Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1959/60 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.

UCHWAŁA NR 153
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1959/60 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.

I.

Przepisy ogólne.

§  1. 1
1.
Uchwała dotyczy przedsiębiorstw gospodarki rolnej, gospodarstw działających według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i obowiązanych do sporządzenia samodzielnego bilansu oraz rolnych gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, które prowadzą działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, rybackiej, ogrodniczej, przemysłu rolnego, stanowiącego integralną część gospodarstwa rolnego oraz działalność naukowo-badawczą lub dydaktyczną, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".
2.
Uchwała nie dotyczy podległych Polskiej Akademii Nauk pomocniczych gospodarstw rolnych, prowadzących działalność naukowo-badawczą lub dydaktyczną.
3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o roku gospodarczym 1959/1960, należy rozumieć w odniesieniu do gospodarstw pomocniczych działających na zasadach uproszczonych - rok kalendarzowy 1960.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Do tworzenia funduszu zakładowego uprawnione są gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1959/60 osiągną zysk bilansowy.
2.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:

-

30% zysku bilansowego oraz

-

20% sumy stanowiącej poprawę wyniku bilansowego w stosunku do roku gospodarczego 1958/59.

3.
W gospodarstwach posiadających czynne gorzelnie podstawę obliczania wysokości odpisu na fundusz zakładowy stanowi zysk bilansowy po odliczeniu od niego:

-

0,50 zł za każdy litr spirytusu sprzedanego w roku gospodarczym 1959/60, jeżeli przynajmniej 30% surowców zużytych przez gorzelnię w tym roku pochodziło z produkcji gospodarstwa, do którego należy gorzelnia,

-

1 zł za każdy litr spirytusu sprzedanego w roku gospodarczym 1959/60, jeżeli do produkcji zużyto w gorzelni poniżej 30% surowców własnej produkcji gospodarstwa.

4.
Jeżeli gospodarstwa, o których mowa w ust. 1, osiągną w roku gospodarczym 1959/60 w porównaniu do roku gospodarczego 1958/59 wzrost wartości produkcji towarowej netto z wyłączeniem produkcji przemysłu rolnego, dokonują odpisu dodatkowego w wysokości 5% sumy tego wzrostu.
5.
Za wartość produkcji towarowej netto uważa się wartość netto sprzedanej produkcji roślinnej i zwierzęcej powiększoną o wartość surowców własnej produkcji, zużytych przez zakłady przemysłu rolnego wchodzące w skład gospodarstwa, i skorygowaną (powiększoną lub pomniejszoną) o różnicę wartości remanentów inwentarza żywego, produktów roślinnych i pasz na początek i na koniec roku gospodarczego. Wartość netto sprzedanej produkcji stanowi suma dochodów ze sprzedaży produktów rolnych pomniejszona o wartość zakupionych nasion i sadzeniaków, pasz, inwentarza żywego oraz materiału zarybieniowego.
6.
W razie gdy suma odpisów na fundusz zakładowy dokonanych zgodnie z ust. 2 i 4 jest niższa od 2% planowanego osobowego funduszu płac gospodarstwa w roku gospodarczym 1959/60, odpisów dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac.
7.
W razie gdy zysk gospodarstw nie pokryje odpisów przewidzianych w ust. 2, 4 i 6 - różnica uzupełniona zostanie dotacją budżetową.

III.

Podział funduszu zakładowego.

§  3.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się:
1)
w wysokości 1/4 odpisu na inwestycje i remonty kapitalne w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz na cele socjalne służące potrzebom załogi,
2)
pozostałą część na nagrody pieniężne i w naturze.
2.
Jeżeli suma środków pieniężnych przeznaczona zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie przekroczy kwoty 50.000 złotych, gospodarstwo może środki te przeznaczyć na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Łączna suma wypłat na nagrody pieniężne i w naturze nie może przekroczyć 8,5% planowanego osobowego funduszu płac gospodarstwa w roku gospodarczym 1959/60.
4.
Nagroda dla kierownika gospodarstwa nie może być niższa niż 2-krotna ani wyższa niż 4-krotna średnia nagroda dla pracownika stałego gospodarstwa. Wysokość nagrody dla kierownika gospodarstwa ustala bezpośrednio nadrzędna jednostka administracyjna w porozumieniu z terytorialnie właściwym okręgowym zarządem Związku Zawodowego Pracowników Rolnych.

