Tryb wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie trybu wyrównywania różnic cen państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188), w związku z § 4 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 15, poz. 61), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzkie zjednoczenia przemysłu terenowego, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "zjednoczeniami", zgodnie z wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych zaciągają zobowiązania do wyrównywania państwowym przedsiębiorstwom przemysłu terenowego, określonym w § 1 uchwały, zwanym w dalszym ciągu "przedsiębiorstwami", różnicy między planowanym kosztem własnym wyrobu lub usługi danego przedsiębiorstwa wraz z 5% zysku a ustaloną ceną zbytu w terminach przewidzianych do opracowania planów finansowych.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zobowiązania, o których mowa w ust. 1, mogą być zaciągane w ciągu roku.
3.
W razie zmiany cen wyrobów lub usług objętych zobowiązaniami, o których mowa w ust. 1, bądź zmiany kosztów tych wyrobów lub usług w wyniku zmiany cen surowców, płac, taryf, opłat - zjednoczenie może dokonać korekty podjętych uprzednio zobowiązań.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw, zwane w dalszym ciągu "prezydiami wojewódzkich rad narodowych", w wyniku swych uprawnień nadzorczych nad zjednoczeniami mogą zlecać zjednoczeniom zmiany podjętych zobowiązań.
5.
Zmiany zobowiązań, o których mowa w ust. 3 i 4, dokonywane są w porozumieniu z zainteresowanymi przedsiębiorstwami.
6.
Zobowiązania bądź ich zmiany mogą być podejmowane przez zjednoczenia jedynie w granicach kwot przekazanych przez ministerstwa lub Komitet Drobnej Wytwórczości, zwane w dalszym ciągu "ministerstwami".
§  2.
1.
Zobowiązania do wyrównywania różnic cen bądź ich zmiany podejmują zjednoczenia na podstawie zestawień różnic cen sporządzonych przez przedsiębiorstwa na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Do zestawień, o których mowa w ust. 1, powinna być dołączona opinia wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej określająca prawidłowość ustaleń danych zawartych w zestawieniu różnic cen.
§  3.
1.
Wysokość różnic cen określana jest corocznie w wytycznych dotyczących opracowania narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa.
2.
Kredyty budżetowe na pokrycie różnic cen przekazywane są właściwym ministerstwom, a przez ministerstwa właściwym zjednoczeniom w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami w sprawie trybu wykonywania budżetu centralnego.
§  4.
1.
Ministerstwa przekazują zjednoczeniom 90% otrzymanych kredytów budżetowych na wyrównywanie różnic cen.
2.
Pozostałe 10% kredytów budżetowych ministerstwa przeznaczają na pokrycie różnic cen przypadających na produkcję asortymentów wskazanych przez ministerstwa.
§  5.
1.
Wyrównania różnic cen dokonują właściwe oddziały Narodowego Banku Polskiego na podstawie poleceń przelewu wystawianych przez zjednoczenia w oparciu o zestawienia różnic cen, sporządzane przez przedsiębiorstwa w okresach dekadowych.
2.
Zestawienia różnic cen przedsiębiorstwa sporządzają na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia na podstawie wystawionych faktur za sprzedane wyroby lub świadczone usługi. Kwota różnic cen wynikająca z zestawienia nie może jednak przekroczyć kwoty, do której pokrycia zjednoczenie się zobowiązało.
3.
Różnice cen przypadające od wyrobów zwróconych przez odbiorców pomniejszają należne kwoty różnic cen z bieżącej sprzedaży.
§  6.
Należne różnice cen przypadające na sprzedane wyroby i świadczone usługi w ostatniej dekadzie roku pokrywane są ze środków przyznanych na ten cel w roku następnym bez podejmowania dodatkowych zobowiązań.
§  7.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję księgową należnych różnic cen na koncie "Sprzedaż".
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję należnych i otrzymanych różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
W zakresie otrzymanych kredytów budżetowych oraz wydatków kasowych i kosztów z tytułu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom zjednoczenia prowadzą księgowość i sporządzają sprawozdania według zasad i trybu obowiązującego jednostki budżetowe budżetu centralnego.
3.
Zjednoczenia prowadzą ewidencję przekazanych przedsiębiorstwom różnic cen według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
4.
Zjednoczenia przesyłają po jednym egzemplarzu kwartalnego sprawozdania, o którym mowa w ust. 2, prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  9.
Ministerstwa dołączają do kwartalnych sprawozdań budżetowych składanych Ministerstwu Finansów po jednym egzemplarzu otrzymanych od zjednoczeń sprawozdań, o których mowa w § 8 ust. 2.
§  10.
W terminie 5 dni po upływie każdego miesiąca zjednoczenia zawiadamiają właściwe ministerstwa, a w odpisie Ministerstwo Finansów o wysokości otrzymanych i przekazanych przedsiębiorstwom od początku roku środków na wyrównywanie różnic cen oraz o stanie środków na bankowym rachunku różnic cen na koniec miesiąca sprawozdawczego.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie trybu wyrównywania różnic cen przedsiębiorstwom przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 35, poz. 197), z tym że zobowiązania podjęte na 1959 r. w trybie § 5 wymienionego zarządzenia pozostają w mocy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZOBOWIĄZANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zestawienie różnic cen nr ..........

..................................................

(nazwa przedsiębiorstwa)

..................................................

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Ewidencja

należnych i otrzymanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Ewidencja

przekazanych różnic cen za rok 195...

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024