia wykładowców studium wojskowego oraz organizowanie i kierowanie pracą metodyczną w studium wojskowym,
5)
mianowanie studentów na wyższe stopnie wojskowe w przypadkach określonych w osobnych przepisach,
6)
ustalanie w porozumieniu z właściwymi organami szkoły, w której studenci odbywają studia, dni szkolenia wojskowego, sesji egzaminacyjnych oraz terminów kolokwiów i zaliczeń z przedmiotów wojskowych,
7)
przedstawianie właściwym organom szkoły wniosków w sprawach wojskowego szkolenia studentów (organizacyjnych, budżetowych itp.),
8)
kierowanie pracami organizacyjnymi i dydaktyczno-szkoleniowymi podczas odbywania przez studentów przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych zgodnie z zarządzeniami wydanymi w tym zakresie przez właściwe organy wojskowe.
2.
Kierownikowi studium przysługują w stosunku do studentów odbywających wojskowe szkolenie uprawnienia dyscyplinarne, przewidziane w Regulaminie dyscyplinarnym Sił Zbrojnych PRL.
§  6.
1.
Jeżeli w jednej miejscowości znajduje się kilka szkół wyższych, w których zostało wprowadzone wojskowe szkolenie studentów, Minister Obrony Narodowej oraz zainteresowani ministrowie, którym te szkoły podlegają, mogą zarządzić prowadzenie szkolenia w ramach jednego studium wojskowego zorganizowanego w jednej z tych szkół.
2.
Studenci szkół wyższych, w których zgodnie z ust. 1 nie zostało zorganizowane studium wojskowe, podlegają w czasie zajęć wojskowych kierownikowi studium wojskowego, w którym odbywają wojskowe szkolenie.
§  7.
1.
W szkole wyższej, w której studenci odbywają wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego innej szkoły wyższej, może być utworzone stanowisko kierownika wojskowego szkolenia studentów.
2.
Na stanowisko kierownika wojskowego szkolenia studentów wyznacza się oficera w czynnej służbie wojskowej w trybie przewidzianym dla wyznaczania na stanowisko kierowników studiów wojskowych.
3.
Kierownik wojskowego szkolenia studentów reprezentuje studium wojskowe wobec organów szkoły wyższej, w której zajmuje stanowisko służbowe, i w tym zakresie korzysta z uprawnień przewidzianych dla kierownika studium wojskowego.
4.
Do zakresu działania kierownika wojskowego szkolenia studentów należą sprawy określone w § 5 ust. 1, z tym że w sprawach dotyczących realizacji programu wojskowego szkolenia studentów oraz w innych sprawach związanych z wojskowym szkoleniem studentów podlega on kierownikowi studium wojskowego szkoły wyższej, w której studium zostało utworzone.
§  8.
1.
Program wojskowego szkolenia studentów stanowi część programu nauczania danej szkoły wyższej.
2.
Wymiar godzin przewidzianych w programie na cały okres wojskowego szkolenia w ramach studium wojskowego nie może przekroczyć 500 godzin w ciągu 6-8 semestrów, a w akademiach medycznych łącznie z zajęciami wojskowo-medycznymi przewidzianymi w programie nauczania akademii - dla mężczyzn 550 godzin i dla kobiet 460 godzin w ciągu 10 semestrów.
§  9.
Zajęcia wojskowe w ramach studium wojskowego są obowiązkowym przedmiotem nauczania objętym planem studiów; zajęcia te odbywają się podczas roku szkolnego w wymiarze godzin określonym programem szkolenia, z tym że w dniu, w którym prowadzone jest wojskowe szkolenie, należy przed lub po zajęciach wojskowych pozostawić łącznie 2 godziny wolne od innych zajęć programowych; godziny te mogą być wykorzystane na apel poranny, rozprowadzenie do zajęć i powrót, przygotowanie lub zdanie sprzętu oraz na sprawy organizacyjne związane z odbywaniem przez studentów obowiązku wojskowego (odczytanie rozkazów, odprawy w sprawach porządku i dyscypliny, uzupełnienie ewidencji wojskowej itp.).
§  10.
1.
W czasie wojskowego szkolenia oraz w innych przypadkach ustalonych przez kierownika studium wojskowego lub właściwe organy wojskowe studenci odbywający wojskowe szkolenie obowiązani są do noszenia umundurowania i oznak wojskowych.
2.
W czasie zajęć wojskowych oraz we wszystkich przypadkach występowania w umundurowaniu wojskowym studenci objęci szkoleniem wojskowym podlegają regulaminom wojskowym.
§  11.
1.
Warunkiem ukończenia wojskowego szkolenia w ramach studium wojskowego uzasadniającego zwolnienie od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej jest systematyczne uczęszczanie na wszystkie zajęcia wojskowe, uzyskanie zaliczeń i złożenie wszystkich przewidzianych programem egzaminów z oceną co najmniej dostateczną.
2.
W razie nieusprawiedliwionej nieobecności studenta na zajęciach wojskowych kierownik studium może pociągnąć go do odpowiedzialności dyscyplinarnej; jeżeli mimo zastosowania przez kierownika studium środków dyscyplinarnych student uchyla się od zajęć wojskowych, kierownik studium nie zalicza mu wojskowego szkolenia.
3.
W razie usprawiedliwionego opuszczenia zajęć przez studenta kierownik studium zarządza sprawdzenie znajomości materiału przerobionego w opuszczonych dniach wojskowego szkolenia; jeżeli student opuścił ilość zajęć, uniemożliwiającą opanowanie materiału, kierownik studium zarządza dodatkowe przeszkolenie go albo nie zalicza mu wojskowego szkolenia.
§  12.
We wszystkich przypadkach skreślenia z listy studentów szkoły wyższej studenta odbywającego wojskowe szkolenie rektor szkoły wyższej w ciągu 15 dni zawiadamia o tym wojskowego komendanta rejonowego.
§  13. 2
1.
Jeżeli student odbywający wojskowe szkolenie stanie się ze względu na stan zdrowia niezdolny do dalszego odbywania tego szkolenia, kierownik studium wojskowego na wniosek lekarza zakładu leczniczo-zapobiegawczego dla studentów kieruje tego studenta do wojskowej komisji lekarskiej celem ustalenia stopnia zdolności do służby wojskowej.
2.
