Branżowe warunki dostaw artykułów mleczarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 28 lutego 1959 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw artykułów mleczarskich.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) i § 1 ust. 2 uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad współpracy między uspołecznionym handlem i przemysłem (Monitor Polski Nr 33, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się branżowe warunki dostaw artykułów mleczarskich w obrocie krajowym, zawarte w załączniku do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW ARTYKUŁÓW MLECZARSKICH W OBROCIE KRAJOWYM

Przepisy wstępne.

§  1. 
Niniejsze warunki dotyczą dostaw artykułów mleczarskich produkcji spółdzielczego przemysłu mleczarskiego, przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
§  2. 
1. 
Jednostkami uprawnionymi do zawierania umów na dostawy (przyjmowania zamówień) są organizacyjne jednostki gospodarcze spółdzielczego przemysłu mleczarskiego, odbiorcami zaś - przedsiębiorstwa handlu detalicznego i hurtowego, przemysłu gastronomicznego i zakłady prowadzące żywienie zbiorowe.
2.  1
 (skreślony).
3.  2
 (skreślony).
§  3. 
1.  3
 (skreślony).
2. 
Z projektem umowy (zamówienia) powinien wystąpić odbiorca na 15 dni przed żądanym okresem (terminem) dostawy.
3. 
W zakresie dostaw mleka obowiązuje strony miesięczne uzgadnianie dostaw na 15 dni przed danym miesiącem dostawy. Jeżeli suma dostaw dziennych będzie niższa od ilości uzgodnionej na okres miesięczny z tolerancją 10%, dostawca może żądać od odbiorcy kary umownej w wysokości 0,2% od ceny zbytu.
4.  4
 (skreślony).

Spory przedumowne.

§  4. 
1. 
Jeżeli dostawca w ciągu trzech dni od daty otrzymania projektu umowy lub zamówienia nie zgłosi zastrzeżeń, uważa się, że umowa została zawarta.
2. 
Strona, której umowa została zwrócona z zastrzeżeniami, nie później niż w ciągu 3 dni zawiadomi drugą stronę, w jakim zakresie z zastrzeżeniami się nie godzi, a w jakiej części uznaje umowę za zawartą.
3.  5
 (skreślony).
4.  6
 (skreślony).

Tryb przyjmowania zamówień.

§  5. 
1. 
Odbiorca poda poszczególnym punktom odbioru przed terminem wykonania umowy ilości i asortyment artykułów mleczarskich do dostawy ze wskazaniem dostawcy.
2. 
Jeżeli strony nie uzgodnią inaczej, odbiorcy obowiązani są składać zamówienia na dostawy artykułów mleczarskich w następujących terminach:
1)
na mleko spożywcze, śmietanę, masło, sery twarde, miękkie i topione, twaróg, serki twarogowe, lody i napoje mleczne - na dwa dni przed dniem dostawy,
2)
na sery twarde, miękkie oraz topione przy dostawach do hurtu - na 10 dni przed dniem dostawy.
3. 
Odbiorca może zmniejszyć lub zwiększyć zamówienie na lody najpóźniej do godziny 7 rano w dniu dostawy.
4. 
Odbiorca może składać dodatkowo zamówienia na pozostałe artykuły mleczarskie w terminach późniejszych, niż podano w ust. 2 pkt 1. Wykonanie dodatkowego zamówienia jest zależne od możliwości produkcyjnych dostawcy, który powinien dołożyć wszelkich starań, aby dodatkowe zamówienie wykonać.

Jakość przedmiotu dostawy.

§  6. 
1.  7
 (skreślony).
2. 
Przedstawiciele odbiorców - rzeczoznawcy uprawnieni są do przeprowadzenia odbioru jakościowego w magazynach dostawcy przy wydawaniu towaru do przewozu (przygotowanego do wysyłki). Dostawca zobowiązany jest umożliwić przedstawicielom odbiorców wykonanie ich czynności.
3.  8
 (skreślony).

Dostawa towaru.

