Zasady przyznawania prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości, sposób znakowania i forma graficzna znaku.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 19 marca 1959 r.
w sprawie zasad przyznawania prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości, sposobu znakowania i formy graficznej znaku.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy zakład produkcyjny (państwowy, spółdzielczy lub prywatny) może ubiegać się o przyznanie prawa oznaczania określonego wyrobu znakiem jakości. Z wnioskiem o przyznanie prawa do oznaczania określonego wyrobu lub grupy wyrobów znakiem jakości może za zgodą producenta wystąpić również instytucja lub organizacja, która jest odbiorcą tego wyrobu lub która jest powołana do jego oceny.
§  2.
1.
Znakiem jakości może być oznaczony wyrób:
1)
który osiąga najwyższy poziom produkcji krajowej pod względem wartości użytkowej wyrobu, ekonomiczności, jego przydatności zgodnie z przeznaczeniem, bezpieczeństwa użytkowania, trwałości, nowoczesności konstrukcji, staranności wykonania i wykończenia, prostoty i łatwości obsługi i konserwacji oraz estetyki zarówno samego wyrobu, jak i jego opakowania,
2)
którego charakter i technologia wykonania zapewniają w normalnych warunkach przechowywania jednolitą i wysoką jakość w chwili sprzedaży detalicznej i
3)
którego warunki produkcji i kontrola fabryczna zapewniają produkcję zgodną z zatwierdzonym wzorem.
2.
Znakiem jakości klasy specjalnej może być oznaczony wyrób, który spełnia warunki wymienione w ust. 1 i jednocześnie reprezentuje światową klasę jakości (wytrzymuje porównanie z analogicznymi wyrobami firm zagranicznych o ustalonej światowej marce).
§  3.
Za podstawę do oceny jakości wyrobu przyjmuje się:
1)
najwyższe wymagania normy państwowej na dany wyrób oraz dodatkowe kryteria ustalone przez komisję rzeczoznawców,
2)
kryteria ustalone przez komisję rzeczoznawców w przypadku, gdy na dany wyrób nie ma normy państwowej.
§  4.
Podstawą do przyznania znaku jakości jest orzeczenie komisji rzeczoznawców stwierdzające:
1)
spełnienie warunków wymienionych w § 2,
2)
dodatni wynik badań wzorca wyrobu co do zgodności z wymaganiami wymienionymi w § 3.
§  5.
Prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości przyznaje Polski Komitet Normalizacyjny (Biuro Znaku Jakości) lub upoważniona do tego przez Polski Komitet Normalizacyjny instytucja państwowa bądź organizacja społeczna.
§  6.
Prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości przyznawane jest na okres 1 do 2 lat.
§  7.
Przyznawanie i używanie znaku jakości uwarunkowane jest wniesieniem przez ubiegającego się o prawo do oznaczania wyrobu znakiem jakości opłat:
1)
opłaty za przeprowadzenie badania wzorca,
2)
opłaty za przyznanie prawa do oznaczania wyrobu znakiem jakości na czas określony,
3)
opłaty za kontrolę prawidłowości używania znaku.

Wysokość opłat reguluje odrębne zarządzenie.

§  8.
Kontrolę prawidłowości stosowania znaku jakości wykonują Biuro Znaku Jakości lub instytucje upoważnione przez Polski Komitet Normalizacyjny do nadawania znaku jakości.
§  9.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości używania znaku, w szczególności:
1)
wprowadzenia do obrotu wyrobu ze znakiem jakości, nie odpowiadającego ustalonym warunkom,
2)
oznaczania wyrobu w sposób niezgodny z wytycznymi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
3)
uniemożliwienia przez producenta przeprowadzenia badań kontrolnych wyrobu,

- instytucja, która przyznała znak, cofnie prawo oznaczania wyrobów znakiem jakości.

§  10.
Wyroby, dla których producent otrzymał prawo do oznaczania znakiem jakości, należy oznaczać tym znakiem z zachowaniem następujących warunków:
1)
znak jakości powinien być umieszczony bezpośrednio na wyrobie,
2)
jeżeli wyroby sprzedawane są w stałym opakowaniu - znak jakości powinien być umieszczony również na opakowaniu,
3)
wyjątkowo, gdy oznaczenie wyrobu w sposób określony w pkt 1 i 2 nie jest możliwe, znak jakości może być zamieszczony tylko na opakowaniu lub banderoli albo na etykietach trwale złączonych z artykułem.
§  11.
Ustala się formę graficzną znaku dla wyrobów odpowiadających najwyższemu poziomowi produkcji krajowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 oraz formę graficzną znaku dla wyrobów reprezentujących klasę światową według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  12.
Technikę wykonania znaku (etykieta, nalepka, kalkomania, stempel itp.), jego wymiary oraz sposób jego przytwierdzania określa się w zezwoleniu na oznaczanie wyrobu znakiem jakości.
§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024