Studentów, którzy w czasie odbywania wojskowego szkolenia zostaną uznani orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolnych do służby wojskowej (kategoria "B"), kierownik studium wojskowego zwalnia z tego szkolenia na okres czasowej niezdolności do służby wojskowej.
3.
Przed upływem okresu czasu, na który orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej, kierownik studium wojskowego kieruje studenta do wojskowej komisji lekarskiej w celu poddania go badaniu lekarskiemu.
4.
W razie uznania studenta wymienionego w ust. 3 za zdolnego do służby wojskowej (kategoria "A" lub "C") kierownik studium wojskowego poddaje go dalszemu szkoleniu wojskowemu, jeżeli istnieje możliwość objęcia go szkoleniem wraz ze studentami danego roku studiów i po uzupełnieniu przez niego braków w wyszkoleniu.
§  14.
1.
Przeszkolenie wojskowe studentów w jednostkach wojskowych powinno odbywać się w okresie letniej przerwy wakacyjnej.
2. 3
Warunkiem powołania studenta na końcowe przeszkolenie wojskowe do jednostki wojskowej jest zaliczenie wojskowego szkolenia w ramach studium wojskowego.
3. 4
Na zakończenie przeszkolenia, wymienionego w ust. 2, studenci zdają w jednostce wojskowej egzamin końcowy z wojskowego szkolenia.
4. 5
Sposób przeprowadzania i zakres egzaminu końcowego określają odrębne przepisy.
§  15.
1.
Po zakończeniu egzaminu końcowego z wojskowego szkolenia kierownik studium wojskowego przesyła w ciągu 15 dni wojskowemu komendantowi rejonowemu wykaz studentów, którzy tego egzaminu z wynikiem pomyślnym nie złożyli a nie ubiegają się o dopuszczenie do powtórnego składania tego egzaminu.
2.
O dopuszczenie do powtórnego składania egzaminu może ubiegać się student w wyjątkowych przypadkach wnosząc w tym celu w ciągu 10 dni od daty egzaminu prośbę na piśmie do kierownika studium; kierownik studium po uzyskaniu opinii rektora przesyła prośbę właściwym organom wojskowym do decyzji.
3.
Po otrzymaniu decyzji właściwych organów wojskowych kierownik studium wojskowego przesyła niezwłocznie wojskowemu komendantowi rejonowemu wykaz studentów, których nie dopuszczono do powtórnego składania egzaminu końcowego.
4.
Studentów, których dopuszczono do powtórnego składania egzaminu końcowego, należy nadal uważać za przeznaczonych do wojskowego szkolenia; studenci ci podlegają powołaniu na przeszkolenie w jednostce wojskowej w następnym roku.
§  16. 6
W przypadkach określonych w § 12 i § 13 ust. 4 – jeżeli student nie może być poddany dalszemu szkoleniu, oraz w § 15 ust. 1 i 3, a także w razie uznania studenta odbywającego wojskowe szkolenie orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnego do służby wojskowej (kategoria "D" lub "E"), kierownik studium przesyła niezwłocznie właściwemu wojskowemu komendantowi rejonowemu dokumenty ewidencji wojskowej studenta.
§  17.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 1949 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów niektórych szkół wyższych w roku szkolnym 1949/1950 (Monitor Polski Nr A-64, poz. 852),
2)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 września 1950 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych w roku szkolnym 1950/1951 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1310),
3)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 stycznia 1951 r. zmieniające zarządzenie z dnia 28 września 1950 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych w roku szkolnym 1950/1951 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-10, poz. 157),
4)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 stycznia 1952 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych w roku szkolnym 1951/1952 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-12, poz. 126),
5)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 sierpnia 1952 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów akademii medycznych (Monitor Polski Nr A-75, poz. 1199),
6)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 1953 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów wyższych szkół artystycznych w roku szkolnym 1953/1954 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-33, poz. 422),
7)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 września 1953 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie w roku szkolnym 1953/1954 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-89, poz. 1125),
8)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 kwietnia 1954 r. o częściowej zmianie zarządzeń w sprawie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych oraz egzaminów końcowych z wojskowego szkolenia (Monitor Polski Nr A-37, poz. 510),
9)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 sierpnia 1954 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie w roku szkolnym 1954/1955 i w latach następnych (Monitor Polski Nr A-82, poz. 948),
10)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 listopada 1955 r. w sprawie wojskowego szkolenia studentów Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie w roku szkolnym 1955/1956 i w latach następnych (Monitor Polski Nr 107, poz. 1422),
11)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 maja 1957 r. w sprawie egzaminów końcowych z wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 48, poz. 295).
§  18.
Stosownie do art. 161 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 września 1949 r. w sprawie organizacji studium wojskowego oraz programu, porządku wykładów i zajęć praktycznych w czasie wojskowego szkolenia studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 51, poz. 391).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  7

WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH, W KTÓRYCH PROWADZONE JEST WOJSKOWE SZKOLENIE STUDENTÓW

1. Uniwersytet Warszawski,

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,

3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

4. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,

5. Uniwersytet im. B. Bieruta we Wrocławiu,

6. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

7. Uniwersytet Łódzki,

8. Politechnika Warszawska,

9. Politechnika Krakowska,

10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,

11. Politechnika Gdańska,

12. Politechnika Szczecińska,

13. Politechnika Wrocławska,

14. Politechnika Poznańska,

15. Politechnika Łódzka,

16. Politechnika Częstochowska,

17. Politechnika Śląska im. Wincentego Pstrowskiego w Gliwicach,

18. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,

19. Wyższa Szkoła Rolnicza w Krakowie,

20. Wyższa Szkoła Rolnicza w Lublinie,

21. Wyższa Szkoła Rolnicza w Olsztynie,

22. Wyższa Szkoła Rolnicza w Poznaniu,

23. Wyższa Szkoła Rolnicza we Wrocławiu,

24. Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie,

25. Szkoła Główna Planowania i Statystyki w Warszawie,

26. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Krakowie,

27. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Sopocie,

28. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Katowicach,

29. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Poznaniu,

30. Wyższa Szkoła Ekonomiczna we Wrocławiu,

31. Akademia Medyczna w Warszawie,

32. Akademia Medyczna w Krakowie,

33. Akademia Medyczna w Lublinie,

34. Akademia Medyczna w Białymstoku,

35. Akademia Medyczna w Gdańsku,

36. Akademia Medyczna we Wrocławiu,

37. Akademia Medyczna w Poznaniu,

38. Akademia Medyczna w Łodzi,

39. Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Zabrzu-Rokitnicy,

40. Pomorska Akademia Medyczna im. gen. broni Karola Świerczewskiego w Szczecinie,

41. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie,

42. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Gdańsku,

43. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Katowicach,

44. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu,

45. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,

46. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i jej oddział z siedzibą w Katowicach,

47. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku,

48. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych we Wrocławiu,

49. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi,

50. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu,

51. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Warszawie,

52. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie,

53. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Filmowa w Łodzi,

54. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Warszawie,

55. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie,

56. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna we Wrocławiu,

57. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Łodzi,

58. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu,

59. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie,

60. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Katowicach,

61. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie,

62. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Krakowie,

63. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,

64. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Poznaniu,

65. Wyższa Szkoła Inżynierska w Rzeszowie,

66. Wyższa Szkoła Inżynierska w Białymstoku,

67. Wyższa Szkoła Inżynierska w Bydgoszczy,

68. Wyższa Szkoła Inżynierska w Lublinie,

69. Wyższa Szkoła Inżynierska w Zielonej Górze,

70. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie,

71. Wyższa Szkoła Inżynierska w Opolu,

72. Kielecko-Radomska Wyższa Szkołą Inżynierska w Kielcach.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
2 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
3 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
4 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
5 § 14 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
6 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.
7 Załącznik:

-zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 7 sierpnia 1963 r. (M.P.63.68.339) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1963 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 października 1964 r. (M.P.64.77.357) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 listopada 1964 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 października 1965 r. (M.P.65.60.307) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 listopada 1965 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1966 r. (M.P.67.7.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1967 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 8 sierpnia 1967 r. (M.P.67.47.234) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 sierpnia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024