Emisja skarbowych bonów inwestycyjnych.

UCHWAŁA Nr 156
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych.

§  1.
1.
W celu rozszerzenia korzystnych dla ludności form oszczędzania, zwłaszcza na zaspokajanie potrzeb budowlanych i mieszkaniowych, upoważnia się Ministra Finansów do wypuszczenia (emisji) skarbowych bonów inwestycyjnych.
2.
Emisja bonów inwestycyjnych będzie realizowana w seriach wypuszczanych w wysokości i w terminach ustalanych przez Ministra Finansów.
§  2.
1.
Bony inwestycyjne mogą nabywać bez ograniczenia osoby fizyczne zamieszkałe na terenie kraju.
2.
Bony inwestycyjne wydawane będą na okaziciela. Na żądanie nabywców bony inwestycyjne mogą być wydawane jako bony imienne.
§  3.
1.
W przypadku zwyżki cen materiałów budowlanych Państwo zapewnia posiadaczom bonów inwestycyjnych wypłatę premii w sposób określony w §§ 4 - 6.
2.
Wysokość premii ustalana będzie odpowiednio do różnicy między kosztem nabycia zestawu materiałów budowlanych, potrzebnych na wybudowanie 4-izbowego domu mieszkalnego o standardowym wyposażeniu, w roku emisji danej serii bonów inwestycyjnych i w roku ich wykorzystania. Koszt nabycia materiałów budowlanych obliczany będzie według państwowych cen detalicznych. Odpowiednie dane będą corocznie ustalane i publikowane.
§  4.
Wypłata premii następować będzie w przypadku, gdy posiadacz bonów realizuje je na jeden z następujących celów:
1)
zakup materiałów budowlanych od jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
opłacanie faktur za roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
3)
wstępny wkład, którego wpłacenie na konto bankowe wymagane jest dla uzyskania kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub obiektu gospodarczego,
4)
opłacenie wkładu mieszkaniowo-budowlanego z tytułu przydziału mieszkania w domu zakładowym,
5)
opłacanie wkładu budowlano-mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej,
6)
zakup mieszkań lub domów jednorodzinnych od prezydiów rad narodowych.
§  5. 1
1.
Prawo do premii ogranicza się do sumy bonów inwestycyjnych, odpowiadającej 50% wartości jednego mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 85 m2, a w stosunku do osób budujących obiekty gospodarcze na wsi - do sumy bonów odpowiadającej 50% kosztów budowy obiektu.
2.
Dla określenia wartości jednego mieszkania i kosztów budowy obiektu gospodarczego, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się:
1)
przy określaniu wartości jednego mieszkania - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy obliczony po cenie sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego, standardowego, nowego budynku mieszkalnego, ogłoszonej w roku wykorzystania skarbowych bonów inwestycyjnych, a ustalanej urzędowo na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407);
2)
przy określaniu kosztów budowy obiektu gospodarczego na wsi - faktyczny koszt budowy, nie wyższy jednak niż koszt budowy typowego obiektu gospodarczego na wsi o standardowym wyposażeniu.
3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do corocznego ustalania w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz do ogłaszania kosztów budowy typowych obiektów gospodarczych na wsi o standardowym wyposażeniu - dla celów określenia sumy bonów, do której ogranicza się prawo do premii - w terminie do dnia 25 stycznia każdego roku, z tym że ustalenie i ogłoszenie tych kosztów w 1960 r. powinno nastąpić w terminie do dnia 15 grudnia 1960 r. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa powyższych obiektów gospodarczych przechowywana będzie w Ministerstwie Rolnictwa.
4.
Obliczenia wysokości premii dokonują instytucje bankowe określone przez Ministra Finansów.
5.
Wypłata premii może nastąpić po uprzednim przedłożeniu przez posiadacza bonów dowodu stwierdzającego rozpoczęcie budowy obiektu mieszkalnego lub gospodarczego i tylko przelewem bezgotówkowym na rzecz wskazanej instytucji.
§  6.
Dla uzyskania prawa do premii, o której mowa w § 3, wymagane jest uprzednie złożenie bonów inwestycyjnych do depozytu w instytucjach bankowych określonych przez Ministra Finansów i utrzymywanie ich w tym depozycie przez okres nie krótszy niż 15 miesięcy od daty zdeponowania bonów lub 12 miesięcy od zamknięcia sprzedaży bonów danej serii, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla posiadacza bonów.
§  7.
Bony inwestycyjne, na żądanie ich posiadaczy, będą wykupywane według ich nominalnej wartości przez Powszechną Kasę Oszczędności w każdym czasie bez wymagania uprzedzenia ze strony posiadacza.
§  8.
1.
Bony inwestycyjne będą oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym od ich wartości nominalnej.
2.
Minister Finansów może zarządzić wypłacanie odsetek w formie losowania premii pieniężnych. W tym przypadku losowanie premii odbywać się powinno raz na kwartał.
3.
Bony inwestycyjne oraz przypadające ich posiadaczom premie pieniężne wolne są od wszelkich podatków i opłat.
§  9.
Szczegółowe zasady i tryb emisji, sprzedaży i premiowania bonów inwestycyjnych oraz ich realizacji określi zarządzenie Ministra Finansów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 28 listopada 1960 r. (M.P.60.90.406) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.45.208

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Emisja skarbowych bonów inwestycyjnych.
Data aktu: 13/04/1959
Data ogłoszenia: 25/05/1959
Data wejścia w życie: 25/05/1959