§  7. 
1. 
Dostawca dostarczy do punktów wskazanych przez odbiorcę:
1) 9
 mleko spożywcze i napoje mleczne na własny koszt i ryzyko,
2) 10
 śmietanę, masło, sery twarde, miękkie i topione, twarogi, serki twarogowe i lody na koszt odbiorcy - według zryczałtowanych stawek uzgodnionych między stronami.
2. 
Odbiorca może odbierać mleko spożywcze własnym staraniem i w tym przypadku dostawca udziela bonifikaty w wysokości 12 gr od 1 litra pobranego mleka, inne zaś artykuły wymienione w ust. 1 pkt 2 na własny koszt i ryzyko.
3. 
W przypadkach, w których dostawa mleka do punktów odbioru dokonywana jest w godzinach ustalonych harmonogramem w czasie nieobecności przedstawiciela odbiorcy, dostawca pozostawia mleko przed punktem odbioru na ryzyko i odpowiedzialność odbiorcy.
§  8. 
Dostawa mleka w proszku, mleka skondensowanego następuje:
1)
przy sprzedaży miejscowej - loco magazyn własny dostawcy,
2)
przy sprzedaży zamiejscowej - franco wagon stacja odbiorcza.

Odbiór towaru ze składu dostawcy.

§  9. 
1. 
Przedstawiciel odbiorcy powinien dokonać jakościowego oraz ilościowego odbioru towaru oraz złożyć przy pokwitowaniu odbioru imienne upoważnienie.
2. 
Jeżeli odbiorca kwestionuje jakość towaru, postąpi on zgodnie ze wskazówkami § 17.
3.  11
 (skreślony).
§  10. 
. 12  (skreślony).

Wysyłka towaru.

§  11.  13
 (skreślony).

Opakowanie.

§  12.  14
 (skreślony)..
§  13.  15
1. 
Opakowania artykułów mleczarskich są opakowaniami sprzedawanymi.
2. 
Wartość opakowań nie wkalkulowanych w cenę fakturowana jest w odrębnej pozycji faktury.
3. 
W razie ciągłej dostawy artykułów mleczarskich obrót opakowaniami następuje w drodze wymiany.
§  14.  16
 odbiorca powinien odprzedać lub wymienić (§ 13 ust. 3) opakowania w następujących terminach:
1)
konwie do mleka i transporterki do butelek z dostaw rannych - w dniu dostawy, z dostaw popołudniowych - przed południem dnia następnego,
2)
konwie do śmietany - w ciągli 3 dni od dnia otrzymania,
3)
konserwatory do lodów - w ciągu 36 godzin od chwili otrzymania,
4)
skrzynie do masła i twarogu - w ciągu 4 dni od dnia otrzymania,
5)
nie wymienione opakowania w terminach każdorazowo umownie uzgodnionych, a w braku uzgodnienia - w ciągu 7 dni od dnia otrzymania.
§  15.  17
 (skreślony).
§  16.  18
 Opakowania nie mogą być używane przez odbiorcę do przechowywania innego rodzaju towaru niż ten, do którego opakowania są przeznaczone. Opakowanie powinno być odprzedawane w stanie czystym, nieuszkodzonym, zdatnym do użytku. Niedotrzymanie tych warunków przez odbiorcę zwalnia dostawcę od obowiązku odkupienia opakowania

Odbiór artykułów mleczarskich przy dostawach bezpośrednich do punktów odbioru oraz zgłaszanie reklamacji z tytułu braków ilościowych i wad jakościowych.

