Zasady i tryb opracowania i zatwierdzania planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad i trybu opracowania i zatwierdzania planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetem centralnym.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podstawę opracowania planów finansowych (ust. 2) jednostek i zakładów budżetowych budżetu centralnego stanowią kwoty określone dla danego ministerstwa corocznie ustawą budżetową w poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej.
2.
Przez plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych rozumie się:
1)
w zakresie jednostek budżetowych:

- plany dochodów budżetowych,

- plany wydatków budżetowych,

- plany środków specjalnych,

- plany gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych,

- bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego,

2)
w zakresie zakładów budżetowych:

- plany dochodów i wydatków tych zakładów.

§  2.
1.
Plany finansowe, o których mowa w § 1 ust. 2 powinny być opracowane według wzorów formularzy ustalanych corocznie w zarządzeniu Ministra Finansów w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego (nota budżetowa).
2.
Do planów finansowych powinny być dołączone objaśnienia, kalkulacje dochodów i uzasadnienia wydatków według poszczególnych pozycji (paragrafów).
3.
Plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych powinny być opracowane zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1957 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania, zatwierdzania i wykonywania preliminarzy zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 1, poz. 4).
§  3.
1.
Ministerstwa przedłożą Ministerstwu Finansów najpóźniej w ciągu 7 dni po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej plany finansowe środków specjalnych, gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad uproszczonych, bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego oraz plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych w dwu egzemplarzach.
2.
Ministerstwa zwolnione są od obowiązku przedkładania Ministerstwu Finansów do zatwierdzenia zbiorczych planów finansowych dochodów i wydatków budżetowych.
3.
Ministerstwo Finansów zatwierdzi plany finansowe w ciągu następnych 7 dni od ich otrzymania.
§  4.
Ministerstwa zatwierdzają plany finansowe podległych im jednostek w terminie miesięcznym od uchwalenia przez Sejm ustawy budżetowej na dany rok, na podstawie:
a)
kwot ustalonych w ustawie budżetowej w zakresie dochodów i wydatków (brutto) jednostek budżetowych,
b)
zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów planów finansowych (§ 3 ust. 1).
§  5.
Uważa się za zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów te zbiorcze plany finansowe dochodów i wydatków zakładów budżetowych, przy których wstępnym zatwierdzeniu zachowane zostały warunki przewidziane w § 4 ust. 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1957 r. w sprawie zasad i trybu sporządzania, zatwierdzania i wykonywania preliminarzy zakładów budżetowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 1, poz. 4).
§  6.
Plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych na rok 1959 zatwierdzone będą w następującym trybie i terminach:
1.
Ministerstwa opracują plany finansowe, o których mowa w § 3 ust. 1, według wzorów formularzy określonych zarządzeniem Ministra Finansów nr 112 z dnia 21 lipca 1958 r. w sprawie opracowania resortowych projektów budżetu centralnego oraz preliminarzy budżetu centralnego na 1959 r., a mianowicie:
a)
plany finansowe środków specjalnych opracowuje się według wzoru nr 3 zgodnie z ustaloną dla nich klasyfikacją dochodów i wydatków,
b)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych, prowadzonych według zasad uproszczonych (z wyjątkiem gospodarstw określonych pod lit. c), d), e) i f) sporządza się według wzorów nr 4,
c)
plany finansowe pomocniczych gospodarstw rolnych i ogrodniczych prowadzonych według zasad uproszczonych (z wyjątkiem określonych pod lit. d) sporządza się według wzoru nr 4a,
d)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych, o których mowa w § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1958 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa (Monitor Polski Nr 25, poz. 146) sporządza się według wzoru nr 3,
e)
plany finansowe gospodarstw pomocniczych typu F (Administracja budynków) sporządza się według wzoru nr 3,
f)
plany finansowe warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty sporządza się zgodnie z instrukcją Ministerstwa Oświaty,
g)
bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego sporządza się według wzorów i zasad dotyczących bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw tej samej branży.
2.
Ministerstwa przedłożą Ministerstwu Finansów do zatwierdzenia plany finansowe na rok 1959 (ust. 1) do dnia 25 kwietnia 1959 r. Ministerstwo Finansów zatwierdzi je w terminie 7 dni.
§  7.
Zarządzenie niniejsze stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych i innych jednostek posiadających odrębne części w budżecie centralnym.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.35.160

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb opracowania i zatwierdzania planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetem centralnym.
Data aktu: 09/04/1959
Data ogłoszenia: 24/04/1959
Data wejścia w życie: 24/04/1959