IV.

Zmniejszenia i zwiększenia wysokości odpisów.

§  4.
1.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1959/60 (po dniu 1 lipca 1959 r.) zmian cen sprzedawanych produktów i wyrobów, urzędowych zmian cen zakupywanych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek amortyzacji itp.
2.
Przy ustalaniu wysokości odpisów na fundusz zakładowy suma zysku bilansowego może być powiększona bądź suma straty bilansowej zmniejszona o równowartość gospodarczych nakładów wieloletnich na zarybienie nowej powierzchni stawów lub nakłady na założenie kultur wieloletnich.
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło poprawę wyniku bilansowego bądź zysk w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, traci ono prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy lub też odpisy te ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu.
2.
Za zysk lub poprawę wyniku osiągniętą w sposób sprzeczny z przepisami bądź szkodliwy dla interesu społecznego uważa się wynik osiągnięty przez:
1)
niewykonywanie remontów, powodujące utrzymywanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
2)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
3)
niedokonywanie planowanych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
4)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agro- lub zootechnicznych, przewidzianych w planie,
5)
nieprawidłową wycenę składników majątkowych w bilansie.

V.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w gospodarstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  6.
1.
Gospodarstwom, które nie spełnią warunków określonych w uchwale, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac na rok gospodarczy 1959/60.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, pokrywane są z dotacji budżetowej.

VI.

Korzystanie z funduszu zakładowego przez pracowników zarządów przedsiębiorstw wielozakładowych.

§  7.
1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, którego podległe jednostki działają według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i obowiązane są do sporządzania samodzielnego bilansu, mają prawo do uczestniczenia w funduszu zakładowym, o ile roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zysk.
2.
Fundusz zakładowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego osobowego funduszu płac zarządu na rok gospodarczy 1959/60, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy w gospodarstwach do łącznej sumy planowanego w roku gospodarczym 1959/60 osobowego funduszu płac wszystkich podległych gospodarstw.
3.
Jednostka nadrzędna może zezwolić na wypłatę nagród pracownikom zarządu przedsiębiorstwa do wysokości 1% planowanego na rok gospodarczy 1959/60 osobowego funduszu płac zarządu przedsiębiorstwa, jeżeli zgodnie z ust. 2 fundusz zakładowy w ogóle nie został utworzony, bądź do wysokości 2% planowanego osobowego funduszu płac zarządu na rok gospodarczy 1959/60 - jeżeli fundusz zakładowy zgodnie z ust. 2 byłby niższy.
4.
Wydatki, o których mowa w ust. 1-3, pokrywane są z zysku podległych jednostek, a w razie braku zysku lub niedostatecznej jego wysokości - z dotacji budżetowej.

VII.

Przepisy końcowe.

§  8.
Wysokość odpisów podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną. Składając wniosek o zatwierdzenie odpisu, gospodarstwo powinno dokonać przelewu pełnej sumy objętej wnioskiem na specjalny rachunek bankowy podlegający oprocentowaniu.
§  9.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna obowiązana jest niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej pozbawić kierownika (dyrektora) i starszego (głównego) księgowego udziału w funduszu zakładowym.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wyda szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystywania funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1959/60.
§  11.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego do rozciągnięcia - w porozumieniu z Ministrem Finansów - działania niniejszej uchwały na przedsiębiorstwa rolne Centralnego Zarządu Konsumów Ministerstwa Handlu Wewnętrznego.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1959 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 102 z dnia 18 marca 1960 r. (M.P.60.31.145) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.45.207

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1959/60 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i gospodarstwach rolnych.
Data aktu: 13/04/1959
Data ogłoszenia: 25/05/1959
Data wejścia w życie: 01/07/1959