§  17. 
1.  19
 (skreślony).
2.  20
 (skreślony).
3. 
W razie opóźnienia dostawy mleka ponad 1,5 godziny od ustalonego terminu dostawy odbiorca może odmówić przyjęcia całości lub części dostawy.
4. 
W razie stwierdzenia (organoleptycznie) przy przyjmowaniu towaru wad jakościowych artykułów mleczarskich należy na odwrotnej stronie dowodu dostawy podać ilość nie przyjętego towaru ze wskazaniem przyczyn nieprzyjęcia. Zakwestionowany przez odbiorcę towar pozostaje na jego ryzyko. W razie ubezpieczenia tego towaru przez odbiorcę i uznania jego reklamacji jakościowej odbiorca obciąży dostawcę kosztami ubezpieczenia.
5. 
Dostawca zobowiązany jest niezwłocznie po otrzymaniu reklamacji od odbiorcy dokonać oględzin zakwestionowanego towaru dla wyjaśnienia sprawy. Niedokonanie powyższego uważa się za przyjęcie reklamacji.
6. 
Uznanie reklamacji zobowiązuje dostawcę:
1)
do natychmiastowego przeklasyfikowania towaru na miejscu z trwałym oznaczeniem zmiany jakości, jeżeli nadaje się on nadal do spożycia, przy czym:

masło - należy przepakować oznaczając nowy gatunek,

sery - przeparafinować po zaopatrzeniu w odpowiednie etykiety;

jeżeli warunki nie pozwalają dostawcy dokonać odpowiedniego przeklasyfikowania (przeznakowania, przepakowania itp.), odbiorca zwróci dostawcy jego towar po uprzednim trwałym oznaczeniu (ocechowaniu) w celu uniemożliwienia skierowania go do innego odbiorcy w gatunku poprzednim;

2)
do natychmiastowego przeznakowania (ocechowania) towaru na miejscu w sposób trwały na swój koszt, w razie gdy towar nie nadaje się do spożycia lub na podstawie orzeczenia rzeczoznawcy nie odpowiada jakością klasie i gatunkowi dopuszczonemu do obrotu rynkowego;
3)
postawienia do dyspozycji odbiorcy dostawy zastępczej, o ile odbiorca z niej nie zrezygnuje, co nie zwalnia dostawcy od obowiązku zapłacenia kary za dostarczenie towaru złej jakości (§ 22) i zabrania towaru.
7-11.  21
 (skreślone).

Zwroty artykułów mleczarskich.

§  18.  22
1. 
Odbiorca obowiązany jest zwrócić, a dostawca przyjąć następujące nie sprzedane artykuły mleczarskie:
1)
mleko - przy następnej dostawie, a najpóźniej rano dnia następnego po dniu dostawy, z tym że rozliczenie następuje przy zwrocie:
a)
w konwi zaplombowanej - po cenie zbytu,
b)
w butelkach - po cenie zbytu pomniejszonej o 33%,
c)
w konwi otwartej - po cenie zbytu pomniejszonej o 33%, a w razie stwierdzenia u dostawcy, iż zawartość tłuszczu jest niższa od obowiązującej o ponad 0,2%, dostawcy przysługuje prawo obciążenia odbiorcy za brakujący tłuszcz według obowiązujących cen zakupu jednostki tłuszczowej,
2)
twarogi - najpóźniej do trzeciego dnia od dnia dostawy, z tym iż rozliczenie następuje przy zwrocie:
a)
twarogu chudego - po cenie zbytu,
b)
innych asortymentów twarogów - po cenie zbytu pomniejszonej o 50%,
3)
napoje mleczne - dnia następnego po upływie okresu gwarancyjnego, a maślankę w dniu następnym po dniu dostawy, z tym że rozliczenie następuje przy zwrocie:
a)
maślanki w konwiach - po cenie zbytu,
b)
napojów i maślanki w butelkach (słoikach lub kubkach) - po cenie zbytu pomniejszonej o 50%.
2. 
Zwrot innych artykułów mleczarskich może być uzgodniony przez strony.

Ceny i rozliczenia.

§  19.  23
 (skreślony).

Odstąpienie od umowy i jej rozwiązanie.

§  20.  24
 (skreślony).

Wynagrodzenie szkód rzeczywistych i kary.

§  21.  25
 (skreślony).
§  22. 
Dostawca obowiązany jest do zapłacenia odbiorcy kary w wysokości:
1)
2% wartości zamówionego w ramach umów towaru według ceny detalicznej za niewykonanie przyjętego zamówienia;
2)
30 zł za opóźnienie o ponad 1,5 godziny dostawy mleka, śmietany, serów twarogowych, lodów i napojów mlecznych;
3)
30 zł za niedostarczenie masła, serów i twarogów w dniu ustalonym zamówieniem;
4) 26
 0,5% wartości towaru według ceny detalicznej za dostawę masła nie paczkowanego, z wyjątkiem masła kuchennego; dostawca wolny będzie od zapłaty kary umownej w razie niemożności dostawy masła paczkowanego na skutek nieposiadania urządzeń do paczkowania masła, awarii urządzeń do paczkowania lub niedostatecznej zdolności paczkowana w stosunku do lokalnych potrzeb, pod warunkiem dostawy masła w blokach 5-10 kg i odpowiedniej ilości papieru pergaminowego;
5)
5% wartości towaru według ceny detalicznej w przypadkach, gdy odbiorca odstąpił od umowy z winy dostawcy;
6)
5% wartości towaru według ceny detalicznej za dostawę towaru z wadami jakościowymi, powodującymi przesunięcie towaru do gatunku bądź klasy niższej dopuszczonej do obrotu;
7)
5% wartości towaru według ceny detalicznej za dostawę towaru nie oznaczonego lub niewłaściwie oznaczonego;
8)
15% wartości towaru według ceny detalicznej za dostawę towaru z wadami jakościowymi dyskwalifikującymi towar do konsumpcji bądź wadami jakościowymi, które powodują przekwalifikowanie towaru do gatunku lub klasy nie dopuszczonej do obrotu rynkowego.
§  23. 
Odbiorca obowiązany jest do zapłacenia dostawcy kary w wysokości:
1)
2% wartości według ceny detalicznej zamówionego w ramach umów, a nie przyjętego towaru nie nastręczającego zastrzeżeń pod względem jakościowym;
2)
30 zł za nieodebranie towaru z magazynu dostawcy oraz uniemożliwienie dostawy bezpośredniej z powodu zamknięcia sklepu (oprócz mleka);
3)
5% wartości towaru według ceny detalicznej, gdy odbiorca odstąpi od umowy na dostawę mleka;
4-6) 27
 (skreślone).
§  24.  28
 (skreślony).
§  25.  29
 (skreślony).
1 Załącznik § 2 ust. 2 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 Załącznik § 2 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 3 ust. 1 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 3 ust. 4 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 4 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 Załącznik § 4 ust. 4 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 6 ust. 1 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
8 Załącznik § 6 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
9 Załącznik § 7 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 3 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
10 Załącznik § 7 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 3 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
11 Załącznik § 9 ust. 3 skreślony przez § 3 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
12 Załącznik § 10 skreślony przez § 3 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
13 Załącznik § 11 skreślony przez § 3 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
14 Załącznik § 12 skreślony przez § 3 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
15 Załącznik § 13 zmieniony przez § 3 pkt 4 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
16 Załącznik § 14 zdanie wstępne zmienione przez § 3 pkt 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
17 Załącznik § 15 skreślony przez § 3 pkt 6 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
18 Załącznik § 16 zmieniony przez § 3 pkt 7 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
19 Załącznik § 17 ust. 1 skreślony przez § 3 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
20 Załącznik § 17 ust. 2 skreślony przez § 3 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
21 Załącznik § 17 ust. 7 - 11 skreślone przez § 3 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
22 Załącznik § 18 zmieniony przez § 3 pkt 9 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
23 Załącznik § 19 skreślony przez § 3 pkt 10 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
24 Załącznik § 20 skreślony przez § 3 pkt 10 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
25 Załącznik § 21 skreślony przez § 3 pkt 10 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
26 Załącznik § 22 pkt 4 zmieniony przez § 3 pkt 11 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
27 Załącznik § 23 pkt 4-6 skreślone przez § 3 pkt 12 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
28 Załącznik § 24 skreślony przez § 3 pkt 12 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
29 Załącznik § 25 skreślony przez § 3 pkt 12 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw. (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024